Z czym wiąże się hiperkalcemia?

Z czym wiąże się hiperkalcemia?

Czy każdy miał badany poziom wapnia w surowicy? Pewnie nie, ponieważ jest to badanie specjalistyczne, przeznaczone dla osób, których objawy mogą wskazywać na nieprawidłowe stężenie tego pierwiastka w organizmie. Ten artykuł zawiera podstawowe informacje na temat przyczyn, objawów i leczenia hiperkalcemii.
/ 23.09.2016 14:56
Z czym wiąże się hiperkalcemia?

99 % wapnia znajduje się w kościach, a tylko 1 % w przestrzeni pozakomórkowej. Stężenie wapnia w surowicy zależy od ilości dostarczonej z pożywieniem a konkretnie tego, co zostanie wchłonięte w przewodzie pokarmowym. Prawidłowy poziom wapnia zależy od szeregu czynników. Główną rolę odgrywają tu hormony – parathormon (PTH) produkowany przez przytarczyce i kalcytonina wydzielana przez komórki C tarczycy.

Działają one przeciwstawnie na gospodarkę wapniową. Zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy pobudza wydzielanie PTH, a on z kolei poprzez aktywną postać witaminy D3 pobudza wchłaniania wapnia w przewodu pokarmowego, uwalnianie jonów wapniowych z kości i zwiększa zwrotne wchłanianie w nerkach. Hiperkalcemia to zwiększone stężenie wapnia w surowicy powyżej 2,75 mmol/l.

Przyczyny występowania hiperkalcemii

Przyczyny podwyższonego poziomu wapnia są różnorodne, zależne od upośledzonego wydalania tego jonu z organizmu, zwiększonego uwalniania z kośćca. Można je podzielić na przebiegające z podwyższonym poziomem PTH, obniżonym lub prawidłowym. Hiperkalcemia PTH-zależna najczęściej wynika z pierwotnej nadczynności przytarczyc, kiedy gruczoł wydzielania wewnętrznego produkuje hormon w nadmiarze w sposób niekontrolowany.

Hiperkalcemia z małym stężeniem PTH występuje w przebiegu nowotworów doprowadzających do resorpcji kości, w zatruciu witaminą D, w długotrwałym unieruchomieniu, kiedy dochodzi do mobilizacji wapnia z kości. Hiperkalcemia z prawidłowym stężeniem PTH jest bardzo rzadka i wynika z wrodzonych defektów receptora dla PTH.

Zobacz też: O czym świadczy hipokalcemia?

Objawy hiperkalcemii

Łagodna hiperkalcemia może przebiegać bezobjawowo. W umiarkowanej i ciężkiej lub szybko narastającej występują objawy zespołu hiperkalcemicznego: zaburzenia czynności nerek (wielomocz, kamica nerek), przewodu pokarmowego (brak apetytu, nudności, wymioty, zaparcie, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, kamica dróg żółciowych), sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, tachykardia, niemiarowość serca), objawy nerwowo-męśniowe (osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia orientacji, senność, śpiączka).

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawia się w oparciu o poziom wapnia w surowicy. U wszystkich chorych należy także oznaczyć stężenie kreatyniny, chlorków, fosforanów, magnezu, potasu, PTH oraz wykonać gazometrię krwi. Pozwoli to ustalić przyczynę hiperkalcemii.

Jak leczyć hiperkalcemię?

W postępowaniu terapeutycznym należy przede wszystkim leczyć chorobę podstawową. Zmniejszenie ilość wapnia w surowicy można osiągnąć poprzez zwiększone jego wydalanie przez nerki – obfite nawadnianie, furosemid. Podając kalcytoninę i bisfsfoniany zmniejsza się uwalnianie wapnia z kości a hydrokortyzon hamuje wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Niekiedy konieczna może być dializa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/23.01.2012 08:06
Jest kilka przyczyn hiperkalcemii, np. nadmierne wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, przedawkowanie witaminy D, nowotwory kości, długotrwałe unieruchomienie, stosowanie niektórych leków (np. tiazydów), zatrucie glinem, rodzinna hipokalcuria hiperkalcemiczna, hiperwitaminoza A.
/22.01.2012 23:17
Jakie są przyczyny hiperkalcemii