katar fot. Fotolia

Czy katar trzeba leczyć – kiedy świadczy o poważnej chorobie?

Mimo powszechnego powiedzenia, że „katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony – tydzień", katar warto diagnozować i mieć na uwadze, że czasem wskazuje na poważniejsze problemy zdrowotne niż zwykłe przeziębienie.
Marta Słupska / 25.02.2019 11:13
katar fot. Fotolia

Kiedy katar wymaga wizyty u lekarza? Jak rozpoznać, że mamy chore zatoki? Czy katar może być objawem groźnej choroby? Zapytaliśmy o to lekarza medycyny rodzinnej doktor Katarzynę Mudel.

Powszechnie mówi się, że „katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony – tydzień". Czy to oznacza, że kataru nie warto leczyć?

Dr Katarzyna Mudel: Katar jest objawem zapalenia błony śluzowej nosa. Jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości chorobowych – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Należy do łagodnych schorzeń, ale nie powinniśmy go lekceważyć. Charakteryzują go następujące objawy: obecność nadmiernej wydzieliny w nosie, uczucie swędzenia, pieczenia czy zatkania nosa, częste kichanie i łzawienie z oczu.

Oprócz nich mogą pojawić się również: drapanie w gardle, kaszel – najczęściej suchy, bóle głowy, uczucie zatkania uszu, upośledzenie węchu, a nawet smaku. Należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować kataru. Nieleczony nieżyt nosa może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia ucha środkowego, a nawet zapalenia płuc.

Jak poznać, kiedy katar świadczy o poważnej chorobie?

Najczęstszymi przyczynami kataru są infekcje (najczęściej wirusowe) oraz alergie. Katar związany z zakażeniem wirusowym rzadko występuje jako pojedynczy objaw i zwykle jest elementem przeziębienia. Przeważnie trwa kilka dni. Z kolei nieżyt nosa o etiologii bakteryjnej występuje dużo rzadziej i często jest wynikiem nadkażenia infekcji kataralnej lub objawem innego toczącego się zakażenia, np. ropnego zapalenia zatok. Wówczas objawy są bardziej nasilone, pojawia się gorączka, a wydzielina z nosa ma charakter ropny.

Czy z każdym katarem trzeba iść do lekarza?

Nie, nie z każdym, choć stosunkowo często do mojego gabinetu trafiają pacjenci (zwykle są nimi młodzi mężczyźni) z katarem, który pojawił się kilka godzin wcześniej. Są oni bezradni i nie wiedzą, co mają zrobić, żeby lepiej się poczuć. 

Bardzo ważne jest wtedy właściwe nawodnienie organizmu – picie ok. 2 litrów (najlepiej ciepłych) płynów z dodatkiem miodu, cytryny czy soku  malinowego. Mogą to być napary z lipy lub czarnego bzu. Należy też często wywietrzyć mieszkanie, dobrze jest obniżyć temperaturę powietrza w domu do ok. 19-20 stopni Celsjusza (im chłodniej, tym łatwiej oddychać przez nos). Można zrobić inhalacje z soli fizjologicznej, która dodatkowo nawilży, ale i poprawi drożność nosa.

Najlepsze sposoby na różne rodzaje kataru

Ostatnio słyszałam, że stosowanie kropli na katar może prowadzić do błędnego koła i uzależnienia, które w efekcie będzie powodować katar. Czy to prawda? Jak zatem stosować je bezpiecznie?

Podstawowymi lekami na katar są preparaty z ksylometazoliną lub jej podobnymi oraz środki zawierające pseudoefedrynę. Obydwie grupy leków mają podobne działanie. Substancje w nich zawarte obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i ilość wydzieliny w nosie. W efekcie przywracają drożność dróg nosowych i ułatwiają oddychanie. Preparaty z pseudoefedryną są dostępne w postaci tabletek, często w połączeniu z innymi lekami, np. przeciwzapalnymi lub przeciwbólowymi.

Natomiast leki zawierające ksylometazolinę lub jej podobne (nafazolinę, oksymetazolinę), występują przeważnie w postaci kropli lub aerozoli do nosa. Preparaty te należy stosować nie dłużej niż 5-7 dni, ponieważ mogą prowadzić do rozwoju zmian w śluzówce nosa i trudnego w leczeniu tzw. polekowego nieżytu nosa, a w konsekwencji do zaburzeń węchu i smaku.

Stosujesz krople na katar? Uważaj, możesz sobie poważnie zaszkodzić!

Kiedy katar świadczy o chorych zatokach?

Trwający od kilku dni katar, bóle głowy najczęściej w okolicy czołowej, ucisk  czy rozpieranie u nasady nosa oraz gorączka mogą świadczyć o tym, że rozpoczyna się ostre zapalenie zatok. Towarzyszy mu często ogólne uczucie zmęczenia oraz osłabienie węchu.

Sprawdzone sposoby na katar zatokowy

Co robić, gdy doświadczamy takiego kataru? Czy chore zatoki można leczyć w domu, czy konieczna jest pomoc specjalisty?

Z przewlekającym się katarem  należy udać się do lekarza, który zdecyduje o dalszym leczeniu. W zależności od nasilenia objawów zaordynuje steryd donosowy na kilka- czy kilkanaście dni lub antybiotykoterapię.

Zobacz też:
O czym świadczy żółty katar?
Jak wyleczyć katar u dziecka?

Ekspert: dr Katarzyna Mudel, lekarz medycyny rodzinnej. Więcej na temat leczenia zatok znajdziemy na leczzatoki.pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/17.05.2017 08:13
My dorośli nie lubimy kataru! pomyślcie co przechodzi małe dziecko! ono ma zatkany nos ma też problemy z oddychaniem. Chociaz tutaj mozna zaradzić tym problemem posiadając aspiratorek do noska chociażby taki haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie/product/2718-aspirator-do-nosa-elektryczny-bez-kupowania-dodatkowych-koncowek.html bardzo fajny szybko i sprawnie pozwala ułatwic oddychanie i pozbyć się zalegajacej wydzieliny.
/20.03.2017 22:28
Generalnie katar niby niepowana taka rec ajednak potrafi uprzykrzyć życie, ale ja odkad mam inhalator wszystko jakoś łagodniej i szybciej pzrechozde, niedawno kupiłam taki z diagosis i bardzo fajny jest. Prosty w obsłudze!
/06.02.2017 21:12
nie wszystkie krople na katar mają pseudoefedrynę choć większość tych dla dorosłych ma, mi siię udało znaleźć fajny spray nozitix, kupiłam dla synka ale jak młodemu katar przeszedł to sama zaczęlam u siebie stosowa, fajnie działa bo też nawilża nos, lepiej mi się po nim oddychało i też nie trzeba było często stosować bo efekt dług osię utrzymywał, zazwyczaj też przy katarze robię inhalacje ale dużo więcej z tym problemu i nie zawsze można je zrobić