Zoofilia – zwierzę jako obiekt seksualny

Pies/fot. Fotolia
Kochasz swojego psa lub kota? Pewnie tak, ale w tym przypadku uczucie będzie oznaczało troskę o zwierzaka, przywiązanie do niego i dbanie, by było mu jak najlepiej. Są jednak ludzie, dla których zwierzę stanowi obiekt seksualny. Jakie są rodzaje zoofilii i w jakich krajach kontakty seksualne ze zwierzętami są dozwolone?
/ 23.11.2012 12:48
Pies/fot. Fotolia

Co to jest zoofilia?

Wielu posiadaczy zwierząt darzy je niezwykle ciepłymi uczuciami. Jednak są wśród nich i tacy, u których uczucia do podopiecznych wychodzą zdecydowanie poza akceptowane społecznie normy – mamy wtedy często  do czynienia z zoofilią. Czym jest zoofilia?

Zoofilia jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych polegającym na osiąganiu satysfakcji seksualnej w trakcie kontaktu ze zwierzętami.

Występują różne rodzaje tego zaburzenia, między innymi:

  • oidyfilia – stosunki seksualne z wężami,
  • dogofilia – akty seksualne związane z psami,
  • ekwinofilia – stosunki z końmi,
  • arachnefilia – akt seksualny związany z pająkami.

U kogo występuje to zaburzenie?

Zoofilia występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najczęściej są to mieszkańcy wsi, ale pobudzenie seksualne związane ze zwierzętami występuje także u mieszkańców miast. Zoofile to bardzo często osoby upośledzone umysłowo, u których rozwój zatrzymał się na pewnym etapie.

Zoofilia może również wystąpić u osób, których praca związana jest z kontaktami ze zwierzętami, a z jakichś powodów mają oni ograniczony kontakt z ludźmi. Takim przykładem są pasterze, których obiektem seksualnym stają się owce.

Zobacz też: Czym jest niewolnictwo seksualne?

Zoofilia – nielegalna, ale...

Warto pamiętać o tym, że wszelkie czynności seksualne, w których uczestniczy zwierzę, podlegają karze. Produkcja, posiadanie, przechowywanie i rozpowszechnianie materiałów pornograficznych, w których obiektem seksualnym są zwierzęta, podlegają karze pozbawienia wolności do 8 lat.

Są państwa, w których zoofilia jest legalna. Jest to między innymi Szwecja, Dania, Holandia. W niektórych państwach zoofilia jest dopuszczalna, jednak zabronione jest jej promowanie.

Wielu zoofilów zaprzecza teoriom, że zoofilia krzywdzi zwierzęta. Osoby nią dotknięte często twierdzą, że szczerze kochają swoich pupili i pragną stworzyć z nimi szczęśliwą relację. Nie zgadzają się z tym obrońcy praw zwierząt i weterynarze, do których trafiają przypadki zwierząt gwałconych i bitych.

Jak leczyć zoofilię?

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń preferencji seksualnych w zoofilii najczęściej stosuje się psychoterapię połączoną z leczeniem farmakologicznym, jeśli jest taka potrzeba.

Zobacz też: Zoofobia – gdy zwierzęta budzą lęk

Redakcja poleca

REKLAMA