… bo to właśnie z opowieści naszych babć możemy tak naprawdę dowiedzieć się, jak wyglądały – a przede wszystkim smakowały – wielkanocne baby. Wiemy na pewno, że różniły się od tych, które popularnie jadamy dzisiaj, choć coraz więcej pojawia się zwolenników dawnego sposobu wypiekania ciasta. W końcu co tradycja to tradycja, a tej nigdy dość, zwłaszcza w okresie świątecznym.
Gdyby obecnie pani domu zechciała rzeczywiście wrócić do korzeni i upiec babę z prawdziwego zdarzenia, zapewne potrzebowałaby szofera, który uniósłby zakupione produkty. W końcu nie każda damska torebka zmieści kopę jaj…
Musiałaby również posiadać odpowiednich rozmiarów piec, bo znowu nie każdy piekarnik pomieści ciasto ponad półmetrowe…
A jeśli już, (co miejmy nadzieję się nie zdarzy), ta kosztowna i pracochłonna baba się obrazi i po prostu nie wyjdzie – gospodyni w żadnym wypadku nie wolno przyznać się do upieczenia zakalca! To wedle starej tradycji nie przystoi – okrywa hańbą kucharkę. Wówczas radzę dokładnie wysprzątać pole bitwy, jakim jest kuchnia, a ciasto skrzętnie schować przed domownikami (mając na uwadze zdrowie bliskich), i jeszcze raz uśmiechnąć się do szofera, by udźwignął cuda, jakie wyczarowane zostały z zakupionych produktów!
Polecamy także: Włoska baba na świąteczny stół.
By jednak tak czarny scenariusz nie towarzyszył nam w tegorocznych przygotowaniach do świąt, upieczmy takie baby, które zachowują tradycję wypieków, ale niekoniecznie wymagają takich nakładów. Oto kilka ciekawych propozycji ciast, które na pewno mile podrażnią kubeczki smakowe Twoich gości, a i Tobie jako kucharce hańby nie przyniosą, bo nawet dla początkującej kucharki nie będą trudne!
Babka ucierana
Składniki:
- 6 jajek
- 2 szklanki mąki
- Szklanka cukru pudru
- 25 dag masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- otarta skórka z 1 cytryny
- masło i bułka tarta do wysmarowania formy
Sposób przygotowania:
Masło z cukrem pudrem i skórką cytrynową utrzeć na pulchną masę. Stopniowo dodawać mąkę, żółtka oraz proszek do pieczenia. Ciągle ucierając dodać śmietanę i ubita na sztywno pianę z białek. Formę do ciasta wysmarować tłuszczem i wysypać bułka tartą. Przełożyć masę do formy i piec ok. 45 minut w temp. 180 stopni.
Po upieczeniu udekorować lukrem oraz posypać cukrem pudrem.
Polecamy: Jak dekorować ciasta wielkanocne?
Podolska baba parzona
Składniki:
- Szklanka mleka
- 500 g mąki pszennej
- 50 g drożdży
- 150 g cukru
- 5 żółtek
- 50 g obranych migdałów
- 100 g masła
- 50 g rodzynek
- 1 jajko
- Szczypta nitek szafranu
Sposób przygotowania:
150 g mąki przesiewamy do dużej miski. Mleko gotujemy z nitkami szafranu. Wlewamy do mąki, mieszamy i zostawiamy do przestygnięcia. Drożdże rozcieramy z łyżką cukru i dodajemy do ciasta. Wyrabiamy. Przykrywamy ściereczką i czekamy, aż wyrośnie, (kiedy masa podwoi swoją objętość). Dodajemy żółtka utarte z reszta cukru, dodajemy resztę mąki i wyrabiamy. Gdy pojawią się widoczne pęcherzyki, dolewamy stopione ciepłe, ale nie gorące masło, bakalie, wyrabiamy i ponownie czekamy, aż wyrośnie. Formę smarujemy tłuszczem, przekładamy ciasto i znów zostawiamy czekając, aż podwoi swoją objętość. Wierzch smarujemy białkiem. Pieczemy ok. 60 minut w temperaturze 180 stopni.
Powyższa propozycja nawiązując do starych wypieków podaje szafran. Oczywiście można „w nowszym wydaniu” zastąpić go kurkumą. Nie zaleca się jednak z uwagi na to, ze kurkuma daje jedyni kolor, nie przydając przy tym smaku.
