10 porad jak pokonać nieśmiałość

www.sxc.hu
Dziś być nieśmiałym wręcz nie wypada. W pracy wymagają od Ciebie nieludzkiej przebojowości i odporności na stres, w szkole maksymalnego zaangażowania i aktywności, w gronie znajomych - komunikatywności.
/ 24.06.2010 10:30
www.sxc.hu

Nawet po przejrzeniu ofert pracy dochodzisz do wniosku, że sukces zarezerwowany jest dla odważnych, bezpośrednich i umiejących „rozpychać się łokciami”. Myślisz, że niczego w życiu nie osiągniesz, bo panicznie boisz się nieznanych sytuacji i wstydzisz się rozmawiać z ludźmi. Niewątpliwie śmiali mają łatwiej, ale cicha myszka też może się przebić, o ile zacznie nad sobą intensywnie pracować.

Oto kilka wskazówek, co należy w sobie zmienić, żeby pokonać nieśmiałość:

1. Ustal, w jakich sytuacjach tracisz pewność siebie

Nie w każdej sytuacji jesteśmy nieśmiali. Są osoby, które boją się np. wystąpień publicznych lub dyskusji w grupie nieznajomych osób, a w gronie bliskich przyjaciół okazują się być duszą towarzystwa. Pamiętaj, że najważniejsze to nie przypinać sobie kategorycznie łatki osoby nieśmiałej, lecz osoby „nieśmiałej w niektórych sytuacjach”. Zastanów się więc, kiedy czujesz się zagrożony, co wtedy myślisz, co czujesz, czego najbardziej się boisz. Nazwij głośno swój problem i ustal, jak należy temu zaradzić. Możesz zrobić tabelę: w pieszej rubryce opisujesz jak jest, w drugiej – jak powinno być. Pamiętaj, żeby nie unikać opisanych sytuacji, lecz odważnie stawiać im czoła. Im częściej się „narażasz”, tym większa szansa na postępy.

2. Wyobraź sobie, że jesteś bardzo śmiałą osobą

Pomyśl, że jesteś aktorem, który ma za zadanie zagrać postać przebojową i bez zahamowań. Każdą czynność, która Cię peszy, wyobrażaj sobie jako część roli, którą musisz odegrać. Pamiętaj, że im dłużej będziesz udawał kogoś, kim chciałabyś być, tym szybciej staniesz się taką osobą.

3. Chwal siebie samego

Bardzo pomocne jest prowadzenie wewnętrznego dialogu. Spójrz na siebie z innej perspektywy i postaraj się oceniać pozytywnie to, co zrobiłeś dobrze i negatywnie to, co źle. Przekonuj samego siebie, że jesteś osobą wartościową i wcale nie masz powodu, by czuć się gorszy od innych. Negatywną myśl o sobie przekuj natychmiast w pozytywną, przypominając sobie o swoich sukcesach i mocnych stronach.

Zobacz także: Psychologiczne wyznaczniki atrakcyjności

4. Lęk przed rozmowami z nieznajomymi przełamuj stopniowo

Jeżeli podczas imprezy stoisz sam w kącie, bo boisz się podejść do innych i zagaić, pomocne może być następujące ćwiczenie: zacznij od nawiązywani krótkiego kontaktu słownego z osobami, które spotykasz na co dzień, np. sąsiadką, panią w sklepie. Spróbuj zagadnąć je o pogodę, o godzinę, o towar w sklepie itp. Jeśli po pewnym czasie uznasz, że to zadanie nie sprawia Ci już problemu, spróbuj wykorzystać swoje umiejętności na spotkaniu towarzyskim. Podejdź do osoby, która tak ja Ty stoi pod ścianą lub która uśmiecha się do Ciebie i zacznij rozmowę.

Zobacz także: Jak poderwać mężczyznę

5. Nie idź na żywioł

Przygotuj się starannie do stresującego dla Ciebie zadania. Jeżeli np. musisz wystąpić publicznie, zrób sobie notatki, a później przećwicz głośne czytanie przed lustrem lub poproś bliskie ci osoby, aby były twoją publicznością. Jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna lub ważne spotkanie, gdzie nie możesz niczego zaplanować i musisz wykazać się pewną elastycznością, wizualizuj sobie ich przebieg.

