Ciesz się seksem w każdym wieku - wybierz antykoncepcję dopasowaną do siebie!

Jesteś nastolatką, skończyłaś 20, 30 lub 40 lat? Wybierz antykoncepcję dopasowaną do siebie! Zobacz, jakie metody są dla ciebie najlepsze
Antykoncepcja fot. Fotolia
Sprawdź, która za znanych metod zapobiegania niechcianej ciąży będzie dla ciebie najlepsza.

Antykoncepcja dla nastolatek


Dla nastolatek najlepsza będzie antykoncepcja hormonalna. Hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają bolesność i obfitość miesiączek, likwidują trądzik i nadmierne owłosienie typu męskiego (np. wąsiki). Jednak dziewczyny w tym wieku mogą skorzystać również z innych metod. Co stosować?
 • dwuskładnikowe pigułki hormonalne (zawierające syntetyczny estrogen i progesteron),
 • metody barierowe (prezerwatywa ze środkiem plemnikobójczym, błona dopochwowa),
 • chemiczne środki plemnikobójcze (żele, globulki, pianki, kremy).

Antykoncepcja po 20-stce


W tym wieku najlepiej nadal stosować antykoncepcję hormonalną, ze względu na okres najwyższej płodności w życiu kobiety. Oczywiście kobiety, które ukończyły 20 lat mogą skorzystać również z innych metod antykoncepcji. Co stosować?
 • Dwuskładnikowe pigułki hormonalne (zawierające syntetyczny estrogen i progesteron).
 • Metody barierowe (prezerwatywa ze środkiem plemnikobójczym, błona dopochwowa).
 • Chemiczne środki plemnikobójcze (żele, globulki, pianki, kremy).
 • Metody naturalne (metoda kalendarzowa, metoda termiczna, obserwacja śluzu szyjkowego).
Antykoncepcja po 30-stce

W tym wieku nadal warto postawić pigułki hormonalne. Jeśli jednak kobieta ma około 40 lat, jest otyła i pali, powinna, z uwagi na ryzyko pojawienia się zaburzeń krzepnięcia krwi, zamienić pigułki dwuskładnikowe na jednoskładnikowe. Co stosować?
 • dwuskładnikowe pigułki hormonalne lub minipigułki (zawierające syntetyczny progesteron),
 • spirala antykoncepcyjna z zawartością hormonalną lub zwykła,
 • zastrzyki antykoncepcyjne z syntetycznego progesteronu (szczególnie wskazane w okresie karmienia),
 • metody naturalne.
Pamiętaj, że antykoncepcja może chronić nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. zakażenie chlamydią lub wirusem HPV). W tym celu wybieram tzw. barierowe metody antykoncepcji, czyli m. in. prezerwatywy i błony dopochwowe.

Czytaj także:

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse S.A.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (42)
/4 lata temu
O skutkach ubocznych się słyszy jak tabletki są źle dobrane, nie przeprowadzono badań hormonalnych itp. O tym kapturku w sumie nie słyszałam, ale jako paląca 35+ to dostałam limetic i jest OK, ale kilka badań i dogłębny wywiad był :)
/5 lat temu
Ja mam kapturek femcap. Rodziłam, mam 35 lat. Na tabletki się nie zdecyduję, boję się skutków ubocznych, tak dużo się teraz o nich słyszy...
/5 lat temu
Ja dopiero od niedawna stosuje antykoncepcje, długo sie wahałam, bo bałam sie skutków ubocznych, ale jeszcze bardzie bałam sie ciąży. Lekarka rozwiała moje wątpliwości i poleciła stosowanie Harmonelli wraz z tabletkami anty. Ten suplement diety to zestaw witamin i mikroelementów, które chronią przed zatorami żylnymi, zbyt dużym obciążeniem serca i wątroby, wahaniami wagi oraz nastojów.
POKAŻ KOMENTARZE (39)