dziecko fot. Panthermedia

Grypa żołądkowa u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie (także u niemowląt)

Twój maluszek ma biegunkę i wymiotuje? To mogą być objawy grypy żołądkowej. Podpowiadamy co powinnaś wiedzieć o tej chorobie
Marta Wilczkowska / 30.08.2018 10:01
dziecko fot. Panthermedia

Grypą żołądkową, zwanej inaczej jelitową, bardzo łatwo się zarazić. Mogą na nią zachorować wszyscy – i dorośli, i dzieci. Najgroźniejsza jest jednak dla niemowląt, które odwadniają się w błyskawicznym tempie. Co trzeba wiedzieć o grypie jelitowej? Jak pomóc maluszkowi?

Jakie są przyczyny grypy żołądkowej?

Powodują ją rotawirusy, które przenoszą się drogą pokarmową, poprzez kontakt z kałem, zanieczyszczonymi przedmiotami i przez brudne ręce. Mogą rozprzestrzeniać się także drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z chorą osobą.

Chory może zarażać innych nawet przez dwa tygodnie (także wówczas, gdy sam nie ma już objawów choroby).

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Grypa jelitowa na ogół zaczyna się bardzo gwałtownie. Objawy jelitówki to:

  • Wymioty. Mogą bardzo intensywne, dziecko wymiotuje kilka razy w ciągu doby.
  • Biegunka. Wodnista i trudna do zahamowania, towarzyszy jej ból brzucha.
  • Gorączka. Może być niewielka, ale może także dochodzić do 40°C. Często towarzyszy jej katar i ból gardła.

Jak leczyć grypę żołądkową u dzieci?

Przede wszystkim wezwij pediatrę. Grypy jelitowej nie powinno się leczyć na własną rękę, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Niezależnie od wieku dziecka, wezwij lekarza jeśli biegunka i wymioty nasilają się, w kupie widać śluz albo krew, malec ma objawy odwodnienia.

Może się zdarzyć, że chory będzie musiał trafić do szpitala. Nie protestuj: kroplówki uzupełnią płyny i zapobiegną komplikacjom związanym z odwodnieniem.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Dbaj o higienę. Jeżeli maluszek korzysta z pieluch, zmieniaj je, jak tylko zostaną zabrudzone. Dokładnie myj pupę dziecka, zabezpieczaj skórę przed odparzeniem. Wyjątkowo starannie myj ręce!
  • Pilnuj, by dziecko piło. Napoje (niegazowana woda mineralna, herbatka koperkowa albo miętowa) powinny być chłodne. Podawaj tak jak płyny nawadniające: po łyżeczce (dziecko od razu zwymiotuje większą ilość). Jeśli karmisz piersią, rób to nadal, jednak podawaj również dodatkowe płyny, które pozwolą uchronić maluszka przed groźnym odwodnieniem.
  • Nie zmuszaj do jedzenia. Jeśli malec jest w stanie coś zjeść, podaj mu rozgotowany ryż (a jeszcze lepiej kleik ryżowy) i gotowaną, przetartą marchewkę. Pomocny może być także kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200. Nie podawaj dziecku chleba (gluten może dodatkowo podrażnić jelita) ani mleka (poza mlekiem z piersi).
  • Ułóż do snu w bezpiecznej pozycji. Maluch powinien spać na boku, by nie zadławić się wymiocinami, jeśli zwymiotuje w nocy.

Jakie mogą być powikłania grypy jelitowej?

Najgroźniejsze powikłanie to odwodnienie. Jeśli nie jest leczone, może spowodować zaburzenia elektrolitowe, drgawki, zaburzenia pracy serca, a nawet zapaść.

Kiedy może dojść do odwodnienia?

Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego skutki. Jeśli np. ważący pięć kilogramów maluch dwa razy zwymiotuje i zrobi trzy wodniste kupy, może stracić nawet 10 procent masy ciała! To stan zagrażający życiu. Nie można do niego dopuścić.

Nie wolno także czekać, aż pojawią się niepokojące objawy, np. śluzówki staną się suche, a skóra mało elastyczna. Trzeba działać – to znaczy podawać wodę i płyny nawadniające.

Jakie są objawy odwodnienia?

Bądź uważna, by zareagować już przy najmniejszych:

  • Niewielkie odwodnienie. Brak wyraźnych objawów. Można próbować opanować je w domu.
  • Umiarkowane odwodnienie. Niepokój, pragnienie (nie zawsze), brak łez, suche usta i język. Potrzebna jest konsultacja lekarza.
  • Ciężkie odwodnienie. Apatia, osłabienie, zaburzenia świadomości, sucha, nieelastyczna skóra, malec nie siusia. Dziecko musi być leczone w szpitalu – to stan zagrożenia życia.

Czy można zaszczepić się przeciw grypie jelitowej?

Przeciwko rotawirusom można się zaszczepić. Szczepienie nie jest obowiązkowe (a więc trzeba za nie zapłacić), ale Ministerstwo Zdrowia zaleca je wszystkim niemowlętom od szóstego do 24. tygodnia życia. Warto zaszczepić jak najmłodsze dziecko.

Eksperci rekomendują podanie pierwszej dawki do 12. tygodnia życia. Ostatnia dawka, w zależności od rodzaju szczepionki powinna zostać podana do 24. lub 26. tygodnia, czyli do szóstego miesiąca życia. Odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej cztery tygodnie.

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/06.01.2018 04:48
Warto czasami uzupełnić swoją wiedzę cennymi artykułami z internetu. Nie mam tu na myśli pierwszego lepszego artykułu. Bardzo łatwo jest napisać, a nawet podpisać artykuł utytułowanym, często nie istniejącym lekarzem. Jednak każdą z tych informacji można łatwo potwierdzić lub obalić pytając faktycznego specjalistę. Są też jednak te sprawdzone i treściwe, które jasno przedstawiają nieskomplikowane informacje, jak przykładowo ten: hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci
/24.09.2016 17:25
Wytłumaczcie babciom, że dziecko podczas jelitówki nie ma apetytu i to jest całkowicie normalne. Najważniejsze jest uzupełnianie płynów i elektrolitów. Kontrola ilości wypróżnień i ewentualnych wymiotów. W przypadku łagodnego przebiegu wystarcza leki osłonowe na żołądek i probiotyk, typu acidolac dla zasiedlenia dobrych bakterii w jelitach. Jeśli biegunka ma ostry przebieg sugerowałabym wizytę u pediatry.
/05.02.2015 20:25
U moich maluchów w celu nawadniania podczas biegunki świetnie sprawdził się orsalit drink, płyn nawadniający w postaci buteleczek. Buteleczki wyglądają jak woda mineralna, po otwarciu czuć przyjemny owocowy zapach, smak truskawkowy, no po prostu rewelacja, dla moich dzieci taka buteleczka to wręcz nagroda.
POKAŻ KOMENTARZE (16)