Objawy autyzmu u dziecka /fot. Fotolia

Objawy autyzmu u dziecka. Bezpłatne konsultacje z psychologiem

Pierwsze objawy autyzmu u dziecka pojawiają się najczęściej do 3 roku życia. Jeśli niepokoi nas rozwój naszej pociechy lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości i zacząć jak najszybciej terapię dziecka. Dlatego też Fundacja SILENTIO pomagająca dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom zaprasza na bezpłatne konsultacje z psychologiem.
/ 02.11.2012 10:23
Objawy autyzmu u dziecka /fot. Fotolia

Każdy postęp dziecka napełnia dumą rodziców, a jednocześnie uspokaja, że „wszystko jest w porządku”. Czasem jednak coś w rozwoju pociechy niepokoi, być może odbiega od sposobu zachowania rodzeństwa gdy było w podobnym wieku, a może wydaje się, że pewne umiejętności dziecka zaczęły zanikać.

Nie lekceważmy takiej sytuacji, lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości i zacząć wczesną interwencję niż później próbować „nadgonić” wciąż narastające deficyty rozwojowe. Dziecku można i trzeba skutecznie pomóc, diagnoza z zakresu całościowych zaburzeń rozwoju (autyzm dziecięcy, Zespół Aspergera) to nie wyrok, lecz wyzwanie i szansa na podjęcie skutecznych działań.

Polecamy: Skąd się bierze autyzm?

Objawy autyzmu

Objawy pojawiają się najczęściej w wieku 1,5 do 3 lat, najwięcej zachorowań jest wśród chłopców, ale mogą się też pojawić u dziewczynek. U nich też częściej występuje Zespół Retta. Zachowania i deficyty, które powinny zwrócić uwagę rodziców to:

 • Słaby rozwój mowy - w wieku 2 lat dziecko powinno już nazywać osoby, przedmioty i czynności, z którymi ma kontakt. Pojawiają się już wypowiedzi dwuwyrazowe, choć często  jeszcze bez odmiany. Dziecko używa zdrobnień. Rozumie proste zdania, polecenia i wykonuje je. Mówi o sobie „ja”. Potrafi wskazywać i nazwać znane przedmioty, osoby, zwierzęta na obrazkach. Jego umiejętności językowe i zasób słów szybko się rozwijają.

 • Trudności w użyciu języka nie są przez dziecko rekompensowane za pomocą gestów- wskazywania, papa, kiwanie głową itd.

 • Brak uwspólnienia uwagi- dziecko nie patrzy na przedmiot, który pokazujemy, nie ma też potrzeby przynoszenia zabawek czy innych „skarbów” rodzicom.

 • Osłabiony kontakt wzrokowy - dziecko nie patrzy w oczy, czasem jego spojrzenie jest niepokojące - zbyt „obojętne’, jakby niezogniskowane na osobie lub zbyt „wpatrujące”, jakby nie patrzyło na osobę, tylko na przykład na swoje odbicie w tęczówce.

 • Dziecko bawi się zabawkami w sposób niepokojący, niezgodnie z ich funkcją- wącha je, stuka nimi, szereguje, przesuwa przed oczami. W tym wieku dziecko powinno już rozwijać zabawę tematyczną naśladując dorosłych i odtwarzając swoje przeżycia, np. badanie i pielęgnacja lali, jazda autem. Może się też bawić konstrukcyjnie- budować most czy wieżę z kilku klocków.

 • Dziecko preferuje zabawę samotną i złości się bądź nie zwraca uwagi, gdy chcemy dołączyć.

 • Nie odpowiada na uśmiech, nie inicjuje zabaw z opiekunem.

Polecamy: Autyzm - cele i rodzaje terapii

Zaburzenia integracji sensorycznej

Zaburzeniom ze spektrum autyzmu towarzyszą zaburzenia integracji sensorycznej, co oznacza, że zmysły dziecka nie potrafią ze sobą współpracować i przetwarzać w sposób prawidłowy informacji, które do nich docierają. Zaniepokoić rodziców mogą m. in.:

 • ograniczone preferencje żywieniowe- dziecko chce jeść stale ten sam zasób pokarmów, na przykład tylko słone pokarmy lub tylko w postaci „papek”;

 • niechęć do ubrań z określonego materiału lub w ogólnie ubrań;

 • dziecko  nie przepada za przytulaniem lub przeciwnie: podchodzi do każdego, z nienacka, i mocno go ściska bądź też samo uwielbia być bardzo mocno przytulane;

 • niechęć do określonych dźwięków, hałasu, bycia w tłumie;

 • wpatrywanie się  np. w wirującą pralkę, światła.

Ważna jest szybka reakcja rodzica

Czasami Rodzicom trudno jest oszacować, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też trzeba już przedsięwziąć jakieś kroki. Tymczasem zwłoka działa na niekorzyść naszej pociechy - traci czas, podczas gdy rówieśnicy szybko się rozwijają. Dlatego oprócz samodzielnego wyszukiwania informacji, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże zweryfikować obawy rodziców i zaproponuje metody terapii. Najmniejsze zaniepokojenie rodzica warto skonsultować ze specjalistą.

Polecamy: Jak widzą świat osoby z autyzmem?

Bezpłatne konsultacje z psychologiem

Fundacja SILENTIO pomagająca dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom zaprasza rodziców i dzieci na bezpłatne konsultacje z psychologiem w swoim ośrodku ASAN Centrum Wspomagania Rozwoju w Warszawie, przy ul. Hawajskiej 3. Możliwe są  2 spotkania, pierwsze tylko z rodzicem/rodzicami, a drugie spotkanie z dzieckiem. Bezpłatne konsultacje potrwają do końca grudnia 2012 r.

Zapisy pod numerem telefonu: 609 777 826

Źródło: Materiały prasowe Fundacja SILENTIO/ (dr)

Zobacz także: Terapia autyzmu - korzyści dla dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)