POLECAMY

Zawroty głowy – jakie mogą być przyczyny?

Od rana do wieczora towarzyszą Ci zawroty głowy uniemożliwiające sprawne wykonywanie obowiązków? A może przejawiają się nagłymi epizodami, które kończą się upadkiem? Odczuwasz je przy zmianie pozycji? Wszystko wokół Ciebie wiruje, wolniej lub szybciej? Nogi są jak z waty lub masz wrażenie chodzenia po chmurach? To tylko część z objawów opisywanych przez osoby skarżące się na zawroty głowy. Czy dotyczą również Ciebie?
Zawroty głowy – jakie mogą być przyczyny?

Jeden objaw, wiele przyczyn

Zawroty głowy są bardzo częstym problemem w populacji osób starszych. Cała gama chorób mogących je powodować wymaga konsultacji wielodyscyplinarnych u lekarzy różnych specjalności. Uzbrój się więc w cierpliwość- aby dobrze zdiagnozować schorzenie czasem potrzeba dłuższego czasu.

System odbiorników

W naszym ciele znajduje się skomplikowany system odczytywania i przekazywania do mózgu bodźców związanych z położeniem ciała. Zdajemy sobie sprawę, że w ten system wchodzi narząd wzroku. Dodatkowo, niektóre z tych receptorów znajdują się w mięśniach obwodowych- mówią one w jakiej pozycji znajduje się dana część ciała, a niektóre w uchu. Dlaczego akurat tam? Dlatego, że dla organizmu najbardziej wymierną informacją jest położenie głowy, a ucho wewnętrzne jest strukturą dobrze chronioną i strategicznie umiejscowioną. Przy przechylaniu głowy trójwymiarowy system kanalików odczytuje impuls z przemieszczających się w kanalikach kamyków. Informacja zamieniana jest na elektryczną i tak przekazywana do mózgu.

Kręci mi się w głowie

Jeśli Twoje zawroty głowy pojawiają się przy zmianie pozycji, kiedy wstajesz rano z łóżka, masz wrażenie słabości, a nawet pojawiają się mroczki przed oczami, możesz mieć do czynienia z hipotonią ortostatyczną. Zgłoś problem lekarzowi prowadzącemu, ponieważ konieczna być może zmiana leczenia chorób układu sercowo - naczyniowego oraz wyrównanie gospodarki wodno- elektrolitowej. Szczególnie w wieku podeszłym nie zapominaj o spożywaniu płynów!

Wyobraźmy sobie, że ten skomplikowany system na poziomie ucha, nerwów lub mózgu nie jest odpowiednio odżywiany. Zaburzenia naczyniowe spowodują, że mechanizm nie będzie poprawnie działał dając oczywiście w rezultacie zawroty głowy. Innym powodem może być przebyty uraz głowy, głównie w obrębie podstawy czaszki. Choroby uszu, w tym zapalenia mogą również skutkować poważnymi zaburzeniami równowagi. Szczególnie u osób starszych często przyczyną jest łagodny położeniowy zawrót głowy. Występuje on przy ruchu głowy, czy przy przewracaniu się w łóżku i trwa kilkadziesiąt sekund. Zawroty głowy o podłożu zaburzeń psychiatrycznych powinny być konsultowane z lekarzem psychiatrą.

Polecamy: Nawodnij swoje ciało

Szereg badań

W celu rozpoznania przyczyny zawrotów głowy wykonuje się liczne badania obrazowe i funkcjonalne. Aby wykluczyć choroby naczyniowe wykonuje się usg Doppler tętnic szyjnych. Badanie tomograficzne lub rezonans w zależności od podejrzeń - odcinka szyjnego kręgosłupa lub czaszki i mózgu.

Leczenie u źródła

W zależności od ustalonego rozpoznania, leczenie musi być przyczynowe, czyli zwalczające chorobę podstawową, której objawem są zawroty głowy. Stosuje się również leki uspokajające, poprawiające krążenie w obrębie ucha oraz gdy etiologia jest bakteryjna - antybiotyki. Dużą rolę może mieć również rehabilitacja, a wśród jej propozycji kinezyterapia.

Polecamy: Leki przeciwbólowe i inne sposoby na ból

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
silne zawroty głowy po wstaniu z łózka
/5 lat temu
kręci mi się w głowie podczas leżenia a zdażyło mi się to pierwszy raz