Czym jest współuzależnienie?

Czym jest współuzależnienie?
Ustalenie i egzekwowanie granic wymaga asertywności. Niestety, kiedy ludzie dysponują słabymi granicami, zwykle brak im asertywności. Ponadto ludzie ze słabymi granicami często wykazują cechy charakterystyczne dla współuzależnienia.
/ 10.01.2011 09:14
Czym jest współuzależnienie?

Czym jest współuzależnienie?

Współuzależnienie jest terminem używanym przez psychoterapeutów w celu określenia osób, które są przekonane, że drogą do przynależności, intymności, sukcesu, akceptacji i uznania jest umiejętność zadowalania innych.

W rezultacie tego przekonania uwaga osób współuzależnionych skupiona jest na zewnątrz, a ich wnętrze wystawione jest na manipulację innych, których myśli, uczucia i czyny nim rządzą. Utrata powiązania z prawdziwym „ja” rekompensowana jest obsesją zadowalania innych i kontroli nad nimi.

Zobacz też: Co to jest współuzależnienie?

Skąd to się bierze?

Powstanie współuzależnienia jest ogromnie złożonym problemem. Tłumaczone jest między innymi tym, że u dzieci odczuwających brak opieki lub których potrzeby nie są zaspokajane rozwija się niskie poczucie własnej wartości, będące powodem wielu patologicznych prób zaspokojenia tych potrzeb.

Potrzeby nie są zaspokajane w zdrowy sposób i dziecko zinternalizuje to doświadczenie, uważając, że jest w pewnym stopniu niepełnowartościowym człowiekiem.

Jeden z autorów opisuje, jak może powstać współuzależnienie, określając je jako: (...) emocjonalny, psychiczny i behawioralny stan, który powstaje w rezultacie przedłużonego przestrzegania przez danego osobnika serii opresyjnych reguł ― reguł, które uniemożliwiają mu szczere wyrażenie uczuć, jak również nieskrępowaną rozmowę na tematy osobiste oraz interpersonalne. W tego rodzaju sytuacjach rozwijają się cechy współuzależnienia rekompensujące wewnętrzny ból wywołany zaniedbaniem.

Zobacz też: Jak pokonać niezdrową zależność w związku?

Fragment pochodzi z książki "Uzależnienie od pornografii. Małżeńskie problemy spod łóżka" autorstwa Rorego C. Reida, Dana Greya (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedza wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA