Jaki procent społeczeństwa stanowią biseksualiści?

Jaki procent społeczeństwa stanowią biseksualiści?
Na dzień dzisiejszy żadne źródła informacji ani statystyki nie są w stanie podać rzetelnych, choćby przybliżonych danych na temat rozpowszechnienia biseksualizmu wśród mężczyzn i kobiet. Polska w kwestii badań nad tym zjawiskiem znajduje się wciąż na szarym końcu.
/ 28.09.2016 14:58
Jaki procent społeczeństwa stanowią biseksualiści?

Statystyki

Najbardziej wiarygodne dane pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, które od dłuższego czasu próbują sprostać temu wyzwaniu. Statystyki zostały przeprowadzone między 1970, a 1990 rokiem. Z danych tych wynika, że nawet 20% mężczyzn deklaruje posiadanie związków lub kontaktów seksualnych z innymi mężczyznami w przeciągu całego swojego życia. Deklarację taką złożyło tylko 7% dorosłych kobiet. Wniosek płynący z tychże badań jest taki, że większość z tych relacji była sporadyczna i miała charakter okresowy, niezwiązany ze stacjonarnym zainteresowaniem i kontaktami seksualnymi z osobami płci przeciwnej. Prawdopodobnie nie więcej niż jedną trzecią z tych osób można byłoby nazwać „czystymi” biseksualistami (o jednakowym zainteresowaniu partnerami obu płci).

Pochodzenie też ma znaczenie

Co ciekawe badania w USA brały pod uwagę rasę i pochodzenie badanych. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że biseksualistów jest zdecydowanie więcej wśród Afro-Amerykanów oraz obywateli pochodzenia latynoskiego. Przyczyn tego zjawiska upatruje się w czynnikach środowiskowych i wychowaniu w otoczeniu o większej rozwiązłości seksualnej.

Polecamy: Czy biseksualiści mają większą szansę na szczęście?

Czynniki środowiskowe

Zachowania biseksualne obserwuje się także częściej w okresie dojrzewania i eksperymentowania z własną seksualnością, wśród osób uprawiających prostytucję, a także w zamkniętych środowiskach męskich (więzienia, internaty).

Większość ankietowanych, która przyznała się do kontaktów biseksualnych, na którymś etapie swojego życia jest lub była w stałych związkach partnerskich z osobami płci przeciwnej. Jednakże u kobiet, które zawierały związki małżeńskie, zainteresowanie tą samą płcią pojawiło się dopiero później. Natomiast mężczyźni wiążący się na stałe byli już świadomi swoich skłonności biseksualnych i mieli za sobą „przygody” z partnerami tej samej płci.

Populacja biseksualistów jest wciąż bardzo słabo poznana, zarówno w sferze rozwoju orientacji, jak i zachowań i relacji społecznych. Wiąże się to również z trudnością w określeniu ryzyka zdrowotnego wynikającego z biseksualistą. Jak się okazuje biseksualne kobiety częściej, w porównaniu do hetero- i homoseksualnych zapadają na choroby przenoszone drogą płciową. Natomiast biseksualni mężczyźni w kwestii ryzyka zdrowotnego, znajdują się pomiędzy hetero-, a homoseksualnymi.

Polecamy: Zaburzenia orientacji seksualnej

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA