Narkolepsja - na czym polega i jak odbija się na zdrowiu?

narkolepsja fot. Adobe Stock
Narkolepsja jest chorobą neurologiczną charakteryzującą się niekontrolowaną sennością w ciągu dnia. Osoba z narkolepsją potrafi niespodziewanie zasnąć w trakcie codziennych aktywności.
Małgorzata Germak / 17.01.2020 12:00
narkolepsja fot. Adobe Stock

Narkolepsja występuje bardzo rzadko, w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Pierwsze objawy narkolepsji u chorego zauważa się zwykle, gdy ma on kilkanaście lat. Nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn narkolepsji. Być może znaczenie mają czynniki genetyczne. Są też teorie mówiące o tym, że narkolepsja może zostać wywołana  poprzez nieprawidłowe reakcje układu odpornościowego.

Spis treści:

Narkolepsja - objawy

Do głównych objawów narkolepsji zalicza się:

  • nadmierna senność w ciągu dnia - bez względu na sytuację chory potrafi zasnąć w kilka minut, taka drzemka trwa ok. kwadransa,
  • halucynacje senne - budzą zwykle lęk,
  • nagły spadek napięcia mięśniowego - katapleksja (efekt: zburzenia mowy, opadanie żuchwy),
  • paraliż przysenny - zwykle trwa kilkanaście sekund.

Nie wszystkie powyższe objawy mogą wystąpić i u różnych chorych mogą różnić się stopniem nasilenia.

Senność w ciągu dnia może objawiać się atakami i występować niespodziewanie - ataki te są nie do przezwyciężenia dla osoby z narkolepsją.

Nadmierna senność może występować również jako utrzymująca się senność przez dłuższy czas lub jako „mikrosen”, polegający na bardzo krótkich okresach snu wtrąconych w stan czuwania
– czytamy na stronie Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Utrata kontroli nad mięśniami to z kolei katapleksja, która zwykle wywołana jest emocjami - zaskoczeniem, strachem czy gniewem. Występuje też w stanach zmęczenia. „Napad katapleksji może mieć charakter łagodny w postaci uczucia osłabienia siły niektórych partii mięśni, ale może zakończyć się całkowitym upadkiem, imitującym utratę przytomności, a w rzeczywistości osoba taka podczas upadku ma całkowicie zachowaną świadomość” – czytamy na www.sen-instytut.pl.

Halucynacje są zwykle realistyczne, a paraliż przysenny to przypadłość polegająca na braku możliwości poruszenia się, występuje podczas zasypiania lub budzenia się.

Funkcjonowanie w życiu codziennym pacjentów z narkolepsją jest znacznie zaburzone, a jakość ich życia i nastrój obniżone
– czytamy w pracy Aleksandry Wierzbickiej i Adama Wichniaka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Diagnostyka narkolepsji

Poza potwierdzeniem wystąpienia wymienionych wcześniej objawów i rozmową z pacjentem, lekarz może zlecić badanie w laboratorium snu z użyciem aparatury do badania EEG. Można też zrobić genetyczne badania krwi.

Narkolepsja - skutki

Napad snu w narkolepsji może pojawić się i być nie do opanowania w trakcie rozmowy czy spaceru, ale też np. w trakcie prowadzenia samochodu. Dlatego skutki tej przypadłości mogą okazać się niebezpieczne.

Poza tym narkolepsja przekłada się na:

  • niższą wydajność w pracy,
  • problemy w związku i rodzinie,
  • obniżoną jakość życia,
  • zły ogólny stan zdrowia.

Jak wygląda leczenie narkolepsji?

Ponieważ nieznane są przyczyny choroby, leczenie jest objawowe. Pacjentom podaje się leki stymulujące układ nerwowy oraz leki przeciwdepresyjne. Poza tym ważne jest, aby na co dzień osoby cierpiące na narkolepsję:

  • dbały o higienę snu,
  • utrzymywały regularność spania i czuwania,
  • ograniczyły alkohol i kofeinę,
  • regularnie uprawiały sport.

Najprawdopodobniej z objawami narkolepsji - w mniejszym, lub większym natężeniu, osoba chorująca będzie mieć do czynienia całe życie.

Więcej o problemach ze snem:Skąd się bierze bezsenność i jak ją leczyć?Nocne poty - pocenie się w nocy może być objawem chorobyDepresja a sen. Kiedy bezsenność oznacza depresję?Jak uporać się z chrapaniem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA