POLECAMY

Sztuczna trzustka – kontrola glikemii w cukrzycy

Sztuczna trzustka może być "świętym Graalem" dla chorych na cukrzycę typu 1 – czytamy w artykule „Artificial pancreas could be 'holy grail' for Type 1 diabetics” w serwisie Cnn.com. Dzięki sztucznej trzustce życie nie będzie polegało na ciągłym kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi i określaniu jaką ilość insuliny należy przyjąć.
Sztuczna trzustka – kontrola glikemii w cukrzycy fot. fot. Fotolia

Kerry Morgan miała zaledwie 3 lata, kiedy wzięła udział w swoim pierwszym badaniu klinicznym zapobiegającym cukrzycy typu 1. Ona nie miała tej choroby, ale jej 7-letnia siostra miała zdiagnozowaną cukrzycę typu I, więc były podejrzenia, że choroba ta może się rozwinąć także u niej. Podczas procesu dostawała jeden zastrzyk insuliny na dobę w nadziei, że to powstrzyma chorobę, ale rok później została oficjalnie zdiagnozowana. Podkreśla, że w szkole nie było łatwo. Codziennie przed lunchem pielęgniarka sprawdzała jej poziom cukru. W wieku 14 lat wzięła udział w drugiej próbie, tym razem na Uniwersytecie w Wirginii, dla systemu ciągłego monitorowania glikemii o nazwie Navigator. Wtedy po raz pierwszy dowiedziała się o sztucznej trzustce. W liceum, gdy miała 18 lat, uczestniczyła w czterech badaniach klinicznych i w dwóch badaniach sztucznej trzustki.

"To było niesamowite. Nigdy wcześniej nie robiłam niczego podobnego. Przez dwa dni będąc na sztucznej trzustce doświadczyłam normalności. Nie musiałam sprawdzać się co pięć sekund,  przyjmować insuliny, ponieważ trzustka robiła to za mnie".

W cukrzycy typu 1 trzustka wytwarza bardzo niewiele lub nie wytwarza w ogólny insuliny, czyli hormonu regulującego poziom glukozy lub ilość cukru we krwi. Pacjenci muszą stale sprawdzać ich poziom przez cały dzień, określać, jak dużo insuliny muszą przyjąć przy użyciu pompy lub strzykawki, żeby obniżyć poziom cukru we krwi. Podwyższanie i spadki poziomu cukru we krwi mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli poziom jest zbyt niski a jest to stan zwany hipoglikemią może wystąpić drżenie, splątanie, kłopoty z mówieniem, drgawki, a nawet śpiączka i śmierć. Poziom zbyt wysoki – hiperglikemia może spowodować nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i zaburzenia rytmu serca. Nieleczona hiperglikemia może prowadzić do wielu poważnych powikłań, w tym utraty wzroku oraz uszkodzenia nerwów.

Sztuczna trzustka naśladuje funkcję zdrowej trzustki, polegającą na utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy. Zautomatyzowane urządzenie posiada czujnik, który jest umieszczony pod skórą. Informacje z tego ciągłego monitorowania glikemii są wysyłane do odbiornika i pompa insulinowa dostarcza insulinę w kontrolowanych ilościach. Wyrafinowane oprogramowanie sprawdza poziom cukru we krwi w organizmie i automatycznie zapewnia odpowiednią dawkę insuliny potrzebną w odpowiednim czasie.

"Kiedy masz cukrzycę, w każdej sekundzie myślisz o poziomie cukru we krwi", mówi Morgan. „Zastanawiasz się, czy poziom cukru jest wysoki, niski, czy jest OK, czy dostarczasz wystarczającą ilość insuliny. Dzięki sztucznej trzustce nie trzeba się martwić, ponieważ robi to za Ciebie. Pozwala wiedzieć, czy coś jest nie tak. W ten sposób nie musisz martwić się o poziom cukru we krwi".

Urządzenie nie zostało jeszcze zatwierdzone przez US Food and Drug Administration. W czerwcu agencja wydała wytyczne do  projektu, konsultowała się z przemysłem i naukowcami na temat wcześniejszej wersji sztucznej trzustki. Jest to kopia zapasowa dla diabetyków doświadczających hipoglikemii. Pacjenci nadal monitorują poziom glukozy i dają sobie insulinę w razie potrzeby.
Dr Charles Zimliki zeznając przed komisją Senatu w czerwcu, powiedział, że FDA jest zobowiązana do przetestowania urządzenie zanim pojawi się na rynku, ale wszystko przebiega z dużą ostrożnością.

"Podczas gdy potencjalne korzyści są ogromne, system sztucznej trzustki jest uważany urządzenie stanowiące potencjalne poważne zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa lub dobra pacjenta. Jeśli będzie niewłaściwie zaprojektowane, stosowanie sztucznego urządzenia trzustki ma znaczne ryzyko, ponieważ urządzenie kontroluje podawanie insuliny bez nadzoru pracowników służby zdrowia".

FDA ma wydać nowe wytyczne dla przyszłych systemów sztucznej trzustki w dniu 1 grudnia. FDA mówi, że inne kraje mają różne systemy regulacyjne, które nie wymagają danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności dla produktu tego poziomu ryzyka.

Tom Brobson, 51-letni rolnik i krajowy dyrektor ds. stosunków dawców JDRF, u którego rozpoznano osiem lat temu cukrzycę typu 1 mówi: "Wiemy, że technologia nie jest doskonała, ale to, co mówimy o wprowadzeniu ulepszeń i usprawnień, może znacznie ograniczyć codzienny trud życia z tą chorobą, poprawę jakości życia i ratowania życia". Brobson uczestniczy w badaniach sztucznej trzustki od 2007 roku. "To było niesamowite, fantastyczne, szczerze mówiąc wszystko co mogłem sobie wyobrazić, że jest, a nawet więcej", mówi.

Bez sztucznej nerki kontrolowanie trzustki musi być przez całą dobę. Mówi, że długo oczekiwany system jest nadzieją dla pacjentów. "Dla osób z cukrzycą typu 1, sztuczna trzustka jest „ świętym Graalem” technologią wspierającą w leczeniu cukrzycy. To nie będzie jej leczyć, ale będzie to ogromny krok w dobrym kierunku. Gdy już zostanie zatwierdzona, będzie fantastycznie".

Codziennie około 80 osób ma diagnozowaną cukrzycę typu 1. Około 3 milionów Amerykanów cierpi z powodu tej choroby. Około 1,5 miliarda dolarów zostaje przeznaczona na badania nad cukrzycą, 40 milionów dolarów na badania nad sztuczną trzustką.

"Naszym celem jest, aby wspomóc rozwój systemów sztucznej trzustki", powiedział Kowalksi. "To może nie tylko poprawić kontrolę poziomu glukozy i zmniejszyć ryzyko strasznych powikłań cukrzycy, może także pomóc osobom z cukrzycą żyć łatwiej. Najważniejsze jest to, że umożliwia kontrolę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni".

 Zobacz też: Cukrzyca typu I – vademecum

Źródło: CNN/esz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)