POLECAMY

Pisanka metodą quilling

Quilling to technika zdobienia jajek wielkanocnych, która wywodzi się od analogicznej techniki wykorzystywanej w jubilerstwie. Technika ta polega na zwijaniu cienkich płatków różnych metali szlachetnych.
Pisanka metodą quilling

W ozdabianiu jajek wykorzystuje się natomiast cienkie arkusze papieru i w odpowiedni sposób je zwija. Sama nazwa quilling wywodzi się z języka angielskiego i oznacza papier nawijany na pióro. Technika ta jest najbardziej popularna w swojej ojczyźnie czyli Anglii, ale także zdobyła rzesze zwolenników także na innych kontynentach w Stanach Zjednoczonych i Australii. Moda na guilling powoli wkracza też do Polski.

Niezbędne materiały

Aby wykonać pisankę metodą guilling potrzebujesz:

 • wysuszoną wydmuszkę,
 • farby akrylowe (do kupienia w sklepach artystycznych),
 • cieniutkie arkusze papieru przeznaczone do tej techniki (również w dobrych sklepach artystycznych),
 • drut z otworkiem, na który nawijać będziesz papier,
 • dobry klej,
 • szczypce,
 • patyczek ostro zakończony (może być wykałaczka na szaszłyki) do nanoszenia kleju.

Krok po kroku

 1. Pierwszą czynnością, jaką wykonasz jest pomalowanie całego jajka farbą akrylową. Na początek proponuję wybrać jeden kolor i w całości pomalować nim wydmuszkę. Jak dojedziesz do wprawy możesz pokusić się o nałożenie kilku kolorów. W zależności czy farba dobrze kryje pomaluj jajko: raz, dwa lub trzy razy. Pamiętaj jednak, aby nakładać kolejne warstwy farby na wysuszone jajko, w ten sposób unikniesz nieestetycznych smug i zgrubień.
 2. Kiedy jajko wyschnie możemy naklejać na nie poszczególne wzory. Cały sekret tej techniki tkwi w umiejętnym nawijaniu cienkich pasków papieru na patyczek i formowaniu z nich finezyjnych wzorów.
 3. Jak je wykonać? Przygotuj sobie chude paski cienkiego papieru, weź do ręki drut do zawijania i poćwicz sobie na kilku próbkach zwijanie.
 4. Skorzystaj z naszych prostych przepisów na różne motywy.

Proste wzory na początek

 • Spirala – włóż koniec paska papieru w otwór druta i obróć go. Nawiń cały papier. Trzymając spiralę na drucie sklej ją. Poczekaj, aż wyschnie.
 • Łza – zwiń papier tak jak do spirali, ale nie sklejaj jej ściśle. Sklej pasek luźno, tak aby powstała luźna spirala. Na koniec uszczypnij spiralę z jednej strony tworząc łezkę.
 • Oczko - zawiń na drucie luźną spiralę , sklej ją i uszczypnij z dwóch przeciwległych stron, tak aby powstał kształt oka.
 • Zakręcone „S” – nawiń oba końce na drut w przeciwne strony.

Z tych poszczególnych wzorów można tworzyć całe kompozycje, budować kwiaty, zwierzęta, a nawet całe obrazki. Warto pokombinować samemu i stworzyć własne oryginalne wzory. Quiling nie jest taki trudny jak na początku wszystkim się zdaje.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
To
/4 lata temu
Witam, ja nie malowałam jajka, a efekty są takie http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=14209900
/5 lat temu
Raczej ta metoda kojarzy sie mi z świętam Bożego Narodzenia/ :/ Nie jestem przekonana ale po za tym ślicznie :)
POKAŻ KOMENTARZE (3)