POLECAMY

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Czy znasz tradycje związane z tym dniem?

Zobacz, co symbolizuje Wielki Czwartek oraz jak obchodzi się to święto w tradycji chrześcijańskiej.
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Czy znasz tradycje związane z tym dniem? fot. Fotolia
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest to dzień upamiętniający ostatnią wieczerzę Jezusa z Apostołami. To właśnie wtedy Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii oraz Kapłaństwa, a także na znak równości, umył stopy swoim uczniom. Zobacz, jakie tradycje związane są z Wielkim Czwartkiem.

A gdy nadeszła godzina, zasiadł do stołu i dwunastu apostołów z Nim. Wtedy powiedział do nich: Tak bardzo pragnąłem spożywać z wami tę Paschę, zanim zacznę cierpieć. Bo mówię wam, że już nie będę jej pożywał, aż się dopełni w królestwie Bożym. A potem wziął kielich, odmówił modlitwę dziękczynną i powiedział: Weźcie go i podzielcie między siebie. Bo mówię wam, że odtąd już nie będę pił z owocu winnego szczepu, dopóki nie przyjdzie królestwo Boże. A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę. Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana.
(Ewangelia wg Św. Jana, 22 wersety 14-20)

Liturgia Wielkiego Czwartku
Tego dnia odbywają się tylko dwie liturgie. Pierwsza, tzw. Msza Krzyżma Świętego odbywa się jedynie w kościele katedralnym. W tym czasie kapłani odnawiają przyrzeczenia, a następnie święcone są święte oleje (tzw. krzyżmo).
 
We wszystkich innych kościołach w Wielki Czwartek odbywa się tylko jedna msza święta, która niejako rozpoczyna Triduum Paschalne. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej odśpiewywany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu", podczas którego biją dzwony, a ludzie uderzają w kołatki. Po homilii wierni przyjmują komunię. Do późnych godzin adorują też krzyż. Po liturgii Eucharystycznej i rozdaniu Komunii następuje przeniesienie w uroczystej procesji Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do przygotowanego wcześniej miejsca, zwanego Ciemnicą. Nocą duchowni zdejmują obrus z ołtarza na znak żałoby.

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Tradycje związane w Wielkim Czwartkiem

Mycie stóp
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii. Na pamiątkę tego dnia wielu biskupów myje stropy wiernym, by tak jak Jezus podczas ostatniej wieczerzy, pokazać swoja jedność i równość z ludem.
 
Ostatnia Wieczerza
W wielu polskich domach rodziny spożywają wspólnie uroczystą kolację na pamiątkę ostatniej wieczerzy. Rodziny spotykają się przy wspólnym stole, na którym obowiązkowo pojawić powinny się ryby oraz pieczywo. Tego dnia maluje się też pisanki. 
 
Palenie kukły
W niektórych regionach Polski w Wielki Czwartek ludzie palą kukłę, która jest symbolem Judasza. To właśnie on wydał Jezusa na krzyż.

Hity z Instagrama: 8 pomysłów na DIY

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)