Wielkanocny poranek rozpoczyna się uroczystym śniadaniem. Wiosenne akcenty oraz dekoracje uwzględniające symbole Wielkanocy, koniecznie muszą znaleźć się na pięknie ozdobionym, świątecznym stole! Zobacz, jak przygotować dekoracje stołu wielkanocnego bez żadnego wysiłku.
Spis treści:
- Dekoracje stołu wielkanocnego
- Wielkanocny stół w żywych kolorach
- Aranżacje w spokojnej kolorystyce
- Modne pastele
- Obrusy i serwety na wielkanocny stół
- Dekoracje z jajkami i pisankami
Dekoracje stołu wielkanocnego
Każdy ma swoje ulubione barwy, posiada pewien zasób akcesoriów stołowych w swoim domu, lubi jak zastawa współgra z całym wnętrzem, dlatego własna ścieżka to najlepszy wybór przy dekoracji wielkanocnego stołu. Istnieje jednak kilka uniwersalnych rad, które są gwarancją świetnego efektu!
Nakrycie wielkanocnego stołu
Przystępując do dekoracji stołu, w pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o odpowiednim nakryciu. Od obrusu, który będzie tłem całej aranżacji, zależy bardzo dużo. To w zasadzie główny element dekoracji wielkanocnego stołu.
Najlepiej, jeśli postawisz na biały obrus z wiosennymi elementami: kwiatami czy wstążeczkami, w kolorach wiosny. Zielony, różowy, żółty, pomarańczowy - te barwy wprowadzą mocny powiew świeżości i wiosny do twojego domu.
Jeśli wybierzesz gładki materiał nakrycia, jako wykończenie możemy wykorzystać bogato zdobione dodatki, na przykład serwetki o wyszukanych wzorach. Na tej samej zasadzie dobierz odwrotny zestaw – dekoracyjny obrus i proste dodatki. Zachowanie równowagi pozwoli osiągnąć wysmakowany efekt końcowy.
Dekoracyjna zastawa na wielkanocny stół
Druga ważna kwestia to odświętna zastawa stołowa. W sklepach nie brakuje pięknych propozycji specjalnie na tę okazję. Szalenie modne są motywy florystyczne, w tym folkowe!
Szklanki, kieliszki czy wazony z kolorowego szkła również ciekawie wkomponują się w wiosenną atmosferę budowaną w naszej jadalni.
fot. Dekoracje stołu wielkanocnego/Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Dekoracje stołu wielkanocnego: kwiaty i ozdoby
Ozdoby wielkanocne w postaci żywych kwiatów - żonkili i tulipanów - to prawdziwy hit sezonu, o którym także nie możesz zapomnieć. Ustaw je w wazonie w centralnej części stołu albo na półce lub komodzie. W obu przypadkach stworzysz świeży, wiosenny efekt.
Świeczki w kształcie kwiatów, ozdobne kieliszki do jajek, pisanki oraz figurki zajączków i kurczaków sprawią, iż nikt nie będzie miał wątpliwości, że zasiada właśnie do wielkanocnego śniadania.
Wielkanocny stół pełen żywych kolorów
Święta Wielkiej Nocy to czas pełen radości i odrodzenia natury. Dlatego śmiało podkreśl to w wyraźny sposób: kolorami tęczy! Czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy, niebieski czy fioletowy. Wszystkie te kolory doskonale się ze sobą skomponują, tworząc prawdziwie energetyzujący, radosny mix!
Odważniejszym na pewno spodoba się połączenie kontrastujących kolorów. Można je dopełnić jednym kolorem neutralnym, ale nie jest to konieczne. Niezwykle efektowne bywają połączenia barw ciepłych z zimnymi. Spróbuj zestawić ze sobą kolory, które pozornie w ogóle do siebie nie pasują.
Nie ograniczaj się tylko do kolorów, które występują we wnętrzu pomieszczenia, w którym przyjmujesz gości. Zawsze staraj się wprowadzać choć jedną nową barwę. W ten sposób stół wielkanocny od razu będzie przyciągał wzrok gości.
Nie bój się kolorystycznych, wielkanocnych eksperymentów - efekt pozytywnie cię zaskoczy, a goście będą oczarowani. Wiosna wedrze się do twojego domu szturmem.
