kobiete swędzi głowa fot. Fotolia

ŚWIERZB norweski: objawy, leczenie i przyczyny świerzbu norweskiego

To najcięższy rodzaj świerzbu. Powoduje trudny do opanowania świąd i strupy na całym ciele.
Agnieszka Czechowska / 10.07.2018 12:39
kobiete swędzi głowa fot. Fotolia

Świerzb norweski jest bardzo zaraźliwy, ponieważ na ciele chorego bytują tysiące pasożytów, które z łatwością przenoszą się na na inne osoby. Dlatego właśnie konieczne jest izolowanie osób zakażonych tym rodzajem świerzbu. Specjaliści ostrzegają, że Ilość osób zapadających na świerzb norweski z każdym rokiem wzrasta. Tym bardziej warto poznać jego objawy i leczenie.

Przyczyny świerzbu norweskiego

Świerzb norweski wywołuje pasożyt - świerzbowiec norweski. Choroba ta najczęściej dotyka osoby:

  • o obniżonej odporności (m.in. stosujące leki immunosupresyjne, z wirusem HIV),
  • cierpiące na choroby psychiczne
  • przebywające w więzieniach, ośrodkach pomocy społecznych (ze względu na trudności z utrzymaniem higieny osobistej).

Objawy świerzbu norweskiego

Objawy świerzbu norweskiego są bardzo charakterystyczne i lekarz dermatolog bez problemu jest w stanie zdiagnozować tę chorobę już na podstawie samych zmian skórnych. Jeśli ma wątpliwości, pobiera ze skóry wycinek  (w laboratorium pod mikroskopem szuka się w nim pasożytów lub ich jaj).  
Objawy świerzbu norweskiego:

  • bardzo silny świąd
  • rogowacenia skóry przypominające grube szare strupy, które łatwo się kruszą. Najczęściej pojawiają się na plecach, stopach, owłosionej skórze głowy.

Leczenie świerzbu norweskiego

Leczenie świerzbu norweskiego odznacza się wysoka skutecznością. Konieczne jest jednak izolowanie chorego przez 3-4 dni terapii. Na początku stosuje się tzw. preparaty keratolityczne, które rozmiękczają skórę i ograniczają jej łuszczenie się.

Konieczne jest także smarowanie całej skóry (także tej niepokrytej zmianami) preparatem antyświerzbowym. Zwykle chorym podaje się również  iwermektynę w maści lub kremie. Nie mniej istotna jest również kwestia higieny – konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze wszystkich ubrań zarówno chorego jak i jego najbliższych osób, pościeli, koców, zasłon itp. jeśli tego nie zrobimy, choroba może nawrócić (pasożyty są w stanie przeżyć przez kilka dni bez żywiciela, czekając na kolejną ofiarę).

Polecamy:
O czym świadczą łamliwe paznokcie?
Czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Poznaj 3 domowe sposoby na łupież

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/05.05.2019 14:36
Świerzb był w jasnej farbie do włosów firmy Joanna. Po ufarbowaniu i zastosowaniu maski dołączonej do farby zostałam zarażona świerzbem. Po wyschnięciu włosów po farbowaniu po ok 2 godzinach zobaczyłam na czole masowy wyprysk w kolorze skóry. Pomyślałam, że to jakieś uczulenie, potraktowałam spirytusem salicylowym, ale kolejnego dnia zauważyłam, że wyprysk przemieszcza się w stronę brwi. W dalszym ciągu smarowałam spirytusem salicylowym. W końcu zaczął się rój na głowie i dopiero wtedy w Internecie ustaliłam, że jest to świerzb głowowy tzw. norweski, który znajdował się w masce dołączonej do farby. Dlatego bzdurą jest informowanie w jaki sposób dochodzi do zarażenia świerzbem, że od kogoś, że występuje u osób upośledzonych umysłowo. To laboratoria hodują świerzb i zarażają różnymi sposobami, bo przecież leki na świerzb też muszą się sprzedawać. Dlatego uprzedzam osoby farbujące włosy, by ostrożnie stosowały maski po farbowaniu, bo przecież te maski to nic innego jak proteiny czyli białka w których można roznosić zakażenia świerzbem głowowym, bo maski stosuje się na głowę.
/16.01.2018 20:34
mi pomogl skinscabin, ale ważne jest tez żeby zadbac o cala rodzine. Ja czytałam rozne portale o swierzbie zanim dowiedziałam się ze musze prac rzeczy, czy tez w foliowe worki je wlozyc na 3 dni. większość rzeczy dowiedziałam się ze strony swierzb.5v.pl wiec polecam poczytac
/28.08.2017 22:45
znam ten ból. ja do dzisiaj gdzieniegdzie mam blizny po zadrapaniach :(
POKAŻ KOMENTARZE (7)