Seks bez zobowiązań - dlaczego nie istnieje

Seks bez zobowiązań - dlaczego nie istnieje fot. Fotolia
Seks bez zobowiązań nie istnieje. Dlaczego? Przedstawiamy opinie specjalistów. Przeczytaj!
/ 08.07.2016 16:36
Seks bez zobowiązań - dlaczego nie istnieje fot. Fotolia

Wakacje to czas, kiedy nawiązujemy wiele znajomości. Wysoka temperatura, widok odkrytych rozgrzanych ciał i zakrapiane alkoholem imprezy zaostrzają apetyt na seks. Jego konsekwencją jest nawiązywanie przelotnych kontaktów seksualnych. Pójście do łóżka z kimś przypadkowym dla jednych jest czymś niemoralnym i odrażającym, dla drugich emocjonującym doświadczeniem dostarczającym nieopisanych doznań cielesnych, dzięki któremu możemy zapomnieć o codzienności. 

Według psychologów i seksuologów seks bez zobowiązań to mit. Dlaczego specjaliści uważają, że go nie ma?

Seks bez zobowiązań grozi zakochaniem

Według Helen Fischer, amerykańskiej antropolog, prowadzącej badania m.in. na temat chemii i neurologii miłości "gdy ludzie idą ze sobą do łóżka, nagle mogą się zakochać, ponieważ podczas orgazmu uwalnia się ogromna ilość wazopresyny i oksytocyny, czyli hormonów związanych z przywiązaniem. Prawie jedna trzecia par podejmujących seks bez zobowiązań zakochuje się w sobie.”

Czym się różni miłość od zakochania?

Okazuje się, że następstwem uprawiania seksu może być zakochanie, za co odpowiadają hormony miłości. Wpływają one na związek emocjonalny między partnerami. Wazopresyna i oksytocyna wyzwalają u ludzi potrzebę bliskości i sprawiają, że więzi między nimi ulegają zacieśnieniu. Jak widać, związki chemiczne wytwarzane przez podwzgórze mogą nam spłatać figla, nawet wtedy, kiedy decydujemy się na nawiązanie przelotnego romansu.

Hormony, które mają wpływ na miłość i seks

Dotyk tworzy więzi między ludźmi

Zmysł dotyku odgrywa niebagatelną rolę w naszym życiu, choć do dziś bywa niedoceniany. Dotykanie dostarcza przyjemności cielesnej, ale ma również duży wpływ na kondycję psychiczną i relacje między ludźmi. Psycholodzy i seksuolodzy podkreślają, że dotyk kształtuje rozwój dziecka i nie należy go zaniedbywać w związku. Każdy człowiek odczuwa potrzebę bliskości, dlatego uwielbiamy być przytulani, głaskani i pieszczeni. Niektórzy z nią walczą, ponieważ jest dla nich za trudna do zrealizowania. Wmawiają sobie, że pogoń za nią jest pozbawiona sensu.

5 korzyści płynących z przytulania w związku

Dotykanie podczas uprawiania seksu jest źródłem rozkoszy, pod wpływem której uwalniają się związki chemiczne odpowiedzialne za wytwarzanie więzi. Nasz mózg zalewają endorfiny, co daje nam poczucie błogości i szczęścia, które chcemy osiągać jak najczęściej. Uprawianie seksu, nawet przygodnego, powoduje, że między partnerami rodzi się przywiązanie, które z każdym kolejnym zbliżeniem się pogłębia.

Przelotny seks to wynik nieumiejętności wchodzenia w relacje

Zdaniem specjalistów osoby, które są zwolennikami seksu bez zobowiązań i z pasją rozprawiają o jego zaletach, mają trudności we wchodzenie w relacje. Podkreślanie atutów, jakie płyną z przelotnych kontaktów seksualnych, jest dla nich reakcją obronną. Tak naprawdę wstydzą się przyznać, że wybór niezobowiązującego seksu jest konsekwencją nieumiejętności nawiązywania relacji. Znacznie łatwiej im powiedzieć, że pójście do łóżka z przypadkowym partnerem jest dla nich najlepszą formą wchodzenia w relacje.

Jeśli należymy do tej grupy osób, warto się zastanowić, czy przygodny seks nie jest ucieczką przed naszymi lękami w kontakcie z drugim człowiekiem. 

Seks bez zobowiązań to mit, ponieważ każde zbliżenie ma wpływ na osoby, które w nim uczestniczą. Miłosne zespolenie z drugim człowiekiem ani dla jednej, ani dla drugiej strony nigdy nie pozostaje bez echa.

Seks bez zobowiązań na letnich festiwalach muzycznych