Jak szybko pozbyć się kataru? Mamy 5 błyskawicznych sposobów

Wykonamy je w domu – są świetne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Marta Słupska / 10 miesięcy temu

Katar to nieodzowny element przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok – wystarczy drobna infekcja i już w nosie zbiera się wydzielina. Jest to objaw niegroźny, choć uciążliwy – szczególnie dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wydmuchiwać nosa. Na szczęście katar można pokonać różnymi sposobami – także domowymi, które nie wymagają wizyty w aptece.

Leki na katar

Zanim jednak przejdziemy do domowych metod na katar (o nich w galerii), przyjrzyjmy się najpierw, jakie skuteczne preparaty na katar bez recepty możemy zastosować. Należą do nich:

  • leki z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które obkurczają naczynia błony śluzowej nosa (aerozole, żele, krople). Nie powinno się ich stosować dłużej niż kilka dni, są polecane osobom borykającym się z uczuciem zatkania nosa. Ułatwiają oddychanie;
  • leki przeciwhistaminowe;
  • leki obkurczające błonę śluzową nosa z pseudoefedryną, doustne.

Dostaniemy je w aptece. Jeśli jednak oprócz kataru obserwujemy u siebie inne objawy, np. gorączkę, uporczywy kaszel, ból gardła, głowy, mięśni i stawów, koniecznie odwiedźmy lekarza pierwszego kontaktu.

Jak walczyć z katarem?

W zwalczaniu kataru pomaga nawadnianie się, ponieważ umożliwia szybsze usuwanie wydzieliny. Jeśli mamy katar, powinniśmy regularnie przedmuchiwać i czyścić nos – także dzieciom. Tym małym czyszczenie nosa ułatwi specjalny aplikator do kupienia w aptece.

Warto też w czasie infekcji dbać o nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy – nawilżone powietrze nie tylko bowiem chroni błonę śluzową przed wysychaniem, ale też zapobiega gęstnieniu wydzieliny.

A jakie są domowe i sprawdzone sposoby na katar? Znajdziesz je w naszej galerii.

Polecamy:
Jak przetrwać noc z katarem?
Jak rozrzedzić gęsty katar? Najlepsze sposoby dla dzieci i dorosłych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 miesięcy temu
uwemba są w porządku
/10 miesięcy temu
Najgorzej jak taki katarek u maluszka jest. Wtedy już trzeba kupić taki specjalny aspiratorek, np. coś takiego: - haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie/product/2718-aspirator-do-nosa-elektryczny-bez-kupowania-dodatkowych-koncowek.html ja mam i dopiero z nim świetnie sobie daję radę.