Masz zapalenie ucha? To może potrwać!

Jeśli masz zapalenie ucha, chciałabyś oczywiście, by trwało to jak najkrócej. Ale jeśli problem dotyczy dziecka, liczy się każda godzina, a nawet minuta. Sprawdź, co robić, by dolegliwości jak najszybciej minęły.
Marzena Bartoszuk / 6 miesięcy temu
Masz zapalenie ucha? To może potrwać! fot. Adobe Stock

Ponad 50 procent dzieci w pierwszym roku życia zapada na infekcje ucha. Najczęściej jest to zapalenie ucha środkowego. Starsze dzieci i osoby dorosłe chorują rzadziej, ale także im ból ucha, zwykle spowodowany  zapaleniem zewnętrznego przewodu słuchowego, może przytrafić się np. podczas wakacji po kąpieli albo po przewianiu.  Sprawdź, ile może trwać zapalenie ucha i co robić w takiej sytuacji.

Zapalenie ucha środkowego

Wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Często atakują one nie tylko ucho, ale także całą jamę nosowo-gardłową. Jest to schorzenie występujące łącznie z zapaleniem gardła lub jako powikłanie po grypie czy nawet zwykłym przeziębieniu. Połączone infekcje występują najczęściej u dzieci właśnie w pierwszym roku życia – trąbka Eustachiusza łącząca ucho z gardłem jest u maluszków jeszcze bardzo krótka i łatwo o przeniesienie infekcji. W uchu rozmnażają się drobnoustroje chorobotwórcze, gromadzi się ropa, bębenek słuchowy nabrzmiewa i ulega podrażnieniu. 

Choroba zaczyna się często wieczorem lub w nocy.  Maluch staje się niespokojny, kręci główką,  płacze. Starsze dzieci i osoby dorosłe sygnalizują silny ból, nie pozwalający spać. Często temperatura ciała jest podwyższona (nawet do 39°C), niekiedy pojawiają się także wymioty.

Co robić?  W takiej sytuacji koniecznie trzeba udać się do lekarza (najlepiej laryngologa), który zbada uszy i zaleci terapię – niestety może zlecić nawet antybiotyki podawane doustnie oraz kropelki zapuszczane do ucha. Aby złagodzić ból, w pierwszej dobie kuracji podaje się także środki przeciwbólowe. Doraźnie można także próbować zlikwidować ból ciepłymi okładami.

Ostre objawy zapalenia ucha środkowego trwają zazwyczaj około trzech dni. Infekcja ma jednak skłonność do nawrotów.

Zapalenie ucha zewnętrznego

To infekcja określana niekiedy mianem „ucha pływaka”, przytrafia się  najczęściej podczas wakacji i związana z kąpielami w niezbyt czystych zbiornikach wodnych. Objawia się silnym bólem ucha, który promieniuje nawet aż do szyi i szczęki. Mogą pojawić się także bóle głowy, uczucie rozpierania w uchu i gorączka.

W niektórych przypadkach objawy infekcji ustępują samoistnie, po 2-3 dniach, ale jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne lub grzybicze, konieczne jest podanie odpowiednich leków, np. antybiotyków. Wówczas leczenie zwykle trwa ok. 7 dni.

Przeczytaj także:
Jak stosować olejek kamforowy do ucha
6 najczęstszych przyczyn bólu ucha
Jak poradzić sobie z zapaleniem ucha środkowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)