Kobieta w żółtym szaliku i czapce fot. Fotolia

Optymalna temperatura w domu: najlepsza temperatura pokojowa

Nieodpowiednia temperatura w mieszkaniu może prowadzić do częstych infekcji i nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jak to zmienić!
Marta Wilczkowska / 01.07.2019 14:24
Kobieta w żółtym szaliku i czapce fot. Fotolia

Nieodpowiednia temperatura w domu może prowadzić do częstych infekcji dróg oddechowych oraz gardła, powodować podrażnienie śluzówek i skóry oraz obniżać koncentrację. Sprawdź, jaka temperatura w pomieszczeniach sprawi, że będziesz czuć się komfortowo i unikniesz przykrych dolegliwości zdrowotnych!

Jaka jest optymalna temperatura w domu?

Optymalna temperatura zależy od wielu czynników – pory roku, wieku, stylu życia. Przykładowo latem lepiej znosimy wyższe temperatury a zimą za optymalną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21 st. C. Temperatury w wyższych zakresach bardziej opowiadają kobietom, dzieciom i osobom starszym. Z kolei osoby aktywne – uprawiające sport, pracujące fizycznie, lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach. Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnego stylu życia, a także do charakteru pomieszczenia – przykładowo w pokojach dziennych nie powinna przekraczać 21 st. C, w kuchni 
– gdzie temperatura podnosi się podczas gotowania, 19-20 st. C. Sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie daje odpoczynku, dlatego w sypialni najlepiej ustawiać termostat na 17-19 st. C. W łazience powinno być najcieplej – nawet 25 st. C
– mówi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med.

Perfumy najlepszych marek w niskich cenach? To możliwe! Sprawdź ofertę na stronie Elnino Parfum kody rabatowe

Jak temperatura w domu wpływa na zdrowie?

Zdrowiu nie sprzyja zarówno zbyt wysoka, jak zbyt niska temperatura w pomieszczeniach – zwłaszcza jeśli towarzyszy im niska wilgotność powietrza (powinna wynosić 40-60 proc.). Przy temperaturze wyższej niż 21 st. C. wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła. 
W rezultacie częściej się przeziębiamy.

Jeżeli mieszkania są przegrzewane, pogarsza się także zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia, wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie i osłabienie. Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się nawet do odwodnienia organizmu, a także wywołać zaburzenia pracy serca.

Czytaj także:

Na podstawie materiałów prasowych ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/29.10.2018 06:50
Ja zawsze wolałem niższe temperatury. Mam teraz 16 stopni i jest idealnie. Oczywiście siedzę na krótki rękaw ;)
/23.03.2018 09:25
W pokojach, w których przebywam mam ok. 20 stopni. W sypialni mam ok. 20,5 - 21, ponieważ gdy śpię w niższej to boli mnie gardło. W łazience mam 24 stopnie. Generalnie wolę jak jest chłodniej, niż ma mi być gorąco i powietrze suche.
/15.03.2018 12:48
Jak śpię w t. 18'C to zaraz boli mnie gardło, bo zimnego powietrza się nawdycham :( Jak mam 21'C jest ok i jestem zdrowa prawie cały rok.
POKAŻ KOMENTARZE (14)