Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?

Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?
Na to, kiedy decydujemy się na przeżycie pierwszego razu, ma wpływ wiele czynników: miłość, fascynacja drugą osobą, napięcie seksualne, a nawet wzorce i wpływy kulturowe. Decyzja dotycząca pierwszego zbliżenia powinna jednak być świadoma i przemyślana, gdyż pierwszy raz często wpływa na późniejsze życie seksualne człowieka.
/ 07.07.2016 12:53
Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?

W ostatnim czasie, grupa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Fullerton zaprezentowała wyniki swoich badań dotyczących związku genów z wiekiem w jakim dana osoba przeżyje swój pierwszy raz. Oczywiście nie istnieje jeden, pojedynczy, unikalny gen, w którym byłaby zapisana data, czas i miejsce pierwszego razu. Jednakże geny determinują zbiory dziedziczonych cech, które mają wpływ na różne aspekty zachowania. Warunkują między innymi impulsywność, chęć i zdolność podejmowania ryzyka oraz odpowiedzialność. Wszystkie te elementy mają bezpośredni związek z wiekiem inicjacji seksualnej.

Kiedy się zdecydować?

Zanim zdecydujesz się po raz pierwszy na seks, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego miałabyś/miałbyś zrobić to właśnie teraz? Na podjęcie inicjacji seksualnej u chłopców wpływa silne napięcie i potrzeba jego rozładowania właśnie poprzez seks, fascynacja i miłość, ciekawość oraz presja otoczenia. U dziewcząt na pierwszy plan wysuwa się uczucie i chęć przeżycia romantycznej przygody. W przypadku obu płci nie bez znaczenia są także propagowane wzorce i wpływy kulturowe.

Z biologicznego punktu widzenia chłopcy są znacznie wcześniej przygotowani do przeżywania emocji i doznań związanych z seksem niż dziewczęta. Kategoria dojrzałości seksualnej, rozumiana jako zdolność przeżywania orgazmu, u chłopców wyprzedza o kilka lat dojrzałość psychiczną i społeczną dojrzałość do związku. Pojawia się ona przeciętnie do 15 roku życia. W przypadku dziewcząt dopiero w wieku 18.-24. lat możemy mówić o biologicznej dojrzałości do odbycia stosunku. W takim razie kiedy jest odpowiedni czas, aby rozpocząć życie seksualne?

Polecamy: Po co nam seks?

Gdy jesteś gotowy

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decyzję o podjęciu inicjacji seksualnej powinieneś podjąć, wtedy kiedy czujesz, że jesteś na to gotowy, kiedy wiesz, że twój partner to ta osoba, z którą chcesz współżyć i możesz jej bezgranicznie zaufać. Jak wykazało wiele badań, podjęcie kontaktów seksualnych z przypadkową osobą może źle wpłynąć na samoocenę i może być przyczyną depresji. Współżycie seksualne wywołane tylko i wyłącznie zauroczeniem, a nie miłością, co trudno odróżnić będąc nastolatkiem, może być złym wyborem życiowym.

Trzeba być świadomym decyzji

Istotnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o współżyciu, zarówno ze strony dziewcząt jak i chłopców, powinna być dokładna wiedza o antykoncepcji i ryzyku zajścia w ciążę. Przed pierwszym kontaktem seksualnym powinieneś zdobyć jak najdokładniejsze informacje o wszelkich możliwych metodach antykoncepcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wstydź się zasięgnąć porady rodzica lub zaufanej osoby. Niekiedy warto skonsultować się po prostu z lekarzem.

Polecamy: Tabletki antykoncepcyjne - typowe problemy

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA