Diabetycy są dwa razy bardziej narażeni na niedosłuch niż osoby zdrowe

Prawdopodobieństwo problemów ze słuchem jest aż 2,15 raza większe u diabetyków niż u osób zdrowych. Dlaczego? Sprawdź, gdzie bezpłatnie możesz zbadać swój słuch!
Diabetycy są dwa razy bardziej narażeni na niedosłuch niż osoby zdrowe

Badania dowodzą, że siedmiu na dziesięciu Polaków powyżej 60. roku życia zauważyło u siebie problemy ze słuchem. Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że zmysł ten pogarsza się wraz z wiekiem. Jednak mało kto wie, że ubytek może pojawić się jako konsekwencja cukrzycy. To kolejny argument za tym, żeby dbać o profilaktykę i możliwie jak najwcześniej reagować na objawy ubytku słuchu – u siebie i swoich bliskich.

Wiele osób nie akceptuje postępującego niedosłuchu, udając przed sobą i otoczeniem, że ten problem ich nie dotyczy. Konsekwencją tego jest wycofanie z życia towarzyskiego spowodowane trudnościami z komunikacją. Problemy w załatwianiu nawet najprostszych spraw codziennych i porozumieniu się z najbliższymi są bardzo stresujące i w perspektywie czasu mogą wywołać poczucie odepchnięcia, niezrozumienia, co jest pierwszym krokiem do depresji.

Okazuje się także, że niedosłuch może być konsekwencją i powikłaniem chorobowym. Cukrzyca, jako pierwsza i jedyna choroba niezakaźna, została uznana przez ONZ za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Dotyczy 3 milionów Polaków, z czego ponad 700 tysięcy z nich nie jest leczonych, a 800 tysięcy nawet nie wie, że choruje!

Diagnozowanie tej choroby z pewnością by wzrosło, gdyby głośniej mówiono o jej powikłaniach. Cukrzyca typu 2 ma bowiem związek ze stopniową utratą słuchu, a prawdopodobieństwo problemów ze słuchem jest aż 2,15 raza większe u diabetyków niż u osób zdrowych. To wyniki przełomowego badania National Health oraz Nutrition Exsamination Survey przeprowadzonego w latach 1999 i 2004. Podczas badań niedosłuch wykryto u 15% osób bez cukrzycy i aż u 30% diabetyków. Przyczyną jest wysoki poziom glukozy we krwi, który uszkadza drobne naczynia krwionośne w ślimaku ucha, a tym samym powoduje problemy ze słyszeniem.

Otoczenie osób starszych, w tym przede wszystkim najbliżsi, powinni być wyczuleni na wszelkie zmiany w zachowaniu seniorów. Równocześnie sami, nawet będąc w sile wieku, wsłuchujmy się w swoje ciało i reagujmy. Aż 7 na 10 respondentów badania TNS OBOP zadeklarowało, że nie zostało skierowanych do laryngologa, mimo że wymagali takiej konsultacji, ponieważ zauważyli u siebie problemy ze słyszeniem.  To niepokojące, ponieważ wczesne postawienie diagnozy i podjęcie właściwych działań wstrzymują proces utraty słuchu, co nie tylko poprawia znacznie jakość życia osoby niedosłyszącej, ale również umożliwia wykrycie innych schorzeń, w tym cukrzycy.

Warto wiedzieć, że przesiewowe testy słuchu można wykonać bezpłatnie w placówkach na terenie całego kraju.  Lista takich miejsce dostępna jest na stronie: http://www.fundacjageers.org.pl/bezplatne-testy-sluchu/gdzie-wykonac-testy.  

Zobacz też: Cukrzyca – kto powinien się jej obawiać?

Źródło: materiały prasowe/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)