Kraszanki i pisanki fot. Adobe Stock

Kraszanki a pisanki: różne sposoby zdobienia jaj wielkanocnych

Kraszanki i pisanki są nieodłącznymi atrybutami Wielkanocy. Te pierwsze malowane są na jeden kolor, a te drugie zdobione najróżniejszymi metodami.
Małgorzata Machnicka / 02.04.2020 10:33
Kraszanki i pisanki fot. Adobe Stock

Kraszanki i pisanki to, obok baranka, króliczka i kurczaczka, najbardziej charakterystyczny symbol świąt wielkanocnych. Jajko oznacza nowe życie, świeżość, narodziny, jest symbolem odrodzenia. Zdobione na różne sposoby są nieodłącznym towarzyszem wielkanocnych stołów i stroików. Poza tym to nie tylko tradycja, ale także świetna zabawa! 

Kraszanki - na czym polega ta metoda zdobienia jaj?

Jedną z technik zdobienia jajek jest robienie kraszanek. To najprostsza metoda - kraszanką nazywamy jajka malowane na jeden kolor.

Kolor skorupki uzyskać możemy na różne sposoby. Tradycyjnie już od wielu lat barwiono je za pomocą naturalnych składników roślinnych, które dawały określony kolor:

  • łupiny cebuli - brązowy,
  • kwiat nagietka - złoty, żółty,
  • młode pędy żyta - zielony,
  • kora dębu - czarny,
  • sok z buraków - różowy.

Oczywiście wybrany kolor jajka można osiągnąć także używając gotowych barwników dostępnych w sklepach. Ugotowane jaja wystarczy zanurzyć w gorącej wodzie z farbką i kraszanki gotowe. Kraszanki nie posiadają żadnych wzorów, są po prostu w jednym kolorze.

Jednobarwne jajka, na których wydrapuje się wzory, zwane są drapankami. Przygotowanie jest takie samo, natomiast po uzyskaniu koloru, za pomocą cienkiego i ostrego narzędzia, rysuje się wybrany wzorek.

Czym są pisanki?

Ludzie zwykli nazywać mianem pisanek wszystko cokolwiek powstaje poprzez udekorowanie skorupki. W tradycji staropolskiej jednak określenie to dotyczy jedynie jaj barwionych na różne kolory po wcześniejszym narysowaniu wzorów woskiem.

Znane są również inne techniki np. wydrapywanie lub naklejanie wzorów, ręczne malowanie za pomocą farb lub kredek świecowych. Najbardziej oryginalne są te szydełkowanie, zdobione koralikami lub kawałkami papieru.

Wolisz jednak zdobione jajka? Przydadzą ci się te akcesoria!

Więcej o przygotowaniach do Wielkanocy: