Błędy rodzicielskie - jak ich unikać?

Konstruktywne przystosowanie się do bycia rodzicem dziecka niepełnosprawnego jest bardzo ważne.
Każdy rodzic stara się jak najlepiej wychować swoje dziecko. Nauczyć właściwych zachowań, wpoić zasady i reguły, które panują w społeczeństwie. Jednak większość popełnia błędy rodzicielskie. Pamiętaj, że pokazanie dziecku co jest dobre, a co złe nie polega na stosowaniu zakazów i nakazów. Pomyśl, jaki ty dajesz przykład swojemu dziecku i spójrz na swoje zachowanie. Podpowiadamy jak uniknąć błędów rodzicielskich.
/ 18.03.2012 19:16
Konstruktywne przystosowanie się do bycia rodzicem dziecka niepełnosprawnego jest bardzo ważne.

- Postaraj się unikać sytuacji, w których prosisz dziecko, by skłamało. Jeśli dzwoni ktoś z kim nie masz ochoty rozmawiać, nie proś dziecka, by odebrało połączenie i okłamało, że cię nie ma w domu.  Takie zachowanie uczy twoje dziecko jedynie tego, że nie mówienie prawdy uchodzi na sucho. A także  zgubne przekonanie, że  dzięki takiemu krętactwu może uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w codziennym życiu.

- Jeśli twoje dziecko jest smutne i z żalem opowiada ci o zepsutej zabawce, pamiętaj by nigdy  nie bagatelizować uczuć malucha. Twoje dziecko otwierając się przed tobą – osobą, której ufa - okazuje to, co czuje i  oczekuje od ciebie wsparcia, a także zrozumienia. Ostatnią rzeczą jaką chce  od ciebie w takim momencie usłyszeć, to zbagatelizowanie jego problemów i emocji. Przytul malucha, porozmawiaj z nim i nie wyśmiewaj się, że to tylko plastikowa zabawka, a jego płacz jest śmieszny i niepotrzebny.

Polecamy: Z dzieckiem w restauracji. Jak przetrwać?

-  Wchodząc do pokoju malucha, nie zaczynaj zdań od pretensji, wydając dziecku kolejne dyspozycje : „Posprzątaj zabawki z podłogi, poukładaj maskotki na miejsce, złóż wszystkie klocki itd.” Niezależnie od wieku, nikt nie lubi zrzędzenia, a wydawanie kolejnych poleceń ostrym tonem zaliczają się do niego. W natłoku tych zadań maluch może się pogubić.  Bardzo często rodzice zbyt szybko przekazują swoim dzieciom wiele informacji naraz. Myślą mylne, że dzięki temu nie umknie im nic ważnego. Pamiętaj, że dla dziecka to jedynie potok nic nie znaczących słów, a jeśli nawet coś zrobi z twojej listy, o części z nich i tak zapomni. Dlatego staraj się nie wypominać dziecku nie zrobionych rzeczy, bo nie dałaś mu nawet szans na ich zapamiętanie i poukładanie w głowie.

- Pamiętaj by nigdy nie wpędzać dziecka w poczucie winy, bo skutkiem tego  u dziecka może być brak wiary we własne możliwości.  Bądź świadoma, że ty jako rodzic, musisz planować i przewidywać konsekwencje pewnych działań dziecka.

-  Nigdy nie ośmieszaj swojego dziecka, nie opowiadaj jego wpadek jako anegdot przy innych. Pamiętaj, że dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo wrażliwe na punkcie opinii otoczenia, a im starsze dziecko, tym większy ma z tym problem. Twoje zachowanie spowoduje, że twoje dziecko straci do ciebie zaufanie. Kiedy będzie miało problem, zamiast zwrócić się do ciebie o poradę, wybierze milczenie, obawiając się, że mama lub tata przy następnej nadarzającej się okazji z przykrego problemu zrobią rodzinny żarcik.  Zapewne postępując w ten sposób nie masz złych intencji, ale pamiętaj, że jeśli wiąże się to z naruszeniem godności dziecka, postaraj się powstrzymać od rozmów na temat dziecka, zwłaszcza przy nim samym.

Polecamy: Jak przepraszać dziecko?

-  Z pewnością znasz zdanie: „Jeśli nie zjesz obiadu, nie ma mowy o oglądaniu bajki”. Jest to często stosowany argument przez rodziców, zwłaszcza przy egzekwowaniu codziennych obowiązków. Pamiętaj jednak, że to nic innego jak szantaż emocjonalny i nie wolno ci go stosować. Dziecko bardzo szybko uczy się robić to samo z naszymi uczuciami, a w przyszłości przekaże tę „naukę” swoim własnym maluchom.

-  Postaraj się nigdy nie zwracać do dziecka bezosobowo. Zdanie „Daj mi tę zabawkę” wypowiedziane podniesionym głosem jest rozkazem, a nie prośbą. Jeśli nawet wypowiesz zdanie normalnym tonem to także prośbą  się nie stanie. W ten sposób jedynie uczysz swoje dziecko prowadzenia rozmów bez okazywania szacunku drugiej osobie.

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest uleganie dziecku. Jeśli twój maluch nie respektuje twojego słowa „nie”, reaguje wrzaskiem, histerią, w żadnym wypadku nie nagradzaj malucha wymuszonym zakupem dla „świętego spokoju”. W ten sposób prezentujesz zwyczajny brak konsekwencji i przy najbliższej okazji możesz spodziewać się „powtórki z rozrywki”.

Polecamy: Jak przezwyciężyć lęk u dziecka?

- „Jeśli nie zjesz mięsa, nie pozwolę ci odejść od stołu”.  To zdanie zapewne słyszałaś  także od swoich rodziców. Pamiętajmy, że taki argument jest jednak bez sensu.  Przecież nie będziesz kazała swojemu dziecku siedzieć przy stole do wieczora – zatem rzucasz słowa na wiatr. Kiedy następnym razem twój maluch usiądzie do obiadu , będzie doskonale wiedział, że ma spore szanse na wygraną. Niekonsekwencją podważasz własny autorytet i wiarygodność.

Pamiętaj, że  nikt nie jest doskonały i nie istnieją doskonali rodzice. Im szybciej sobie to uświadomisz, tym łatwiej będzie ci rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy.  Spierając się z maluchem w różnych sprawach, rzadko potrafimy przyznać się do własnych błędów. Bardzo często staramy się tych błędów nawet nie zauważać, choć czujemy, że z naszymi relacjami z dzieckiem coś jest nie tak.  Niezależnie od wieku naszej pociechy próbujemy pokazać jej  świat z najlepszej strony, a także przekazać wiedzę o właściwym postępowaniu. Często podczas takich rozmów mamy wrażenie, że natrafiamy na mur i nie rozumiemy dlaczego tak trudno jest się porozumieć z naszym dzieckiem. Pamiętaj, że błędy popełniane przez lata wychowywania wypływają w późniejszym wieku na powierzchnię i o wiele trudniej jest je wtedy poprawić niż na etapie, gdy dziecko jest jeszcze małe.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko tolerancji?

Redakcja poleca

REKLAMA