1
z
6
fot. Fotolia
+ 4° - przechowywanie cebulek
Miejsce, w którym przechowujemy cebulki kwiatów letnich (mieczyków, agapantu, neriny), powinno być chłodne. W zbyt ciepłym narażone są na wysuszenie i trudniej później wschodzą.
2
z
6
fot. Panthermedia
+16° - serwowanie wina
Czerwone jest najsmaczniejsze, gdy jego temperatura wynosi 16–18 st. C. Różowe powinno mieć 11 stopni. Zbyt zimny trunek traci smak, w zbyt ciepłym zaczyna dominować smak alkoholu.
3
z
6
fot. Fotolia
+18° - malowanie i tapetowanie
Optymalna temperatura to 18 stopni. Gdy jest zimniej, klej lub farba długo schną i mogą pojawić się plamy. W zbyt wysokiej pod tapetą tworzą się pęcherze, a farba źle się rozprowadza.
4
z
6
fot. Panthermedia
+20° - woda w wazonie
Tulipany, narcyzy, dalie, anemony wkładaj do wody o temp. 20 st. C. W takiej temperaturze otwiera się system wiązek przewodzących wodę i łodygi nie tracą
jędrności (tzw. turgoru).
jędrności (tzw. turgoru).
5
z
6
fot. Panthermedia
+75° - parzenie herbaty
Owocową, zieloną i białą zalewamy wodą o temp. 75 st., czarna wymaga 90 st. C. Herbata zaparzona w zbyt gorącej wodzie nabiera gorzkiego smaku i traci aromat.
6
z
6
fot. Fotolia
+160° - topienie tłuszczu
Najbezpieczniejsza temperatura topienia tłuszczu wynosi 160 stopni. Jeżeli jest wyższa, tłuszcz zaczyna się palić i tworzą się rakotwórcze nadtlenki lipidowe.