POLECAMY

Swędzi cię skóra? Może to oznaczać, że masz w niej tego popularnego pasożyta…

Świerzb wgryza się w skórę żywiciela i żywi się jego komórkami. Jak go rozpoznać?
Marta Słupska / tydzień temu
Swędzi cię skóra? Może to oznaczać, że masz w niej tego popularnego pasożyta… fot. Adobe Stock

Świerzb jest chorobą pasożytniczą i jednocześnie wysoce zakaźną, wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego. Roztocz wgryza się w wierzchnią warstwę skóry i tam pasożytuje, powodując tym samym swędzącą wysypkę.

Jak ją rozpoznać i skąd wiadomo, że padliśmy ofiarą tego pasożyta? Na czym polega jego leczenie i o czym musi pamiętać chory?

Uwaga, świerzbem można się zarazić nawet w sklepowej przymierzalni!

Jak zakażamy się świerzbem?

Świerzb wciąż diagnozuje się u ludzi na całym świecie i co kilka lub kilkanaście lat powoduje lokalne epidemie. Należy do rzędu roztoczy i namnaża się na powierzchni skóry żywiciela. Może bytować na skórze ludzi lub zwierząt, żywiąc się ich komórkami.

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt ze skórą zakażonego, rzadziej zaś – w wyniku dotykania przedmiotów, których wcześniej dotykał chory.

Na tego pasożyta najbardziej narażone są dzieci uczęszczające do przedszkola, ich rodzice, a także osoby prowadzące aktywne życie seksualne. Tak naprawdę jednak świerzbem może zarazić się każdy, a przestrzeganie higieny czy dbanie o czystość nie uchroni nas w pełni przed tym pasożytem.

Świerzb jest chorobą zakaźną wywoływaną przez świerzbowca ludzkiego. Okres wylęgania trwa od kilku dni do kilku tygodni. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt lub zakażone przedmioty (takie jak pościel czy narzuty na meble). Świerzbowce mogą żyć poza skórą od 5 do 7 dni. Świerzbowce zwierzęce są mało zakaźne dla ludzi, a infekcja taka ulega samowyleczeniu po krótkim okresie czasu. Czynniki predysponujące do rozwoju zakażenia to wyniszczenie, obniżona odporność, choroby przewlekłe
– powiedział nam dermatolog dr n. med. Marek Kot z Salve Przychodnie.

Jak rozpoznać świerzb?

Mniej więcej po okresie 2-6 tygodni od momentu, gdy pasożyt wniknie w skórę, chory odczuwa świąd. Bywa, że jest on tak silny, że nie pozwala spać w nocy.

Drugim charakterystycznym objawem świerzbu jest wysypka. Jak wygląda? Może przybrać formę grudek układających się w jednej linii pod skórą (tam, gdzie pasożyt się przemieszcza), pokrzywkę lub pęcherzyki. Ich drapanie prowadzi do powstania owrzodzeń skóry, a te – do rozwoju infekcji bakteryjnych.

Podstawowym objawem świerzbu jest uogólniony świąd skóry nasilający się w godzinach wieczornych i nocnych. Do objawów skórnych należą nory świerzbowcowe, podłużne zadrapania nazywane przeczosami, drobne pęcherzyki, grudki i nadżerki. Typowa lokalizacja zmian to palce rąk, zgięcia i fałdy skórne, pośladki, brzuch, okolica pępka, brodawki sutkowe i narządy płciowe. Zmiany nie występują na twarzy i okolicy międzyłopatkowej
– tłumaczy dr n. med. Marek Kot.

ABC leczenia świerzbu

Z objawami świerzbu powinniśmy udać się do dermatologa. Jeśli potwierdzi on diagnozę, przepisze nam leki na receptę do stosowania na skórę. Należy wówczas dokładnie stosować się do jego zaleceń.

Podstawą leczenia jest wykonanie czynności higienicznych w domu mających na celu eliminację świerzbowców. Stosuje się też preparaty farmakologiczne takie jak: maść siarkowa, maść Wilkinsona, krotamiton, permetryna. Ważne jest również, aby przeleczyć wszystkich członków rodziny i inne osoby mające kontakt z zakażonym
– dodaje dr n. med. Marek Kot.

Sposób leczenia dopasowuje się do wieku pacjenta, jego stanu ekonomicznego oraz stanu zdrowia. Chory powinien dbać o higienę – w tym często się kąpać i zmieniać odzież oraz bieliznę. Nie powinien też drapać swędzącej skóry.

Pamiętajmy, że świerzb może dawać powikłania – należą do nich zmiany guzkowe i pęcherzykowe, a także odczyny alergiczne. Nie powinniśmy więc unikać jego leczenia.

Polecamy:
Objawy i leczenie świerzbu
Czym jest świerzb norweski?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/przedwczoraj
Czasami tak bywa. Najgorsze, że niewiadomo dlaczego takie dziadostwo wystapi. Ja mam za to azs i muszę także używać specjalnych rzeczy np. kosmetyków. Ale ostatnio sobie kupiłam takie bardzo fajne kosmetyki z atopis.pl, one pomagają mi w ogarnięciu mojej skóry.
/4 dni temu
Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej - skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe. Trudno takie znaleźć nawet w aptece. Ja znalazłam sklep z produktami konopnymi i to był strzał w 10! Mam dużo mniej tych okropnych plam na skórze a to po 3 dniach od zastosowania dzięki maści uniwersalnej którą znajdziecie na konopiafarmacja pl . Córka niestety też ma łuszczycę i dla niej kupiłam z tego sklepu maść baby polecam
/6 dni temu
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Jeśli odpowiedziałaś/eś 3 razy na Tak! to : Nie czekaj wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: igortreneronline.pl Pozbądź się tłuszczu raz na zawsze!