POLECAMY

Niskie ciśnienie

Z powodu niskiego ciśnienia tętniczego cierpią przeważnie kobiety i dorastające dziewczęta. Ich samopoczucie pogarsza się w czasie brzydkiej, deszczowej pogody. Utrzymujące się stale niskie ciśnienie nie jest chorobą. Lekarze pocieszają nawet, że niskociśnieniowcom nie grożą choroby serca.
Z powodu niskiego ciśnienia tętniczego cierpią przeważnie kobiety i dorastające dziewczęta. Ich samopoczucie pogarsza się w czasie brzydkiej, deszczowej pogody. Utrzymujące się stale niskie ciśnienie nie jest chorobą. Lekarze pocieszają nawet, że niskociśnieniowcom nie grożą choroby serca.

Jeżeli masz niskie ciśnienie
  • Nie zrywaj się z łóżka od razu. lecz po przebudzeniu poprzeciągaj się trochę, posiedź na łóżku przez pół minuty z wyprostowanymi nogami, potem spuść je na podłogę i po chwili wstań.
  • Przewietrz pokój, odetchnij głęboko i zrób kilka nieforsownych ćwiczeń, np. wymachów rękami, podskoków, skłonów.
  • Wypij do śniadania filiżankę mocnej herbaty lub kawy.
  • Weź chłodny prysznic.
  • Gdy długo siedzisz, trzymaj stopy nieco nad podłogą, np. oparte o drugie krzesło, a od czasu do czasu ułóż nogi wyżej, np. na biurku.
HipotoniaNiskie ciśnienie
O niedociśnieniu, czyli hipotonii, mówi się wtedy, gdy w pewnych sytuacjach ciśnienie tętnicze krwi spada znacznie poniżej stałej wysokości typowej dla danej osoby. Najczęściej spotykana jest tzw. hipotonia ortostatyczna, polegająca na gwałtownych spadkach ciśnienia wskutek długiego stania lub nagłej zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą. Dolegliwości te są związane z nieprawidłowym krążeniem krwi, która łatwo spływa do nóg, ma natomiast trudności z dotarciem do mózgu, co powoduje jego chwilowe niedotlenienie. Osoby z niedociśnieniem często mają zimne dłonie. Stojąc w autobusie, pociągu czy kolejce odczuwają zawroty głowy, nudności, robi im się słabo, a nawet mdleją. Na hipotonię cierpią ludzie w różnym wieku, głównie kobiety. Do jej powstania przyczynia się długa choroba wymagająca leżenia w łóżku, osłabienie organizmu po ciężkich chorobach i operacjach (np. żołądka), a także ciąża, żylaki, cukrzyca. Może być też skutkiem długotrwałego przyjmowania niektórych leków (np. na nadciśnienie).

Leczenie
Hipotonię stwierdza się na podstawie badania ciśnienia krwi w trzech pozycjach: na leżąco, na siedząco i na stojąco. W tej ostatniej u hipotoników ciśnienie jest wyraźnie niższe. Cierpiącym na hipotonię zaleca się dietę z dużą ilością soli. Chorobę te leczy się preparatami podwyższającymi ciśnienie. Lekarze najczęściej zapisują: Effortill, Gutron, Dihydroenergotaminę, Coffecorn forte. Hipotonicy i wszyscy niskociśnieniowcy powinni unikać długiego stania oraz przebywania w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach. Niewskazane dla nich jest długotrwałe opalanie się. Również głód może prowadzić do spadku ciśnienia, gdyż wywołuje obniżenie poziomu cukru we krwi.

Ciśnienie tętnicze krwi zdrowego dorosłego człowieka nie powinno przekraczać wartosci 140/90. Nie wyznaczono natomiast ścisłych granic dla ciśnienia niskiego. Uważa się jednak, że spadki poniżej 90/50 moga być objawem choroby.

mwmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/rok temu
Szczerze powiedziawszy niskie ciśnienie i wysokie ciśnienie potrafi być w pewnych przypadkach niebezpieczne, warto tez regularnie badać ciśnienie by moc określić czy jesteśmy osobami z wysokim ciśnieniem czy z niskim ciśnieniem, ja mam fajny aparat z diagnosis. Ma duży wyświetlacz i ma bardzo wydajne baterie.
/2 lata temu
ja mam dziś 86/47 zawroty głowy brak sił i drzenie mięśni przy zasypianiu budzi mnie coś takiego jakbym zleciała z czegoś mam dość a w dodatku wmawiają mi nerwice
/2 lata temu
Mam to samo ,i mam nerwicę i podobno neuralgie
POKAŻ KOMENTARZE (16)