Co zrobić, gdy nie potrafimy się komunikować

Nie wszyscy uczestnicy nauk przedmałżeńskich chcą je mieć szybko za sobą i nic z nich nie wynoszą.
Czasem bywa tak, że nasza komunikacja nie jest poprawna. Jak to zmienić i komunikować się poprawnie?
/ 05.08.2010 10:16
Nie wszyscy uczestnicy nauk przedmałżeńskich chcą je mieć szybko za sobą i nic z nich nie wynoszą.

Związek dwojga ludzi powinien być oparty przede wszystkim na zaufaniu, wzajemnym szacunku oraz zrozumieniu. Oczywiście im więcej pozytywnych cech w relacjach między partnerami, tym bardziej udany związek. Jest jednak jeden element, bez którego nie szans na stworzenie szczęśliwego związku – tym elementem jest komunikacja.

Komunikacja jest to proces miedzy dwojgiem lub większą liczbą osób, który pozwala na porozumiewanie się, zasygnalizowania swoich potrzeb, opinii itd.
Brak komunikacji w związku właściwie nie jest możliwy, jednak może się zdarzyć, że poziom tej komunikacji nie jest zadowalający dla obu lub dla jednej ze stron.

Jak się komunikować?

Jaki zatem powinien być poziom komunikacji, aby obojga partnerów zadowalał? Przede wszystkim porozumiewanie się warto opierać na asertywności czyli stylu zachowania, w którym żelazną zasadą jest szacunek do drugiego człowieka. Jeśli cały proces komunikacji będzie nadrzędnym celem samym w sobie, wówczas jest bardzo duża szansa na to, że partnerzy dojdą do porozumienia.

Zobacz też: Co zrobić, gdy kłótnie stają się codziennością?

Warto pamiętać, że jest również komunikacja niewerbalna czyli sygnalizowanie swoim zachowaniem – bez słów, określonych potrzeb, oczekiwań. Dlatego też nie zawsze są potrzebne słowa do tego, aby w pełni się porozumieć, lecz także jest to element, który często prowadzi do konfliktów.

Nie trzeba bowiem używać słów do traktowania kogoś w sposób lekceważący, pozbawiony szacunku czy wulgarny. Komunikacja niewerbalna ma bardzo duże znaczenia w relacjach w związku, ponieważ za jej pomocą można okazać czułość, troskę czy zaangażowanie.

Jeśli oboje z partnerów zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą ich związku jest komunikacja i chcą, aby była ona na tyle konstruktywna, by wszystkie ewentualne problemy rozwiązywać, wówczas należy ustalić, jakie są wzajemne oczekiwania.

Jeśli w związku nie ma potrzeby poznawania siebie wzajemnie, to z pewnością ta komunikacja nie będzie dobra. Najgorzej jest, kiedy jedno z partnerów nie ma takiej potrzeby, a drugie wręcz przeciwnie. Wielokrotnie jest to również uwarunkowane osobowością poszczególnych osób – jedni są bardziej wylewni inni z kolei powściągliwi, jedni wybuchowi, a drudzy spokojni i zrównoważeni.

Ważne, aby poprzez poznawanie siebie określić sposób komunikacji. Jest to naturalny proces i nie stanowi problemu dla osób świadomych, a przede wszystkim otwartych na drugiego człowieka.

Zatem warto zastanowić się nad związkiem, jeśli już na samym początku pojawiają się trudności z porozumiewaniem się. Wówczas należy wziąć pod uwagę, że praca nad komunikacją będzie dużo trudniejsza niż u osób, które rozumieją się bez słów.

Zobacz też : Jak zapanować nad emocjami?

Redakcja poleca

REKLAMA