Wielkanocny savoir-vivre - rady pani domu

Przyjęcie i savoir vivre w święta fot. Fotolia
Czeka cię kilka towarzyskich spotkań? Wyczaruj na nich wyjątkową atmosferę! Zasady savoir-vivre pomogą ci spędzić miło czas!
/ 27.03.2013 09:50
Przyjęcie i savoir vivre w święta fot. Fotolia

Odmawiając potrawy, staraj się nie urazić gospodarzy. Powiedz np.: „Dziękuję, ale zjadłam już tyle pyszności!"

Bądź elegancka i sympatyczna

Zadbaj o miłe powitanie


Występujesz na przyjęciu w roli gościa? Przede wszystkim postaraj się przybyć na spotkanie punktualnie. W żadnym razie nie powinnaś pojawić się przed czasem, a spóźnić się możesz góra 15 minut. Inaczej mogłabyś sprawić gospodarzom kłopot, gdyby np. kończyli właśnie ostatnie przygotowania albo musieli czekać na ciebie z gorącym daniem w piekarniku. Gospodarze mają małe dzieci? Wypada pomyśleć o jakimś prezencie dla nich. To nie musi być nic kosztownego, możesz kupić po prostu słodycze.

Dokonaj prezentacji


Jesteś gospodynią spotkania, a nie wszyscy goście się znają? Zapoznając ze sobą zaproszone osoby, o każdym powiedz kilka ciepłych słów. To od razu stworzy miłą atmosferę i ułatwi przybyłym nawiązanie kontaktu.

Dobrze przemyśl rozsadzenie gości


Przede wszystkim warto mieć na uwadze temperaturę stosunków pomiędzy zaproszonymi. Sadzając bowiem obok siebie osoby, które nie darzą się zbytnią sympatią, narażamy biesiadników na psychiczny dyskomfort. O czym jeszcze trzeba pamiętać? O rozdzieleniu przy stole małżeństw oraz usadzeniu pań pomiędzy panami. Gospodarz i gospodyni domu powinni siedzieć naprzeciwko siebie. Natomiast goście honorowi (np. seniorzy czy osoby przybyłe z daleka) siedzą zawsze po prawej stronie pani i pana domu.

Na drobne wypadki reaguj z taktem


Przesoliłaś ziemniaki lub przeoczyłaś włos w zupie, którą podałaś gościom? Trudno, to się może przytrafić każdemu. Nie przesadzaj więc z kajaniem się (to psuje atmosferę), tylko uśmiechnij się przepraszająco i po prostu zabierz nieudaną potrawę ze stołu. A jeśli ktoś z biesiadników zaplamił piękny obrus lub stłukł niechcący twoją ulubioną filiżankę? Też nie rób z tego problemu. Posprzątaj po szkodzie, weź głęboki oddech i z uśmiechem wróć do przerwanej rozmowy.


Zwracaj uwagę na postawę i gesty

Umiejętnie korzystaj z mowy ciała


Kiedy coś mówisz, zwracaj się do słuchacza całą twarzą i patrz mu w oczy (tylko nie rób tego zbyt uporczywie, bo to może drugą osobę krępować). Sama jesteś słuchaczem? A zatem pochyl się lekko w kierunku rozmówcy. W ten sposób zasygnalizujesz, że słyszysz rzeczy naprawdę ciekawe, co szybko ociepli wasze relacje. Staraj się ponadto nie krzyżować rąk ani nóg. Nie zaciskaj też zbyt mocno dłoni (np. na sztućcach), ani nie rób (np. z torebki) bariery między wami. Takie gesty mogą bowiem zostać odebrane jako niechęć z twojej strony, co rozmówcy popsuje humor.

Staraj się nikomu nie przeszkadzać


Ważne jest poszanowanie osobistej przestrzeni każdego z gości. Dlatego siedząc przy stole, łokcie należy trzymać jak najbliżej ciała. Wskazane jest również unikanie zbyt gwałtownych ruchów czy nadmiernej gestykulacji, gdyż może to krępować osoby siedzące obok. Co jeszcze może przeszkadzać sąsiadom? Choćby sięganie po coś nad stołem (np. po półmisek czy przyprawy). Aby więc uniknąć niezręczności, lepiej poprosić kogoś z gości, aby podał nam potrzebną akurat rzecz. Pamiętaj również, by nie prostować nóg pod stołem, gdyż jest to bardzo niewygodne dla osób siedzących naprzeciwko.

Bądź czuła nawet na drobiazgi


Nigdy nie używaj wykałaczek przy stole, to psuje innym apetyt. Pamiętaj też, by z chusteczki do nosa (zawsze powinna być świeża i czysta) korzystać dyskretnie i cicho. Również kichać trzeba jak najdyskretniej (przysłoń chusteczką usta i nos), zaś od ziewania należy się w ogóle wstrzymywać. Palisz? Zrezygnuj z palenia przy stole, bo innym może to przeszkadzać. Jeśli bardzo trudno jest ci się powstrzymać, wypal papierosa gdzieś na uboczu.

Zabłyśnij podczas konwersacji

Okazuj innym swoje zainteresowanie


Zawsze kieruj rozmową w taki sposób, żeby twój rozmówca nie miał nawet cienia wątpliwości, że jego sprawy żywo cię interesują. Możesz się posługiwać prostymi pytaniami. Kuzynkę spytaj np., jak się czuje w nowej pracy, babcię – co najchętniej ogląda w telewizji, a wujka – gdzie planuje spędzić urlop. O sobie i swoich sprawach też oczywiście możesz mówić, ale lepiej zaczekaj, aż ktoś sam cię o to zapyta.

Raczej więcej słuchaj niż mów


Tę radę weź sobie do serca szczególnie wtedy, gdy ktoś chce ci się z czegoś zwierzyć. Zamiast spieszyć się z wygłaszaniem swoich opinii, zachęcaj tę osobę do kontynuowania wypowiedzi. Możesz np. wtrącać co pewien czas: „Rozumiem...”, „Aha”’, „Naprawdę?”. Zaskarbisz sobie tym wdzięczność rozmówcy!

Nie skąp nikomu komplementów


Wiadomo, każdy je lubi. Co więcej, osoby, które chwalimy, z miejsca obdarzają nas swoją sympatią, więc przy rodzinnym stole od razu zrobi się miło. A zatem... zamiast oceniać, doceniaj! Zachwyć się choćby gustownymi kolczykami siostry czy twarzową fryzurą kuzynki. Staraj się w każdym znaleźć jakieś dobre cechy: poczucie humoru, ciekawe sądy, bardzo ładny uśmiech... Zręcznie pod-
kreślając te atuty w rozmowie, łatwo sprawisz, że pogawędka z tobą sprawi przyjemność każdemu.

Mądrze dobieraj tematy rozmowy


Omijaj takie, które mogłyby popsuć świąteczny nastrój. Ucinaj zwłaszcza dyskusje o polityce (budzą zbyt gorące emocje), a wszelkie spięcia między gośćmi staraj się od razu łagodzić. Pamiętaj również, że ludzie, z którymi rozmawiamy, zwykle bardziej są przejęci własnymi problemami niż tymi, które dotyczą nas. Jeśli więc rozmówca nie pyta cię o zdrowie czy kłopoty z szefem – to znaczy, że te sprawy go nie interesują.

Redakcja poleca

REKLAMA