POLECAMY

Jak leczyć zajady na ustach?

Zajady na ustach to bardzo częsty i bolesny problem. Podpowiadamy, jaka jest przyczyna powstawania zajadów i jak sobie z nimi radzić
Jak leczyć zajady na ustach? fot. Fotolia
Zazwyczaj zajady rzeczywiście powstają z powodu niedoborów witaminy B2. Wówczas pomaga stosowanie diety bogate w tę witaminę.

Zajady na ustach - co jeść, żeby ich uniknąć?


Do produktów będących bogatym źródłem witaminy B2 zaliczamy między innymi:
  • mleko i jego przetwory,
  • pieczywo razowe,
  • mięso,
  • nasiona roślin strączkowych.
W leczeniu zajadów pomocne bywa też zażywanie witaminy B2 w tabletkach. Kompleksowe preparaty witamin dostępne są w drogeriach i aptekach, jednak jeśli chcesz skutecznie wyeliminować problem zajadów powinnaś udać się do lekarza - specjalista określi niezbędną dawkę i przepisze suplementy diety dostępne wyłącznie na receptę.

Zajady na ustach - kiedy powinien zobaczyć je lekarz?


Jeśli jednak taka kuracja nie pomaga, można podejrzewać, że zajady są spowodowane innymi czynnikami, np. długotrwałą antybiotykoterapią, drożdżycą, alergią czy przesuszeniem. Aby to ustalić, konieczna jest wizyta u lekarza. Na podstawie rozmowy i dodatkowych badań (np. wymazu z ranek) specjalista postawi diagnozę. W zależności od niej zaproponuje odpowiednie leczenie. Np. w wypadku drożdżycy będą to preparaty przeciwgrzybicze – stosowane miejscowo lub leki podawane doustnie.

Czytaj także:

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse S.A.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/2 lata temu
Zajady leczę aloesem kaktusem nie kupionym preparatem, ale takim z okna w doniczce, sok z takiego aloesa jest gorzki nie do wytrzymania. ale pomaga szybko i na długo. Smarować sokiem.
/3 lata temu
Maści nie pomagają. Ja smaruję kremikiem uniwersalnym Tender Care z Oriflame. Nie jest zbyt tani bo w promocji około 11 zł a normalnie coś około 20 zł. Jest malutki 15 ml, ale wystarcza na długo. Ja mam już chyba z pół roku i dopiero prawie połowę zużyłam. Jest bardzo fajny taki gęsty trochę taki miodzik jakby scukrzony, ale gładki i jest bezbarwny wiec można się nim smarować kiedy i gdzie się chce.Dobrze natłuszcza, a te wszystkie masci tylko wysuszają i zajady pękają i tworzą się na nowo.
/3 lata temu
Polecam maść Lips zajady. Jest bardzo skuteczna. Ekstrakt z szałwii lekarskiej działa jak opatrunek na usta. Maść pozostaje na ustach bardzo długo, gdyż ma kremową, gęstą konsystencję.
POKAŻ KOMENTARZE (15)