POLECAMY

Kiedy wykonać test ciążowy?

Czy jestem w ciąży? Odpowiedź może przynieść test ciążowy, należy go jednak wykonać prawidłowo i w odpowiednim czasie. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy, aby jego wyniki były wiarygodne?
Kiedy wykonać test ciążowy?

Test ciążowy przynosi odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań w naszym życiu: czy będę rodzicem? Badaniu towarzyszą zwykle silne emocje - wielkie nadzieje towarzyszące oczekiwaniu na upragnione potomstwo, innym razem strach przed nieplanowaną ciążą. Dlatego tak ważne jest, aby wykonać test w prawidłowy sposób.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Aby wyniki testu ciążowego były wiarygodne, muszą być spełnione 2 podstawowe warunki. Po pierwsze test ciążowy należy zrobić w odpowiednim terminie. Po drugie trzeba go przeprowadzić zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce. Dowiedz się więcej na temat tego, jak i kiedy wykonać test ciążowy.

Domowe testy ciążowe są dostępne w aptekach i supermarketach. Wykrywają one obecność beta-hCG w moczu. Jest to hormon wytwarzany przez zarodek od chwili zagnieżdżania się w ścianie macicy. Jego stężenie na początku ciąży jest niewielkie, ale sukcesywnie rośnie - podwaja się co drugi dzień do 3 miesiąca ciąży. Po tym czasie stopniowo się obniża. Z tego wynika, że test ciążowy można najwcześniej wykonać po implantacji jaja płodowego. Wcześniej przeprowadzane badania nie mają najmniejszego sensu. Nie mogą wykluczyć ani potwierdzić ciąży – ze względu na brak hCG wynik w obu sytuacjach będzie ujemny.

Przeczytaj również: Objawy ciąży

Wyniki...

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w macicy około 8-12 dnia od połączenia się plemnika z komórką jajową. Na początku stężenia hCG są bardzo niskie. Dlatego testy ciążowe mogą w tym okresie jeszcze wypadać negatywnie. Wiele zależy od czułości danego testu. Czułość testu mówi o tym przy jakim najniższym stężeniu hCG wypada on dodatnio. Jeżeli czułość testu wynosi 25mIU/ml, oznacza to że badanie wypadnie pozytywnie, gdy ilość hCG w moczu będzie wynosić 25mIU/ml lub więcej. Przy niższych wartościach, nawet jeżeli doszło do zapłodnienia, wyniki są negatywne. Dlatego tak istotną rolę odgrywa czas jaki upłynął od stosunku w chwili wykonywania testu ciążowego.

Najlepszym momentem na przeprowadzenie badania jest spodziewany termin krwawienia miesięcznego.

Owulacja zachodzi mniej więcej na 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia kolejnego cyklu. Wtedy właśnie dochodzi do zapłodnienia.

W dniu spodziewanej miesiączki zarodek powinien być już zagnieżdżony w macicy, a stężenie hCG na tyle duże, aby testy ciążowe mogły ją wykryć.

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny?

Czy możliwe, że test się myli?

W przypadku nieregularnych miesiączek, kiedy trudno ustalić datę kolejnego krwawienia, test należy wykonać 14 dni po stosunku w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia. Wówczas stężenie badanego hormonu powinno być odpowiednio wysokie, aby test mógł go wykryć.

Należy pamiętać, że negatywny wynik testu ciążowego, zwłaszcza wykonanego w pierwszych tygodniach po stosunku, nie wyklucza ciąży na 100%. Dlatego w takiej sytuacji dla pewności warto powtórzyć badanie po 1-2 tygodniach, ale tylko wtedy, gdy nadal nie wstępuje miesiączka.

Przeczytaj również: Pierwsze tygodnie ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (60)
/3 lata temu
a co jeśli zabezpieczenie zostało w środku już bez nasienia?
/4 lata temu
a jak chlopka zetknie sie z pochwa ale nie wsadzi to jaki moze byc procent ze bedzie dziecko ? ale pod konice miesiaca mam miec miesiaczke
/4 lata temu
a jak chlopka zetknie sie z pochwa ale nie wsadzi to jaki moze byc procent ze bedzie ciecko ?
POKAŻ KOMENTARZE (57)