POLECAMY

Scabies – objawy i leczenie świerzbu

Dziecko choruje na alergiczną chorobę skóry? Leki na alergię nie działają? To może być świerzb! Ta choroba zakaźna wciąż jest popularna w dużych miastach i może dotknąć każde dziecko niezależnie od poziomu higieny.
Scabies – objawy i leczenie świerzbu

Znasz ten scenariusz?

 Do dermatologa przychodzi mama z kilkunastomiesięcznym dzieckiem. Nie jest to jej pierwsza wizyta. Lekarza odwiedzała już kilkakrotnie z powodu zmian skórnych u dziecka. Rozpoznanie – alergiczna choroba skóry, należy przyjmować leki przeciwhistaminowe i miejscowo maści sterydowe na zmiany.

Na skórze dziecka w wielu miejscach znajdowały się swędzące czerwone grudki i pęcherzyki. Leczenie pomagało, objawy zmniejszały się, ale dolegliwości nawracały. Wtedy lekarz wpadł na pomysł choroby zakaźnej.

Choroby zakaźne skóry a alergia

Nieskuteczność leczenia oraz lokalizacja zmian również na dłoniach i podeszwach zaniepokoiła lekarzy, którzy zaproponowali badania na choroby zakaźne. Podejrzenie takie wywołało oburzenie u rodziców. Najbardziej zniesmaczona była matka dziecka, która jako osoba wykształcona wiedziała, że świerzb jest zaraźliwy, a nie zaobserwowała u siebie żadnych objawów. Nikt z rodziny nie skarżył się na dolegliwości, a higiena dziecka była nienaganna. Podczas wizyty ojciec dziecka przyznał się, że ma podobne zmiany na tułowiu. Po wykonaniu badań, świerzb stwierdzono u każdego członka rodziny: matki, ojca, dziecka oraz babci.

Warto zobaczyć: Jak może objawić się alergia?

Dlaczego może zachorować każde dziecko?

Dlatego, że dziecko zawsze pozostanie dzieckiem – nie da się go upilnować, szczególnie większych dzieci do 4. roku życia. Żaden rodzic ani opiekun nie ma pełnej kontroli nad dzieckiem. Można by powiedzieć w sposób filmowy „nikt nie jest bezpieczny”. Każdy kontakt z innym zarażonym, czy to w domu, czy w żłobku, czy w przedszkolu jest potencjalnie ryzykowny. Świerzb jest wciąż bardzo popularną chorobą. Wiele osób myśli, że został całkowicie wyeliminowany, a idealna higiena zapobiega zakażeniu.

Świerzb jest chorobą bardzo zakaźną, niemniej nie u każdego muszą występować klasyczne i te same objawy. Charakterystyczne są tzw. przeczosy czyli podłużne zaczerwienienia, przypominające zadrapania. Zmianom towarzyszy nasilony świąd. Tak jak w przypadku mamy tego dziecka występował jedynie niewielki świąd bez żadnych zmian skórnych.

Jak wyleczyć świerzb?

To prawdziwe zadanie bojowe. Leczeniu trzeba poddać każdego członka rodziny. Podstawowym lekiem stosowanym w Polsce jest permetryna w maści 5% dostępna do stosowania od 2. miesiąca życia. Preparat nakłada się na całą skórę jednorazowo, jednak największy problem sprawia całkowite wypranie pościeli, wyczyszczenie łóżek i dezynfekcja mieszkania.

Zobacz także: Świerzb

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 miesiące temu
Ja tez mialam ten problem, bo mi synek z przedszkola przyniosl. Oczywiscie trzeba isc od razu do lekarza, ale nie mozna zapomniec o zadbaniu o caly dom, zeby domownicy sie nie pozarazali. Wszystko jest opisane na swierzb.5v.pl o zapobieganiu. Wypierzcie od razu wszystkie ubrania, a to czego nie da sie wyprac np meble, nakryjcie folia na minimum 3 dni.
/rok temu
u nas problem był ze 2 mc temu i stosowalismy novoscabin z polecenia pediatry. wszyscy musieliśmy sie smarowac, a najpierw ciepła kąpiel z szarym mydłem. leczenie trwało ok. miesiąca, ale lekarz nas uprzedził, że swędzenie może trwać dłużej, nawet jeśli już się wyleczyliśmy. dlatego warto mieć pod reką leki przeciwalergiczne.
/rok temu
jedyny bez recepty jest chyba novoscabin z tego co wyczytałam.. czy ktoś stosował? po jakim czasie daje efekty??
POKAŻ KOMENTARZE (1)