Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023? Zwyczaje i tradycje Niedzieli Palmowej

niedziela palmowa 2022 fot. Adobe Stock, Renata
Niedziela Palmowa 2023 wypada 2 kwietnia. W tym dniu przynosimy do kościołów palmy wielkanocne. W wielu parafiach odbywają się specjalne procesje, które mają upamiętnić wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy, gdy dzieci witały go gałązkami i radosnymi okrzykami. W niektórych miejscowościach odbywają się też konkursy na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Poznaj inne tradycje związane z Niedzielą Palmową.
Weronika Kwaśniak / 07.03.2023 13:37
niedziela palmowa 2022 fot. Adobe Stock, Renata

Niedziela Palmowa, podobnie jak Niedziela Wielkanocna, jest świętem ruchomym. Wypada na tydzień przed świętami wielkanocnymi. Niedziela Palmowa jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Zgodnie z przekazem biblijnym, Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, a tłumy, które wyszły mu na przywitanie, machały do niego gałązkami, krzycząc: "Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!".

Spis treści:

  1. Niedziela Palmowa w Piśmie Świętym
  2. Tradycje Niedzieli Palmowej
  3. Niedziela Palmowa 2023 - kiedy wypada?
  4. Najsłynniejsze palmy wielkanocne
  5. Co zrobić z palmą po Niedzieli Palmowej?

Niedziela Palmowa w Piśmie Świętym

Niedziela Palmowa powiązana jest z wjazdem Jezusa do Jerozolimy. Oto fragment Pisma Świętego, który upamiętnia te wydarzenia:

Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał swoich uczniów i rzekł im: "Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam kto co mówił, powiecie: Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści".
Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich.
A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: "Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach".
Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: "Kto to jest?" A tłumy odpowiadały: "To jest prorok Jezus z Nazaretu w Galilei".
(Mt 21,1-11)

Tradycje związane z Niedzielą Palmową

Tradycje powiązane z Niedzielą Palmową są różne w różnych rejonach Polski. Dziś przyjęło się, że na tydzień przed Wielkanocą wierni gromadzą się w kościele z palmami wielkanocnymi, które następnie są święcone przez duchownego. Mają zapewnić szczęście i błogosławieństwo. 

Początkowo tradycyjnie polskie palmy wielkanocne były wiązankami gałęzi wierzby z pąkami i baziami. Wierzba w ludowej tradycji symbolizowała nowe życie, odradzający się kosmos, a także wiosnę.

Palmie wielkanocnej od zawsze przypisywano nadludzkie właściwości. To dlatego dawniej w polskich domach po powrocie z Kościoła ludność połykała bazie, które miały zapewnić zdrowie. Poświęcone palmy wtykano też w okno w czasie burzy, wierząc, że ochronią dom przed piorunem, wiatrem i deszczem. Rolnicy wykorzystywali bazie z palmy w czasie wiosennego siewu zbóż i ziemniaków, co miało zapewnić obfite plony.

Niektórzy mieszkańcy wsi uderzali gałązkami palmy wielkanocnej w dobytek, wierząc, że dzięki temu krowy będą bardziej dojne, a konie silne i zdrowe. Z czasem gałązki z wierzby zaczęły być coraz bardziej ozdobne, do tego stopnia, że dziś w wielu miejscach w Polsce przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Obecnie palma jest symbolem Wielkanocy, dekoracją i świąteczną ozdobą.

Niedziela Palmowa 2023 - kiedy wypada?

W 2023 roku Niedzielę Palmową świętujemy 2 kwietnia. Niedziela Palmowa wypada zawsze tydzień przed Wielkanocą, czyli w szóstą niedzielę Wielkiego Postu. Każdego roku Niedziela Palmowa obchodzona jest w innym terminie. W 2022 roku był to 10 kwietnia, w 2024 roku będzie to 24 marca.

Najsłynniejsze palmy wielkanocne

Najsłynniejsze polskie palmy to:

  • palma kurpiowska,
  • palma góralska,
  • palma wileńska.

Kurpiowskie palmy są bogato zdobione, najczęściej wrzosem, bukszpanem, kwiatami, bibułą i wstążką. To właśnie na Kurpiach w miejscowości Łyse odbywa się coroczny pokaz najpiękniejszych palm. Kolejną słynną palmą jest palma góralska. Wykonana jest z wikliny, a jej wierzchołek stanowią kwiaty zrobione z bibuły oraz wstążek. Palma wileńska wykonana jest z mchów i suszonych kwiatów.

 

#niedzielapalmowa #kurpie #domingoderamos #palmakurpiowska #łyse

Post udostępniony przez kpiorko (@kpiorko)

Co zrobić z palmą po Niedzieli Palmowej?

Poświęconą palmę z Niedzieli Palmowej wielu traktuje jak piękną dekorację świąteczną. Dawniej wierzono, że jeśli palmę umieści się w oknie domu, to zapewni to szczęście i ochroni przed burzami. Dziś palmy pięknie komponują się z wielkanocnymi dekoracjami.

Należy pamiętać, że stare palmy przynosi się do Kościoła, gdzie są palone, a popiół, który z nich powstaje, służy do posypywania głów wiernych w Środę Popielcową. Palmy najczęściej pali się w ostatnią niedzielę karnawału (lub w innym terminie, który wyznaczy parafia). 

Artykuł powstał na podstawie tekstu Małgorzaty Góreckiej-Kosmali. Pierwotnie został opublikowany 04.04.2017

Czytaj także:
Wielki Czwartek
Wielki Piątek
Wielka Sobota