W czasie ciąży i połogu wskazane jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny

W oczekiwaniu na dziecko

Oczekiwanie na dziecko, zwłaszcza, gdy jest to pierwsze dziecko, wiąże się z ogromnym stresem, niepewnością, ale i radością. Zobacz, jakie emocje mogą towarzyszyć obu parterom!
/ 19.05.2010 10:26
W czasie ciąży i połogu wskazane jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny

Dziecko - nowy etap w życiu rodziny

Oczekiwanie na dziecko jest pięknym okresem w życiu przyszłych rodziców. Jeśli jest to świadoma decyzja i oboje z partnerów bardzo pragnęli powiększenia rodziny, wówczas ciąża jest czasem, kiedy można się do tego odpowiednio przygotować i oswoić z myślą o zmianach w dotychczasowym życiu. Czasem może to być stres, ponieważ zarówno kobieta i mężczyzna uświadamiają sobie, że tak naprawdę już nic nie będzie takie jak wcześniej, wszystko zostanie podporządkowane małej istotce, która przyjdzie na świat. Takie obawy pojawiają się najczęściej, jeśli jest to pierwsze dziecko.

Małżonkowie mają obawy przede wszystkim przed tym, jak sobie poradzą w nowej dla siebie sytuacji. Nigdy wcześniej nie byli w takiej roli, a teraz będą musieli podołać wszystkim obowiązkom, które związane są z opieką i wychowaniem dziecka.

Kobieta zastanawia się, czy będzie dobrą matką, jak zdoła nauczyć się wszystkich czynności, które należy wykonać przy dziecku, zwłaszcza noworodku.

Ojciec natomiast czuje na sobie presję odpowiedzialności oraz zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie.

Te lęki są zupełnie naturalne i występują w pewnym okresie dość często. Jest to przede wszystkim obawa przed nieznanym. Jednak nie należy się tym zbytnio zrażać, ponieważ większość tego stresu mija, kiedy dziecko jest już na świecie.

Okazuje się bowiem, że instynkt macierzyński, który wynika z natury kobiety, podpowiada w jaki sposób opiekować się maleństwem, jak zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju.

Warto pamiętać, że okres ciąży może być dla przyszłych rodziców pogłębieniem ich więzi. W oczekiwaniu na dziecko, inne sprawy, okazują się mniej ważne. Często jest to moment, kiedy ludzie się do siebie bardzo zbliżają, dbają o siebie wzajemnie.

Kobieta, jako nosząca pod sercem maleńkiego człowieka, czuje się osobą bardzo ważną w życiu swojego partnera. Ma urodzić mu się dziecko, czyli spełnić jedno z najważniejszych zadań przypisywanych roli kobiety.

Zobacz też : Po co nam drugie dziecko?

Nawet jeśli nie czuje się fizycznie zbyt atrakcyjna – w odniesieniu do zmian, jakie zachodzą w jej ciele – jest atrakcyjna w wymiarze psychologicznym. Ma świadomość, że jej wartość znacznie wzrasta w oczach, nie tylko, męża lecz również najbliższego otoczenia. W mężczyźnie również dochodzi do podniesienia wartości, poczucia spełnienia.

Wiadomo, że w zależności od tego jak przebiega ciąża, jeśli nie ma żadnych komplikacji, kobieta jest zadbana i czuje komfort psychiczny, wówczas ten okres w jej życiu nabiera szczególnego znaczenia. Zatem warto pamiętać, aby dawać przez cały czas odczuć sobie nawzajem, że jest się dla siebie bliskimi, ważnymi ludźmi. Jeśli pojawi się dziecko, te umiejętności bardzo się przydadzą – wtedy będzie można przekazywać te wartości właśnie jemu.

Zobacz też : Podział obowiązków w małżeństwie