Rusza społeczna kampania Fundacji Rodzice Przyszłości pt. „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem”

W październiku rusza kampania społeczna pt. „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem”, której organizatorem jest Fundacja Rodzice Przyszłości. W ramach kampanii fundacja proponuje rodzicom cykl artykułów poświęconych świadomemu wychowywaniu dzieci , a także możliwość rozwiązania Testu Świadomego Rodzica.
Rusza społeczna kampania  Fundacji Rodzice Przyszłości pt. „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem”

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problemy braku przygotowania rodziców do roli, jaką powinni pełnić w zakresie tworzenia silnej, szczęśliwej rodziny oraz umiejętności dotyczących prawidłowego rozwoju i świadomego wychowywania dzieci.

Zarówno partie rządzące, jak i te będące w opozycji, prześcigają się w pomysłach, dzięki którym Polacy zapragną posiadać dzieci wcześniej i mieć ich minimum dwójkę. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju kraju - twierdzą socjolodzy i ekonomiści. Niestety, znaczniej słabiej słyszalny jest głos mówiący o tym, że posiadanie dziecka to konieczność przewartościowania własnego życia, a także wielka odpowiedzialność. Niewiele osób posiada jakiekolwiek przygotowanie do bycia rodzicem. Dobrym, mądrym i świadomym rodzicem!

Problem ten został dostrzeżony przez Fundację Rodzice Przyszłości, która za swój główny cel postawiła sobie stworzenie unikatowego programu edukacyjnego dla rodziców chcących wychowywać swoje dzieci, w sposób umożliwiający im harmonijny  rozwój –  Programu Integralnego Rozwoju.

Cele kampanii społecznej „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem”

  • uświadomienie rodzicom i dziadkom, jak istotną rolę pełnią w rozwoju dzieci do lat 5;
  • pokazanie, jaki wpływ na całe życie ma rozwój w tym ważnym okresie;

  • zachęcenie do sprawdzenia swojej wiedzy w interaktywnym teście opracowanym we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego;

  • edukowanie już podczas testu, który pokazuje zależności pomiędzy naszym określonym działaniem i jego wpływem na przyszłość naszego dziecka;

  • zachęcenie do poszerzania wiedzy dzięki bezpłatnym artykułom, filmom, wywiadom i innym materiałom przygotowanym przez Fundację Rodzice Przyszłości;

  • coroczna weryfikacja zmian „Świadomości rodzicielskiej” w kolejnych edycjach kampanii.

Skąd pomysł na kampanię „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem”?

Odpowiada Wojciech Marciszewski, prezes zarządu Fundacji Rodzice Przyszłości: „Zwróciliśmy uwagę na kilka dosyć istotnych faktów: aby budować mosty, leczyć ludzi lub być prawnikiem trzeba skończyć studia o odpowiedniej specjalizacji, odbyć praktyki i zdać egzaminy; aby jeździć samochodem, trzeba skończyć specjalne szkolenie, przejść badania lekarskie i zdać egzamin; nawet żeby poruszać się rowerem trzeba mieć kartę rowerową.

Taka praktyka pozwala nam uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków wynikających z niekompetencji ludzi wykonujących określone czynności. Teraz wyobraźmy sobie co by było, gdyby każdy mógł wsiąść do samochodu i nim pojechać, każdy mógł przepisywać leki na receptę, każdy mógł wybudować wieżowiec, w którym zamieszkają setki rodzin.

Z biologicznego i społecznego punktu widzenia najważniejszą naszą rolą jest przedłużenie gatunku, wychowanie nowego pokolenia, które w pełni wykorzysta Swój cały potencjał. Do wychowania dobrego, mądrego, zdrowego i szczęśliwego dziecka niezbędna jest silna i szczęśliwa rodzina. Dlaczego zatem my rodzice nie przygotowujemy się do najważniejszej roli w naszym życiu tak jak to robimy w przypadku innych odpowiedzialnych zadań w naszym życiu?

A jak wiemy z przeprowadzanych badań, umiejętności rodzicielskie nie są niestety sprawą instynktu i nie wszyscy rodzice umieją odróżniać właściwe i niewłaściwe metody wychowawcze, nie wiedzą jak przekazywać uniwersalne wartości na bazie których tworzy się światopogląd, jak identyfikować i wspomagać rozwój talentów i inteligencji swoich dzieci.

Zależy nam na tym tworzyć społeczeństwo ludzi, posiadających większy potencjał intelektualny, z adekwatnym poczuciem własnej wartości, osiągających sukcesy, zdrowych fizycznie i emocjonalnie, szczęśliwych, którzy wyznają szlachetne wartości i potrafią je przekazywać swoim dzieciom."

Test Świadomego Rodzica

Test Świadomego Rodzica zostanie opublikowany 24 października na stronie www.rodziceprzyszlosci.pl. Zawiera on szereg pytań związanych z każdą z 4 sfer ważnych dla integralnego rozwoju dzieci, na które powinni odpowiedzieć rodzice. Test jest wzbogacony scenkami video ilustrującymi poszczególne sytuacje. To ogólnodostępne, proste w obsłudze, bezpłatne rozwiązanie dające możliwość edukacji przez zabawę. Wyniki testu pozwolą rodzicom uświadomić sobie, które sfery wymagają większej uwagi i wyznaczyć kierunki pracy nad własnymi relacjami z dziećmi, by zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo.

Polecamy: Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem - 6 faktów na temat rozwoju dzieci

Kampania społeczna „Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem” została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Współfinansowana jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerami zostali Rzecznik Praw Dziecka oraz Instytut Psychologii Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Patronem Programu Integralnego Rozwoju jest Przewodniczący Senackiej Komisji  Rodziny i Polityki Społecznej. Patronem lokalnym działań fundacji jest Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Kampania społeczna współfinansowana jest ze środków otrzymanych w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Autor: Fundacja Rodzice Przyszłości

Zobacz także: Brian Tracy o integralnym rozwoju dzieci - cykl filmów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)