Stół wielkanocny w bezpiecznych kolorach
Jeśli boisz się miksowania różnych kolorów postaw na jeden kolor przewodni, który uzupełnisz neutralnymi dla kompozycji barwami: białym, kremowym, beżowym, brązowym, czarnym, szarym, srebrnym lub złotym. Warto jednak wybrać przynajmniej dwa neutralne kolory np. zestawy:
- złoto-kremowy
- złoto-beż
- złoto-brąz
- biel-szary
- biel-srebrny
- szary-beżowy.
Kompozycja wówczas nabierze głębi. Jeśli wybierzesz kolorowy obrus, pamiętaj, aby dobrać neutralną zastawę i na odwrót. W wersji klasycznej możesz postawić na stonowaną kompozycję, wykorzystując subtelne serwety lub podkładki w bladych odcieniach szarości, kremu lub bieli.
Szykowne wrażenie Świąt Wielkanocnych wzmocnią materiały, takie jak koronka czy gipiura. Natomiast stawiając na energiczny look, wyrazisty obrus możesz wzbogacić dodatkowo serwetami w równie zdecydowanych barwach.
Zwróć także uwagę na detale - one stanowią duszę całej kompozycji. Chodząc po sklepach, rozglądaj się za stylowymi pierścieniami, ozdobnymi płóciennymi serwetkami, oryginalnymi świecami czy wazonami o nietypowej bryle.
fot. Dekoracje na stół wielkanocny/Adobe Stock, Fattyplace
Wielkanocny stół w modnych pastelach
Pastele na dobre zagościły w wielkanocnych trendach. I trzeba przyznać, że ich popularność nie jest przypadkowa! Wystarczy tylko raz spojrzeć na tkaniny w gołębim błękicie czy w rozbielonej mięcie, by ulec ich urokowi. Pastele warto zaprosić na wielkanocny stół - dzięki nim nabierze on świeżości i subtelności.
Bazą takiej kompozycji będzie biel. Poszukaj w swoich zasobach białego obrusu, płóciennych serwet oraz (opcjonalnie) białej zastawy. Użyj srebrnych sztućców. Wybierz jedną, dwie lub nawet kilka pastelowych barw, na bazie których będziesz budowała całą kompozycję swojego wielkanocnego stołu.
Dekoracje stołu wielkanocnego: obrusy i serwety
Pięknym i tradycyjnym elementem Wielkanocy będą haftowane obrusy i bieżniki. Ich subtelna forma, a zarazem finezyjna kompozycja kształtów wprowadzają wytworność i szyk. Udekorowane nimi stoliki czy ława nabiorą eleganckiego charakteru, którego dopełnieniem będą porcelanowe zastawy i patery z wielkanocnymi wypiekami.
Możesz pozostać przy białej lub kawowej tonacji, bowiem klasyczne odcienie nie wychodzą z mody i doskonale się sprawdzają w roli gustownego nakrycia stołu przy wyjątkowych okazjach, albo pokusić się o intrygujący akcent, który przełamie stonowaną stylistykę.
fot. Dekoracje wielkanocnego stołu - obrusy i serwety/Adobe Stock, Africa Studio
Dekoracje stołu wielkanocnego: motyw jajek i pisanek
Motywem przewodnim dekoracji stołu wielkanocnego są zwykle jajka lub pisanki. Możesz porozrzucać je po stole lub powkładać po jednym do talerza.
Najlepiej kupić białe jajka - ich skorupki będą łatwiej przyjmowały barwnik. Możesz użyć gotowych barwników do jajek (skracając maksymalnie czas barwienia), albo użyć barwników naturalnych. Aby uzyskać zielonkawy odcień, wrzuć jajka do barwnika uzyskanego ze świeżego zboża.
Kolor różowawy otrzymasz, barwiąc jaja w rozcieńczonym soku z buraków, a fioletowawy z soku z kapusty fioletowej lub jagód. Wybarwione jajka możesz przewiązać tiulową wstążeczką w kolorze dopasowanym do skorupki lub rafią w kolorze naturalnym.
Generalnie do pasteli świetnie pasują wszystkie ciepłe odcienie brązu i naturalne beże. Oprócz rafii możesz wykorzystać wiklinę, rattan, sizal czy włókna lnu.
fot. Dekoracje na wielkanocny stół/Adobe Stock, New Africa
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.02.2013.
Czytaj także:
Ozdoby wielkanocne z papieru
Jajka drapane
Różnice między kraszankami i pisankami