Co robić, gdy zapomnisz o tabletce?

źródło: www.sxc.hu
Zapomniałaś przyjąć tabletkę o wyznaczonej godzinie? Być może będzie konieczne zastosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przez najbliższe dni. Najważniejsze jest, jak długi jest czas opóźnienia.
źródło: www.sxc.hu

Tabletki antykoncepcyjne to popularna metoda zapobiegania ciąży. Jednak wiąże się z dużą systematycznością. Dość często zdarza się, że zapominamy o przyjęciu jednej lub kilku tabletek, lub po prostu spóźniamy się o kilka godzin. Ważne aby wiedzieć, jakie opóźnienie jeszcze nie zaburza skuteczności antykoncepcyjnej, a kiedy należy zastosować dodatkowe metody zabezpieczenia. Poniższy artykuł dotyczy najpopularniejszych, dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Jak prawidłowo przyjmować tabletki?

Przeważnie w opakowaniu znajduje się 21 tabletek. Należy je przyjmować codziennie, przez 21 dni, o stałej godzinie. Następnie robi się 7-dniową przerwę. Ósmego dnia należy rozpocząć nowe opakowanie o tej samej godzinie, o której przyjmowało się poprzednio tabletki.

Ostatnio na rynku pojawiły się nowe tabletki w schemacie 24+4. 24 tabletki zawierają hormony. Należy je przyjmować co dziennie o stałej porze przez 24 dni. Ostatnie 4 (tzw. „placebo”) nie zawierają substancji czynnych. Należy je przyjmować również codziennie przez 4 dni. Po skończeniu opakowania od razu rozpoczyna się nowe (bez robienia przerwy).

W obu przypadkach cały cykl trwa 28 dni.

Pominięcie 1 tabletki

Przy pominięciu 1 tabletki ważne aby wiedzieć, jak długie jest opóźnienie. Jeżeli od przyjęcia ostatniej tabletki upłynęło mniej niż 36 godzin (opóźnienie <12 godzin), nie ma powodu do niepokoju. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną - o stałej porze.

Na przykład: jeżeli przyjmujesz tabletki o 21.00, a o 8 rano okazało się, ze zapomniałaś wczoraj o tabletce (upłynęło 35 godzin od ostatniej tabletki, opóźnienie 11-godzinne) od razu połknij tabletkę z poprzedniego dnia. O godzinie 21.00 należy przyjąć tabletkę przeznaczoną na ten dzień. Przy opóźnieniu <12 godzin skuteczność antykoncepcyjna tabletek nie jest zmniejszona i nie ma ryzyka zajścia w ciążę.

Polecamy: Czy jestem w ciąży?

Jeżeli natomiast opóźnienie jest większe niż 12 godzin (upłynęło ponad 36 godzin od przyjęcia ostatniej tabletki) skuteczność antykoncepcyjna może być obniżona. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę i następną o stałej porze. Jeżeli okaże się, że opóźnienie wynosi 24 godziny (np. przy braniu tabletki zauważymy, że poprzednia nie została spożyta) należy przyjąć obie na raz.

Przy opóźnieniu większym niż 12 godzin, w celu pełnego zabezpieczenia przed ciążą, należy przez 7 dni korzystać z dodatkowych metod antykoncepcji (np. prezerwatyw). Po tygodniu tabletki odzyskują pełną skuteczność antykoncepcyjną.

Jeżeli pominiemy 1 lub więcej tabletek „placebo” nic się nie dzieje. Tabletki te nie zawierają hormonów, więc nie wpływają na skuteczność antykoncepcyjną.

Czytaj też: Co oznaczają nieregularne miesiączki?

Pominięcie > 1 tabletki

Przy pominięciu więcej niż 1 tabletki należy skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem. W takich sytuacjach stosowne są bardziej skomplikowane schematy przyjmowania tabletek, które należy dostosować do konkretnej sytuacji. Na pewno należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.

Redakcja poleca

REKLAMA