Pisanki - techniki zdobienia

Technik zdobienia pisanek jest wiele. W zależności od metody dekoracji wielkanocne jajka dzielimy na: kraszanki, malowanki, naklejanki, drapanki, rysowanki. Zdobione jajko jest najważniejszym symbolem Wielkanocy. Prezentujemy przegląd najpopularniejszych technik i wzorów zdobienia pisanek.

Tradycja zdobienia pisanek

Tradycja zdobienia wielkanocnych jajek jest bardzo długa. Skąd pochodzi? Ile liczy lat? Jaką symbolikę mają jaja wielkanocne? Jakie techniki są rdzennie polskie?

Dowiedz się więcej:

Warto skłonić się ku tradycji i powrócić do twórczych zwyczajów zdobienia jajek zanim zdecydujemy się kupić gotowe pisanki.

Pisanki drapane i malowane

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zdobienia jaj wielkanocnych jest technika wyskrobywania wzorów za pomocą ostrego narzędzia. Drapane pisanki to kraszanki. Druga równie popularna metoda zdobienia jaj to malowanie - technika batikową szpilkową lub lejkową. Sprawdź jak wykonać takie zdobienia:

Technika batikowa uważana jest za łatwiejszą niż metoda wydrapywania wzorów

Oryginalne techniki zdobienia pisanek

Oprócz tradycyjnych technik zdobienia, istnieje wiele nietypowych metod ozdabiania wielkanocnych jajek - quilling, szydełkowanie, naklejanie wzorów, zdobienie cekinami i koralikami, oklejanie makaronem lub odbijanie na jajku kształtów liści. Zainspiruj się z naszymi propozycjami:

Quilling to technika zdobienia jajek wielkanocnych, która wywodzi się od analogicznej techniki wykorzystywanej w jubilerstwie. Technika ta polega na zwijaniu cienkich płatków różnych metali szlachetnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/3 lata temu
Moz
/3 lata temu
ula
/3 lata temu
...
POKAŻ KOMENTARZE (15)