Kiedy i jak zareagować na taką sytuację?
Oczywiście wtedy, gdy czujesz, że taki sposób funkcjonowania w związku Ci nie odpowiada. A w jaki sposób rozmawiać o tej sprawie z partnerem, żeby nie czuł się krytykowany, a jednocześnie, by zadbać o nasze potrzeby?
Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaangażowany jest w grę, jaki ma temperament i jakiej „jakości” jest wasz związek. Jeśli jest „dobry”, a wam obojgu zależy na szczęściu drugiej osoby, spokojna rozmowa na temat naszych odczuć powinna wystarczyć.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dla kogoś dana czynność jest rozrywką i relaksem, nie zmienimy tego w żaden sposób.
Polecamy: Czy optymiści mają łatwiej?
Przygotujmy się na to, że najprawdopodobniej nie zdołamy go przekonać do całkowitej rezygnacji z tej aktywności, a złość, wymówki, czy płacz mogą tylko sprawę pogorszyć. Nasz stosunek do tej sytuacji i do partnera zależy też od tego, co my myślimy o grach komputerowych.
Jeśli sądzimy, że są złe szkodliwe i głupie, uważajmy, by już na wstępie nie zablokować możliwości dialogu, sugerując, że skoro się tym zajmuje to znaczy, że jest głupi.
Spróbuj go zrozumieć
Przed rozpoczęciem rozmowy warto zastanowić się, dlaczego partner ucieka w świat fikcji. Jest to z pewnością jakaś rekompensata rzeczywistości. Czy chodzi o stres w pracy, nudę, brak zainteresowań, chęć przeżycia przygody, potrzebę sprawdzenia się, problemy w kontaktach z ludźmi, brak znajomych, a może jakaś ukrywaną pretensję do nas?
Jeśli tego nie wiemy, powinniśmy w trakcie rozmowy zapytać o to partnera, bo łatwiej będzie nam zaproponować jakąś alternatywę.
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to zasygnalizowanie, że sytuacji, gdy on poświęca więcej czasu komputerowi, czujemy się źle. Nazwijmy nasze uczucia i wyraźmy swoje potrzeby.
Polecamy: Mężczyzna uzależniony od pornografii - sprawdź czy jesteś współuzależniona
Dajmy mu czas na przemyślenie tej sprawy
Najlepiej gdyby sam wystąpił z jakąś propozycją. Jeśli tak się nie stanie, powinnyśmy same przedstawić jakieś rozwiązanie. Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione uwarunkowania.
Czytaj więcej na ona-i-on.wieszjak.polki.pl