Implant antykoncepcyjny

Od kilku lat obecny w zachodniej Europie, wkrótce ma się pojawić także u nas. Co warto wiedzieć o tym środku antykoncepcyjnym?
/ 29.05.2012 06:17

Od kilku lat obecny w zachodniej Europie, pojawił się także u nas. Co warto wiedzieć o tym środku antykoncepcyjnym?

Implant to doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich – raz wszczepiony, zapewnia ochronę antykoncepcyjną aż na 3 lata. Nie ma tu więc miejsca na obawy o zapomnianą tabletkę lub pękniętą prezerwatywę.

Podobnie jak w przypadku pigułek, plastrów i krążków dopochwowych, działanie implantu opiera się na uwalnianiu do organizmu kobiety hormonów, które zapobiegają jajeczkowaniu i zagęszczają śluz, utrudniając plemnikom przeniknięcie do macicy. Skuteczność takiej metody jest bardzo wysoka – wskaźnik Pearla wynosi 0,1. Jedną z jej zalet jest także to, że można ją stosować w czasie karmienia piersią.

Implant antykoncepcyjnyZ pewnością wiele osób obawia się sposobu założenia implantu, jest to bowiem zabieg chirurgiczny. Odbywa się on jednak w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilka minut, a sam implant jest niewielki – porównywalny rozmiarami do zapałki. Umieszcza się go pod skórą na przedramieniu lub udzie i staje się praktycznie niewidoczny.

Jak w przypadku każdej metody antykoncepcji hormonalnej, także ta ma pewne wady. Po założeniu implantu mogą wystąpić takie same skutki uboczne, jak w przypadku stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Ponadto, w przeciwieństwie do nich, implant nie reguluje cyklu miesiączkowego, a wręcz przeciwnie – często zdarza się, że krwawienie pojawia się bardzo nieregularnie.
To, co stawia implant ponad innymi długoterminowymi metodami antykoncepcji (takimi jak np. zastrzyki hormonalne czy wkładka wewnątrzmaciczna), to fakt, że można łatwo go usunąć, a tym samym przerwać dostarczanie hormonów do organizmu.