Wyobraź sobie, jak dana osoba może wyglądać, o co może zapytać, jak w danej sytuacji się zachowasz i co powiesz. Gdy podczas spotkania szczęśliwym trafem dojdzie do sytuacji, którą sobie wyobrażałeś, będziesz wiedział, co robić.

6. Nie porównuj się z innymi

Osoby nieśmiałe mają tendencję do ciągłego porównywania się z osobami lepszymi od siebie (lepszymi często tylko w ich mniemaniu). Starają się naśladować te osoby, ale im bardziej je naśladują i porównują się do nich, tym bardziej tracą poczucie własnej wartości. Co z tym możesz zrobić? Najlepiej byłoby przestać porównywać się do wybranego ideału, ale skoro chcesz (porównywanie się do innych jest w rzeczywistości naturalną skłonnością ludzi), porównuj się na innych zasadach. Nie poprzez myślenie: „Jaki jestem beznadziejny w porównaniu z nim”, lecz „Jest świetny w wielu rzeczach, ale akurat w tym nie ma takiego talentu jak ja”.

7. Nie myśl, że wszyscy Cię krytykują

Cały czas masz wrażenie, że każdemu Twojemu krokowi towarzyszą natrętne spojrzenia obcych ludzi. Patrz się na Ciebie na ulicy, na imprezie, w pracy i komentują za placami Twój wygląd i zachowanie. Najgorsze jest to, że sam nie widzisz podstaw do takiego zachowania otaczających Cię ludzi. Taka postawa jest typowa dla osób o zaniżonej samoocenie, które są bardzo czułe na opinie innych.

Staraj się nie nadinterpretować rzeczywistości, lecz racjonalnie przeanalizować sytuację. Pomyśl , dlaczego odniosłeś takie właśnie wrażenie i poszukaj sensownego wytłumaczenia. To, że ktoś spojrzał na Ciebie ze złą miną nie musi oznaczać, że Cię krytykuje, lecz np. ma zły dzień, coś mu nie wyszło, ma problemy. Wszystko można zobaczyć w innym, znacznie korzystniejszym świetle.

8. Nie myśl obsesyjnie, że zaraz się skompromitujesz

…bo rzeczywiście się skompromitujesz. Ciągłe skupianie się nad tym, żeby nie popełnić gafy czasami może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Staraj się być naturalny podczas rozmowy w towarzystwie.

Sztucznością i zdenerwowaniem jeszcze bardziej zwracasz na siebie uwagę. Jeżeli nie chcesz stać w ogniu pytań zgromadzonych, możesz zręcznie przenieść ich uwagę na innych, np. chwaląc strój jednego z rozmówców lub zachęcając do spróbowania jakiegoś dania.

9. Podejmuj ryzyko

Czy wszelkie zmiany w Twoim życiu są okupione strachem, nerwami i niepewnością co do słuszności podjętych decyzji? A może w obawie przed porażką wolisz niczego nie zmieniać? Owszem, unikając ryzyka nie masz w życiu niepowodzeń, ale zastanów się, czy w takim razie masz jakieś sukcesy?

10. Walcz ze swoimi kompleksami

W przezwyciężaniu wewnętrznych słabości niezwykle pomocne jest zadbanie o swój wygląd. Wizyta u fryzjera, kosmetyczki, nowy ciuszek sprawią, że czujemy się bardziej atrakcyjni, pewni siebie i wartościowi. Pamiętaj, że zasada „ładnego się lubi” nadal pokutuje. W pokonywaniu nieśmiałości bardzo pomocne jest także rozwijanie swoich zainteresowań i poszerzanie wiedzy.

Dysponując gruntowną znajomością danego tematu, nie tylko poprawisz swój wizerunek we własnych oczach, ale także w oczach innych. Staniesz się interesujący dla otoczenia, co pomoże ci uwierzyć w siebie.

Zobacz także: Zasady kłócenia się

Redakcja poleca

REKLAMA