Poronienie fot. Adobe Stock

Poronienie - historie kobiet, które przeżyły stratę

Poronienie ma różny przebieg w zależności od czasu jego wystąpienia i przyczyn. W teorii kobieta może poronić do 22. tygodnia ciąży. Jakie są jego objawy, szanse na późniejsze ciąże i jak wygląda łyżeczkowanie - opowiadają nasze bohaterki.
Edyta Liebert / 31.01.2020 08:54
Poronienie fot. Adobe Stock
Niekiedy pojawia się krwawienie, innym razem - skąpe plamienie. Mogą mu towarzyszyć bóle brzucha, zawroty głowy. Jak przebiega poronienie i co robić, gdy do niego dojdzie? Przeczytaj historie kobiet, które straciły ciąże.
 

Poronienie wczesne - jak wygląda, przebieg

Poronienie w teorii jest zjawiskiem dość częstym, z którym powinna liczyć się każda kobieta starająca się o dziecko i będąca w ciąży. Średnio 1 na 6 potwierdzonych ciąż ulega poronieniu w pierwszych 12 tygodniach ciąży, czyli w pierwszym trymestrze, a 1 na 50 – w następnych 9 tygodniach. 
 
O poronieniu mówi się, gdy wiek ciąży nie przekracza 21 tygodnia i 6 dnia - po tym czasie mówi się o porodzie przedwczesnym i jest szansa na uratowanie dziecka. Do 6 tygodnia ciąży mowa o ciąży biochemicznej

Pamiętam, że była to sobota, bo miałam wtedy udać się na urodzinową imprezę przyjaciółki, której miałam się pochwalić ciążą. Wieczorem, między zakładaniem sukienki a układaniem włosów pojawiło się niewielkie plamienie. Postanowiłam zostać w domu.

Nie mogłam spać, na spodniach od piżamy zauważyłam plamy krwi i serce miałam w gardle. Może ze stresu, może z powodu ciąży - rano zaczął boleć mnie brzuch, jakoś tak inaczej niż przy okresie. Potem już było tylko krwawienie.

Zadzwoniłam do lekarza, który w drodze wyjątku przyjął mnie w swoim gabinecie w niedzielę ok. 14.00. Do tego czasu to już leciało ze mnie gorzej niż przy okresie i mocno bolał brzuch - czułam ciągnięcie w podbrzuszu. Lekarz po badaniu stwierdził, że szanse na uratowanie ciąży są małe, ale wysłał mnie na oddział. Tam byłam od 17.00, leżałam na łóżku zwinięta w kłębek - z bólu i smutku.

Gdy wstawałam z łóżka czułam, jakby mi coś wyskoczyło... To było straszne uczucie nie do opisania. Po badaniu ok. 19.00 okazało się, że ciąży nie ma, a lekarz jak obejrzał podpaskę to stwierdził ze to jednak był... płód.

Duży, galaretowaty skrzep o ciemnej barwie i miał na sobie białą błonę. Brzuch bolał dalej, ale już mniej. Do tej pory nie wiem, jak udało mi się wrócić do normalnego funkcjonowania... Ten mały 11- tygodniowy skrzep śni mi się po nocach... - opowiada Maria, 27 lat.

U Marii doszło do wczesnego poronienia samoistnego. W jego trakcie dochodzi do oddzielenia się fragmentów jaja płodowego w macicy do momentu, gdzie nie ma możliwości rozwoju płodu poza organizmem matki.  

Poronienie - przyczyny

Gdy kobieta traci ciąże, najczęściej obwinia siebie - niekiedy można mówić o faktycznym wpływie matki na poronienie, ale często też jest to od niej zupełnie niezależne.
Poronienie może być spowodowane:
  • wadami macicy, np. zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki macicy,
  • niewydolnością szyjki macicy,
  • chorobami zakaźnymi, m.in., toksoplazmozą, listeriozą,
  • nadmiernym stresem,
  • zaburzenia czynności tarczycy, np. Hashimoto,
  • cukrzycą,
  • chorobami nerek,
  • spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów
  • czynnikami środowiskowymi i szkodliwymi warunkami pracy, np. promieniowaniem, kontaktem z chemikaliami.
Niekiedy powstały zarodek nie jest w stanie przeżyć w wyniku:

Poronienie późne - przebieg

Wstałam rano i czułam się jakoś nieswojo, jakby intuicyjnie czułam, że coś jest nie tak. Pobolewał mnie brzuch. Mąż poszedł do pracy, a ja po kilku godzinach leżenia w łóżku dostałam gorączki... Miałam duszności, pojawiła się krew na łóżku.