Polecamy także przepisy: Baba wielkanocna, Babka z makiem, Babka piaskowa, Prosta babka drożdżowa, Baba dwukolorowa.
Babka kresowa
Składniki:
- 10 dag migdałów
- 10 dag mąki gryczanej
- 1 łyżka płatków migdałowych
- 20 dag masła
- 20 dag cukru
- 4 jaja
- Po szczypcie soli i mielonych goździków
Sposób przygotowania:
Masło z cukrem ucieramy na pianę, dodając stopniowo żółtka i mąkę. Dodajemy zmielone wcześniej i sparzone migdały, ubitą na sztywno pianę z białek, szczyptę soli oraz zmielone goździki. Wszystko dokładnie mieszamy. Przekładamy do blachy wysmarowanej masłem i pieczemy ok. 35 minut w dobrze nagrzanym piekarniku.
Baba drożdżowa
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 4 jaja
- 3 żółtka
- Szczypta soli
- 3 dag drożdży
- Pół szklanki mleka
- 5 dag masła
- 10 dag rodzynek
- 10 dużych łyżek cukru
- 5 dag skórki pomarańczowej
Sposób przygotowania:
Mąkę, żółtka, jaja, cukier, sól i drożdże mieszamy z letnim mlekiem. Wyrabiamy ok. 5 minut i odstawiamy na kwadrans. Dodajemy rodzynki, skórkę pomarańczową i roztopione masło. Wyrabiamy i odstawiamy na 10 minut. Wyrabiamy znów ok. 3 minut i dzielimy na 2 części. Wkładamy do foremek o średnicy małego talerzyka. Odstawiamy na kolejne 30-45 minut. Pieczemy przez ok. 50 minut w temp. 180 stopni. Dekorujemy wedle uznania. Dobrze pasuje lukier posypany skórką pomarańczową i rodzynkami.
Zobacz także: Wielkanoc - egzamin silnej woli
Babka migdałowa
Składniki:
- 1,5 szklanki żółtek
- 1,5 szklanki cukru
- 1,5 szklanki słodkich migdałów
- ¾ szklanki mąki ziemniaczanej
- 30 sztuk migdałów gorzkich
- 15 białek
Sposób przygotowania:
Żółtka utrzeć z cukrem, wsypać utłuczone słodkie migdały, 30 sztuk gorzkich, wymieszać, dodać mąkę ziemniaczaną, sztywno ubitą pianę z białek. Przelać do rondla i wstawić do letniego piekarnika.
Baba z żurawiną
Składniki:
- 1,5 szklanki śmietany
- 1,5 szklanki mąki
- Łyżeczka proszku do pieczenia
- 20 dag suszonej żurawiny
- 18 dag masła
- ¾ szklanki cukru
- 3 jaja
- Cukier puder do dekoracji
Sposób przygotowania:
Masło z cukrem ucieramy. Dodajemy jajka, śmietanę, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Żurawiny moczymy we wrzątku, odcedzamy i dodajemy do masy. Całość delikatnie mieszamy. Pieczemy ok. 45 minut w temp. 180 stopni. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.
Polecamy: Współczesne trendy w dekorowaniu pisanek
Babka szafranowa
Składniki:
- 100 ml mleka
- 5 dag drożdży
- Pół szklanki cukru
- 2,5 szklanki mąki
- 10 dag masła
- 5 żółtek
- 1 całe jajko
- 10 dag bakalii
- łyżka utartej wanilii lub cukier wanilinowy
- ćwierć łyżeczki szafranu
- masło i bułka tarta do wysmarowania formy
- szczypta soli
Sposób przygotowania:
Szafran zalewamy wrzątkiem i odstawiamy. Drożdże, pół szklanki mąki, łyżkę cukru rozpuszczamy w mleku. Odstawiamy na ok. godzinę do wyrośnięcia. Jajko i żółtka ucieramy cukrem, łączymy z rozczynem. Wsypujemy pozostałe 2 szklanki mąki oraz cukier wanilinowy i sól. Starannie wyrabiamy, wlewamy roztopione i przestudzone masło, szafran z wodą oraz bakalie. Wyrabiamy, aż ciasto przestanie kleić się do miski. Przekładamy do formy i czekamy aż podrośnie. Gdy podwoi swoją objętość wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 45 minut w temp. 180 stopni.
Zobacz także: Wielkanocny makowiec kiedyś a dziś.