Co chłopak powinien wiedzieć o pierwszym razie?

Jeżeli nie chcemy ryzykować i wkrótce zajmować się nie jednym, a dwójką dzieci w niemal tym samym wieku – pora pomyśleć o zabezpieczeniu /fot. Fotolia
Pierwszy stosunek płciowy to wielkie przeżycie zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Fala napływających uczuć, podniecenie nie do opanowania i bliskość z drugą osobą, to coś nowego i fascynującego. Jak na te wszystkie bodźce reaguje męski organizm? W jakich fazach przebiega stosunek płciowy?
/ 07.07.2016 12:48
Jeżeli nie chcemy ryzykować i wkrótce zajmować się nie jednym, a dwójką dzieci w niemal tym samym wieku – pora pomyśleć o zabezpieczeniu /fot. Fotolia

Stosunek płciowy to nie jedynie funkcja czysto reprodukcyjna. Kochamy się, aby dać przyjemność zmysłową drugiej osobie oraz by samemu osiągnąć rozkosz. Dzisiejsze czasy dają nam możliwość zdobycia wielu informacji o seksie, zanim rozpoczniemy współżycie.. Dostępność filmów erotycznych, gadżetów seksualnych, książek, czasopism, to ogromne źródło wiedzy, ale nie poznania. Możemy obejrzeć tysiące filmów, słuchać o współżyciu i czytać o nim, lecz tylko uprawiając seks poznamy go całkowicie, choć nie od razu.

Początki bywają różne, ale wszystkiego trzeba się nauczyć. Nic nie przychodzi od razu. Mężczyzna również może być zestresowany i spięty. Z czasem nabierzesz umiejętności przekazywania potrzebnych informacji partnerce, będziesz mówił o seksie i seksualności, pytał partnerkę i odpowiadał na jej potrzeby, nauczysz się delikatnego dotyku, kosztowania i całowania. Pamiętaj, że te działania to dopiero wierzchołek góry lodowej, którą jest stosunek płciowy.  

Przeczytaj: Pozycje seksualne dla początkujących

Dla początkujących

Zanim się zacznie, warto dowiedzieć się, na czym to wszystko polega. Stosunek płciowy ma swoje zasady i przebiega w czterech fazach.

  • Faza podniecenia – to ile będzie trwała zależy od nas samych. Podczas narastającego pożądania mężczyzna i kobieta przygotowują się do stosunku płciowego.
  • Faza aktywna (plateau) – podczas, której rozpoczyna się współżycie, kopulacja.
  • Orgazm – u kobiet może się nie pojawić, u mężczyzn jego niepojawienie się występuje znacznie rzadziej.
  • Okres odprężenia.

Faza podniecenia

Pożądanie jest zmienne i zależy od naszych emocji, czułości, uczucia oraz impulsu erotycznego, którego podstawą jest pragnienie rozkoszy. Samo podniecenie mężczyzny (erekcja) jest zjawiskiem widocznym i wynikiem gwałtownego dopływu krwi do ciała jamistego i gąbczastego prącia. W stanie zwisu penis osiąga różną długość i średnice u różnych mężczyzn. Ponadto, długość członka może być różna w zależności od temperatury. W stanie erekcji rozmiary członka są zbliżone u wielu mężczyzn.

Faza aktywna (plateau)

Faza ta następuje w chwili wprowadzenia członka do pochwy. Członek musi być w pełnej erekcji. Jądra powiększają swoją objętość o połowę i podchodzą ku górze moszny, gdyż ściągają się powrózki nasienne. Oddech i tętno przyspieszają, wzrasta ciśnienie tętnicze.

Przeczytaj: Kiedy rozpocząć współżycie seksualne

Orgazm

Orgazm mężczyzny to seria rytmicznych skurczów występujących, mniej więcej, co cztery piąte sekundy. Z czasem stają się silniejsze, ale rzadsze. Wytrysk spermy początkowo pochodzi z jąder i jest bogaty w plemniki. Następnie pojawia się płyn nasienny z gruczołu krokowego. Każdy stosunek płciowy mężczyzny może prowadzić do zapłodnienia. U kobiety możliwe jest to tylko raz w miesiącu podczas owulacji.

Faza odprężenia

Podczas tej fazy członek wraca do swoich normalnych rozmiarów. Następuje okres niewrażliwości. Okres niewrażliwości to czas, gdy mężczyzna nie może ulec podnieceniu ani osiągnąć erekcji. Do kolejnego stosunku należy poczekać około dziesięć minut. Z czasem okres niewrażliwości się wydłuża.

Coś więcej o samej erekcji

Erekcja może nastąpić pod wpływem bodźców:

  • dotykowych
  • wzrokowych
  • zapachowych

Ale nie tylko. Penis może zostać pobudzony również samą wyobraźnią, bądź erotycznymi snami.

Członek podczas erekcji wydłuża się, twardnieje i podnosi do góry, przed kość łonową. Napletek ulega przesunięciu i odsłania żołądź, który powiększa się i nabiera czerwone zabarwienie.

Luźny napletek, umożliwiający odsłonięcie żołędzia, to podstawa, aby mogło dojść do erekcji. W przypadku zwężenia napletka, należy skontaktować się z lekarzem.

Seks a uczucia

W dzisiejszych czasach miłość nie zawsze idzie w parze z pierwszym razem. A szkoda, bo stosunek płciowy z osobą, którą darzymy uczuciem daje dużo większa satysfakcję. Poznanie drugiej osoby, darzenie jej silnym uczuciem jest budulcem do atmosfery bezpieczeństwa, zaufania i intymności.