Jestem dziewicą i boję się seksu!

Mam 24 lata, jestem dziewicą i nigdy nie miałam prawdziwego chłopaka. Boję się zbliżenia, wstydzę się rozebrać i obawiam się, że ten strach rujnuje mi życie. Co robić?
/ 07.07.2016 12:42

fot. Fotolia

Dzień dobry,

Na wstępie zaznaczę, że mam 24 lata i jestem dziewicą. Nigdy nie miałam prawdziwego chłopaka. Dlaczego? Długo nad tym myślałam i chyba powodem jest mój paniczny lęk przed zbliżeniem – strasznie boję się bólu, a także samej perspektywy rozebrania się przed mężczyzną. Z tego powodu za każdym razem, gdy mam okazję poznać chłopaka, odsuwam się, uciekam…

Nigdy nie byłam molestowana, pochodzę z pełnej rodziny. Nie wiem skąd u mnie takie obawy, wszystkie moje koleżanki są już w związkach, wiele ma dzieci, mężów, rodziny… Bardzo mnie to przygnębia. Proszę o radę, co robić, bo już się chyba sama pogubiłam…

Zefirek.

Na pytanie odpowiada Radosław Jerzy Utnik – psychoseksuolog współpracujący z marką Durex:

Wskazując na lęk, jako przyczynę odsuwania się przed potencjalnymi związkami, przypuszczalnie stawia sobie Pani trafną diagnozę. Faktycznie – lęk przed bliskością, zarówno emocjonalną, jak też fizyczną, jest jedną z najczęściej występujących przyczyn trudności w nawiązywaniu bliższych relacji. Otwarte natomiast pozostaje pytanie o źródło tego lęku.

Pomocy można szukać u psychologa i seksuologa, który pomoże w zrozumieniu mechanizmów działania, poznaniu przyczyn takiego, a nie innego zachowania. Podczas spotkania omawia się różne wydarzenia życiowe, co ma na celu wychwycenie powtarzalnych mechanizmów działania klienta, wykrycia i nazwania myśli automatycznych. Właśnie te myśli, które pojawiają się w trudnych sytuacjach, skutkują następnie powstaniem niechcianych emocji. Znajomość, skonkretyzowanie wyżej wymienionego mechanizmu, pozwala na dobranie skutecznej terapii, polegającej na wytworzeniu sposobów radzenia sobie z istniejącym problemem. Jest to pierwszy krok do wyleczenia.

Świadomość tego, że niechciane emocje pochodzą, w znacznej części, ze znanych, powtarzalnych, automatycznie pojawiających się myśli, zmniejsza również siłę niechcianych emocji. Jest to drugi czynnik leczący.

Zobacz też: Jak nauczyć się orgazmu pochwowego z partnerem?

Opisany sposób działania jest jednym z mechanizmów wykorzystywanych przez psychologów przy prowadzeniu terapii i redukcji lęku. Mechanizm ten wykorzystuje również relację terapeutyczną, czyli interakcję pomiędzy psychologiem prowadzącym terapię a klientem. Psycholog jest w stanie zwrócić uwagę klienta na mechanizmy jego działania i powstrzymać go od wyćwiczonej przez lata reakcji automatycznej, wspomagając go w wytworzeniu nowego sposobu reagowania.

Już samo pogłębienie wglądu w siebie oraz poszerzenie wiedzy o swoim funkcjonowaniu prowadzi do zmiany. Czemu zatem nie spróbować tego, co pomogło już wielu innym osobom w podobnych sytuacjach?

Zobacz też: Czym jest dla ciebie seks?

Redakcja poleca

REKLAMA