Co jeść podczas grypy żołądkowej?

Grypa żołądkowa może cię męczyć nawet 2 tygodnie! Ale odpowiednia dieta i domowe nawadnianie pozwolą ci przejść ją lżej i skrócą czas infekcji. Przeczytaj i poczuj się lepiej!
Diana Ożarowska-Sady / 01.12.2017 19:23
Grypę żołądkową (inaczej jelitówkę) wywołują wirusy, głównie rotawirusy. Osiedlają się one i namnażają w przewodzie pokarmowym, wywołują nieżyt i stan zapalny. A uszkadzając nabłonek jelit prowokują jego szybsze złuszczanie się i w efekcie wzmożoną utratę płynów, a w raz z nimi cennych elektrolitów  (sodu, potasu, magnezu i wapnia).
 
Może to być szczególnie groźne dla seniorów i małych dzieci (bo najszybciej się odwadniają) oraz diabetyków (utrata płynów a także problem z przyswajaniem posiłków grożą nadmiernym i szybkim spadkiem glukozy we krwi). Jednak i dla pełnych sił dorosłych grypa żołądkowa stanowi wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić?
 

Na początek 3 podstawowe zasady:

  1. Nie wmuszaj w siebie na siłę jedzenia – większość osób także dzieci (i to już w wieku przedszkolnym) może spokojnie przegłodzić się przez dzień czy dwa. W tym czasie trzeba jednak dużo pić (szczególnie letnią przegotowaną wodę i wodę mineralną, lekką herbatę). Stron jednak od  soków i napojów gazowanych (także odgazowanej coli), sztucznie barwionych i aromatyzowanych – mogą bowiem dodatkowo podrażniać układ pokarmowy, a zawarte w nich cukry nasilają biegunkę.
  2. Nie stosuj środków hamujących wypróżnianie – organizm musi się oczyścić. Aby poczuć ulgę możesz za to zażywać dostępne bez recepty leki o działaniu rozkurczowym (np. No-Spa, Galospa) oraz osłaniającym (np. Smecta) czy odbudowujące florę bakteryjną probiotyki.
  3. Gdy dolegliwości pokarmowe zaczną się wyciszać, zacznij jadać małe, lekkostrawne posiłki. Uwzględnij przy tym składniki, które przyspieszają w tym przypadku powrót do zdrowia.

Zobacz też:
Jakie są objawy grypy żołądkowej?
Co robić, gdy grypa żołądkowa pojawi się u dziecka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10.12.2017 22:15
Jak to działa?? Czy to tylko w wwie dostępna opcja? Bardzo szybka reakcja skoro w tak krótkim czasie dojechała.
/05.12.2017 17:41
prawie się odwodniłam przez grypę żołądkową, na moim osiedlu panowała jakaś plaga! Gdyby nie doktor ktorego zamowilam poprzez aplikację Lekarzobok to nie wiem jak bym przeżyła, nie dojechałabym do żadnej przychodni, a tak - pani doktor pojawiła się w przeciągu godziny i przepisała odpowiednie leki