 Mąż zadzwonił po pogotowie, ale ja... zdążyłam już poronić. Na łazienkowych kafelkach leżałam cała we krwi obok utraconego dziecka. Nie wiem ile czasu to trwało - nie bolało mnie już nic, straciłam podobno przytomność.

Obudziłam się po łyżeczkowaniu następnego dnia. Lekarz powiedział, że mogę pochować maleństwo... Byłam smutna, ale nie załamana. Zdawałam sobie sprawę z tego, że poradzimy sobie z tym.

Pochowałam dziecko, które żyło we mnie 13 tygodni. Odwiedzam je myślami każdego dnia od 4 lat, choć jestem już mamą 2-letniej Leny
 - opowiada Laura, 32 lata.

Poronienie późne to sytuacja kiedy łożysko jest już ukształtowane. Takie poronienie następuje ok. 13 tygodnia ciąży i miało miejsce w tym przypadku. Ten typ poronienia odbywa się dwuczasowo, a więc w sposób zbliżony do porodu naturalnego.
 
Kobieta odczuwa skurcze, po których następuje pęknięcie pęcherza płodowego i wypłynięcie wód płodowych. Rozwiera się też kanał szyjki macicy i  najpierw zostaje wydalony mały płód, a potem łożysko.
 
Powodem są zazwyczaj zaburzenia dotyczące łożyska lub matki. Łożysko może przedwcześnie oddzielić się od macicy, być nieprawidłowo zagnieżdżone lub nie produkować prawidłowej ilości hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. 
 

Poronienie a łyżeczkowanie 

Przy poronieniu późnym kobieta często ma wykonywany zabieg łyżeczkowania szyjki macicy, inaczej abrazji. Warto dowiedzieć się, czy na pewno jest konieczny - aktualnie przeprowadza się je pod narkozą.
 
Jeśli masz grupę krwi Rh(-), to w ciągu 72 godzin od poronienia powinnaś dostać immunoglobulinę anty-D, żeby cię chronić przed ewentualnymi konsekwencjami w przyszłej ciąży. Jest ona dostępna w ramach ubezpieczenia.
 
Wiele kobiet wspomina to jako emocjonalną traumę z kilku powodów - m.in. dlatego że czekają na łyżeczkowanie na izbie przyjęć obok kobiet, które są tuż przed porodem i czekają na swoje wyczekane dziecko. 
 
Zarówno gdy następuje poronienie, jaki i przedwczesny poród, rodzice mają prawo dostać akt urodzenia dziecka z adnotacją o zgonie. Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce rodzice mogą pochować dziecko, obojętnie na jakim etapie ciąża się zakończyła. 
 

Poronienie bez objawów

Poronenie, które nie daje charakterystycznych objawów, nazywa się poronieniem zatrzymanym. Jest to obumarcie jaja płodowego - można je dostrzec na obrazie USG, ale... nie słychać bicia serca i macica nie powiększa się. 
 
Postępowanie po poronieniu zatrzymanym może być dwojakie. Pierwszą opcją jest postępowanie farmakologiczne, które polega na podaniu pacjentce prostaglandyn. Powodują skurcze macicy, wydalenie obumarłego płodu i opróżnienie jamy macicy. Drugą opcją jest łyżeczkowanie macicy, jeśli w macicy gromadzi się krew.
 

Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu?

Straciłam ciążę w 7. tygodniu i musiałam mieć zabieg łyżeczkowania. Miesiąc później test ciążowy był dodatni ku mojemu zaskoczeniu znów byłam w ciąży. Nawet nie sądziłam że tak szybko po poronieniu jest to możliwe...
 - Zofia, 22 lata. 

Ciąża zaraz po poronieniu jest możliwa już w 1. cyklu od jej utraty, jednak dobrze jest zaczekać 3-6 miesięcy. Po utracie dziecka warto zdecydować szczegółowe badania, które nie tylko stwierdzą, czy cały obumarły płód został usunięty, ale także pozwolą zastanowić się nad wdrożeniem specjalistycznego leczenia.

Dzień Dziecka Utraconego - 15 października

Na całym świecie 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. W Polsce jest obchodzony od 15 lat.

Jeśli poroniłaś...Urlop macierzyński po poronieniuPoronienie: przyczyny poronień i ich rodzaje - czy to może się powtórzyć?Jakie badania warto wykonać po poronieniu

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)