POLECAMY

Jak wpływa cukrzyca na rozwój noworodka?

Cukrzyca u kobiety ciężarnej wpływa nie tylko na powikłania u samej mamy, ale także na stan płodu oraz noworodka. Rodzaj zaburzeń w znacznej mierze zależy od okresu ciąży, w którym wystąpiła hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. Cukrzyca leczona nieprawidłowo wpływa również na śmiertelność i wzrost powikłań okołoporodowych noworodków.
Jak wpływa cukrzyca na rozwój noworodka?

Wady wrodzone – jak duże jest zagrożenie?

Cukrzyca ciążowa niesie ze sobą statystycznie znaczny wzrost różnego rodzaju powikłań:

  • umieralność okołoporodowa w przypadku braku prawidłowej opieki nad ciężarną jest znacznie zwiększona
  • duże wady wrodzone dotyczą około 6 do 10% noworodków matek chorujących na cukrzycę przed ciążą.

Nie ma wady typowej dla dzieci matek chorych na cukrzycę. Pewne zaburzenia występują w tej grupie jednak znamiennie często.

Najczęstsze wady dotyczące płodów to:

  1. wady serca
  2. wady nerek
  3. wady ośrodkowego układu nerwowego – wodogłowie, upośledzenie rozwoju tkanki nerwowej.

Oprócz powyższych występują również: niedojrzałość układu oddechowego, zaburzenia metaboliczne, makrosomia (czyli nadmierny wzrost płodu). Ryzyko wcześniactwa w tej grupie jest znamiennie wysokie i wynosi ok. 10-30%. Ze względu na makrosomię w grupie tej obserwujemy też znaczny wzrost urazów okołoporodowych. Do nich należą złamania kości długich i obojczyków, krwiaki pod okostną, urazy nerwów. 

Czytaj też: Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Poważną grupę zaburzeń stanowią również zaburzenia metaboliczne występujące u noworodków. Składają się na nie: obniżenie poziomu glukozy i wapnia we krwi, wzrost poziomu bilirubiny oraz czerwonych krwinek.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Decyzja o rodzaju porodu następuje po analizie masy płodu, jego stanu oraz warunków budowy i stanu ciężarnej. Przy długo trwającej cukrzycy i rozwiniętych jej powikłaniach, lekarz rozważa wcześniejsze rozwiązanie ciąży. Masa ciała powyżej której występują wskazania do cięcia cesarskiego to 4000 g. Jeżeli stan matki i płodu na to pozwala, ciążę kończy się z reguły ok. 40 jej tygodnia.

Czytaj też: Jestem w ciąży i mam cukrzycę - co robić?

Czy tylko noworodki są zagrożone?

Do odległych powikłań dzieci matek chorych na cukrzycę należy przede wszystkim wzrost ryzyka zachorowania dziecka na cukrzycę. W przypadku gdy chorzy są oboje rodzice, ryzyko to sięga nawet 25%. Dzieci te zagrożone są również otyłością. Rozwijają się gorzej intelektualnie, może wystąpić mózgowe porażenie dziecięce, trudności w koncentracji. Dlatego też dzieci te od wczesnego okresu życia powinny być otoczone ścisłą opieką lekarską.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/5 lat temu
Moja córka miała cukrzycę ciążową insulinozależną (kucie 4x dziennie) i mimo diety oraz insuliny, badanie cukru wychodziło jej zazwyczaj powyżej normy. Dziecko urodziło się całkowicie zdrowe, córka również po urodzeniu wyzdrowiała. Hormony się uspokoiły i teraz nie ma śladu po cukrzycy.
/7 lat temu
[quote=jacek 41] a czy cukrzyca u kobiety w ciąży, która żle się leczy i ma duże cukry może spowodować uszkodzenie mózgu u dziecka? [/quote] Niestety - oczywiście. Nie tylko z resztą to :(
/7 lat temu
a czy cukrzyca u kobiety w ciąży, która żle się leczy i ma duże cukry może spowodować uszkodzenie mózgu u dziecka?
POKAŻ KOMENTARZE (4)