Chcesz poznać przepis na długi i szczęśliwy związek? Wystarczy, że będziesz się przytulać do swojego partnera! Badania wykazują, że dotyk wywiera niezwykle pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie.
Międzynarodowy Dzień Przytulania już za nami, co nie oznacza, że należy to robić jedynie raz w roku! Przedstawiamy 5 korzyści płynących z przytulania w związku. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto przytulać się jak najczęściej!
1. Zapewnia poczucie błogostanu
Przytulanie w związku dostarcza nam miłych doznań cielesnych i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Dlaczego? Pod wpływem dotyku dochodzi do stymulacji receptorów skórnych. Za ich pośrednictwem odbierana i wysyłana jest do mózgu informacja, dzięki której wydzielają się w nim pozytywne neuroprzekaźniki odpowiedzialne za przyjemność. Nasz mózg pławi się w endorfinach, w rezultacie czego osiągamy poczucie błogostanu. Zasypianie z partnerem w uścisku sprawia, że po przebudzeniu czujemy się radośni i pełni życia.
2. Zachęca do seksu
Jeśli masz apetyt na seks i pragniesz zasygnalizować to partnerowi, wystarczy pogłaskać go w miejscach szczególnie wrażliwych na dotyk. Podczas przytulenia czule dotykaj jego karku, szyi, pleców w okolicy między łopatkami czy wewnętrznej powierzchni dłoni. W ten sposób pobudzisz jego strefy erogenne i w subtelny sposób zachęcisz go do zbliżenia. Warto nawiązać taki kontakt nad ranem lub w ciągu dnia. Dzięki temu wieczorem przyciągniesz do siebie partnera, który będzie dążył do ponownego osiągnięcia przyjemności.
3. Daje poczucie, że jesteśmy kochani
Każdy człowiek pragnie mieć w związku poczucie, że jest kochany przez swojego partnera. Najprostszym sposobem na wyrażenie miłości jest przytulenie. Dzięki niemu dowodzimy drugiej stronie, że jesteśmy jej oddani i że odgrywa ważną rolę w naszym życiu., a co za tym idzie wzrasta jej poczucie wartości.
Zdaniem specjalistów przytulamy w związku z dużą częstotliwością na jego pierwszym etapie, niestety z biegiem czasu robimy to coraz rzadziej. Jeśli chcemy, aby nasz związek trwał jak najdłużej, należy nawiązywać kontakt fizyczny z partnerem jak najczęściej. Jeśli w pewnym momencie stracimy poczucie bliskości, trudno będzie odbudować relacje, które udało nam się nawiązać w pierwszej fazie zakochania.
4. Łagodzi konflikty
Chcesz zażegnać konflikt? Obejmij ramionami partnera, pogładź go po twarzy czy włosach. Przytulanie w związku obniża poziom negatywnych emocji: redukuje złość, zwalcza stres i przynosi obopólną ulgę. Dotyk to doskonała broń w przypadku drobnej sprzeczki, ale mało skuteczna, jeśli kłótnia jest naprawdę poważna. W takiej sytuacji żadna ze stron nie wykazuje ochoty na zbliżenie, ponieważ dotyk będzie sprawiał ból tak jak krzywdzące słowa. Po rozwiązaniu problemu warto zdobyć się na miłe słowo i przytulić partnera. Dotyk po eksplozji złych emocji wycisza je i przynosi ukojenie.
5. Umacnia więź między partnerami
Oksytocyna, zwana hormonem miłości kojarzona jest głównie z porodem i karmieniem piersią. Odpowiada za związek emocjonalny między matką a dzieckiem, ściśle mówiąc, wyzwala u kobiety potrzebę bliskości i zacieśniania więzi. Hormon wykazuje swe działanie za każdym razem, kiedy ludzie się przytulają. Dzięki oksytocynie stają się sobie bliżsi, pragną, by ich relacje uległy umocnieniu.
Według Lane'a Strathearna, profesora pediatrii w Baylor College of Medicine, kobiety, które były obiektem przemocy lub doświadczyły samotności, nie są tak związane emocjonalnie ze swoimi dziećmi, jak te, które są regularnie przytulane przez swoich partnerów.
Jak przytulać niemowlę?