Jak opanować strach przed rozpoczęciem współżycia?

Kto umówi się z miłym facetem skoro w pobliżu jest niegrzeczny chłopiec?
W okresie dojrzewania nasz organizm przeżywa ogromne zmiany. Nasze ciało kształtuje się fizycznie, rośnie nasze zainteresowanie płcią przeciwną. Coraz bardziej fascynuje nas seks. Porównujemy się z rówieśnikami, poszukujemy źródeł informacji na temat kontaktu seksualnego. Jest jednak coś co powstrzymuje nas od podjęcia decyzji o współżyciu. Tym czymś jest lęk.
/ 07.07.2016 12:54
Kto umówi się z miłym facetem skoro w pobliżu jest niegrzeczny chłopiec?

Strach, którego doświadczamy, przeważnie jest związany z wychowaniem wyniesionym z domu. Boimy się, że seks to coś złego. Polska jest krajem katolickim, dlatego duży nacisk kładzie się na wychowanie według wartości chrześcijańskich i propaguje się religijny tryb życia. Myśląc o seksie czujemy, że popełniamy grzech. Problem zahamowań erotycznych pojawia się również wśród rodzin, w których zdrada jednego z rodziców doprowadziła do rozwodu. Dzieci kojarzą wtedy seks z czymś niebezpiecznym, zagrażającym utrwalonym relacjom pomiędzy ludźmi.

Czego się boimy?

Źródłem naszego strachu, który ma bezpośrednie przełożenie na seksualną sferę życia może być nasz wygląd zewnętrzny. Traktujemy nasze dojrzewające ciało jako niedoskonałe, zgoła odmienne od tych prezentowanych w telewizji. Porównujemy się z innymi otaczającymi nas osobami. U chłopców pojawia się kompleks małego członka, u dziewcząt kompleks małych piersi.

Czytaj też: Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?

Wszystkiemu winny jest brak akceptacji siebie, dodatkowo nasilający się w momencie ośmieszania przez rówieśników. Najczęściej jednak podstawową obawą jest strach o to, czy damy radę zaspokoić swojego partnera seksualnego. Obserwując media, słuchając opowieści kolegów, koleżanek kreujemy swój własny, wyimaginowany obraz aktu płciowego. W myślach stawiamy sobie za wysoko poprzeczkę, której nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Ten idealny, wymyślony przez nas świat, do którego dążymy, często nie istnieje. Nabieramy się na to co pokazują nam w telewizji i o czym czytamy w gazetach.

Bezpieczeństwo

Czymś, co stopuje nas najmocniej, jest lęk przed niechcianą ciążą. Pomimo wielu technik antykoncepcji, istnieje przeświadczenie, że mogą one nie zadziałać w pełni akurat podczas naszego stosunku. Często nastolatki używają podwójnego zabezpieczenia w postaci tabletek antykoncepcyjnych oraz prezerwatywy, jednak i to nie likwiduje u nich strachu. Istnieje jeszcze jedna obawa związana z bezpiecznym seksem. Obawiamy się, że prezerwatywa nie będzie wystarczającą ochroną przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Polecamy: Jak zadbać o bezpieczny seks?

Z czasem większość wspomnianych wyżej obaw po prostu zanika. Jest to związane z dojrzewaniem, zdobyciem doświadczenia w sferze seksualnej oraz pogłębieniem naszych wiadomości na temat seksu.

Redakcja poleca

REKLAMA