Pisanki - techniki zdobienia

Technik zdobienia pisanek jest wiele. W zależności od metody dekoracji wielkanocne jajka dzielimy na: kraszanki, malowanki, naklejanki, drapanki, rysowanki. Zdobione jajko jest najważniejszym symbolem Wielkanocy. Prezentujemy przegląd najpopularniejszych technik i wzorów zdobienia pisanek.
/ 15.03.2018 10:38

Tradycja zdobienia pisanek

Tradycja zdobienia wielkanocnych jajek jest bardzo długa. Skąd pochodzi? Ile liczy lat? Jaką symbolikę mają jaja wielkanocne? Jakie techniki są rdzennie polskie?

Dowiedz się więcej:

Warto skłonić się ku tradycji i powrócić do twórczych zwyczajów zdobienia jajek zanim zdecydujemy się kupić gotowe pisanki.

Pisanki drapane i malowane

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zdobienia jaj wielkanocnych jest technika wyskrobywania wzorów za pomocą ostrego narzędzia. Drapane pisanki to kraszanki. Druga równie popularna metoda zdobienia jaj to malowanie - technika batikową szpilkową lub lejkową. Sprawdź jak wykonać takie zdobienia:

Technika batikowa uważana jest za łatwiejszą niż metoda wydrapywania wzorów

Oryginalne techniki zdobienia pisanek

Oprócz tradycyjnych technik zdobienia, istnieje wiele nietypowych metod ozdabiania wielkanocnych jajek - quilling, szydełkowanie, naklejanie wzorów, zdobienie cekinami i koralikami, oklejanie makaronem lub odbijanie na jajku kształtów liści. Zainspiruj się z naszymi propozycjami:

Quilling to technika zdobienia jajek wielkanocnych, która wywodzi się od analogicznej techniki wykorzystywanej w jubilerstwie. Technika ta polega na zwijaniu cienkich płatków różnych metali szlachetnych.