Źródeł quillingu należy upatrywać w jubilerskiej technice zdobienia, zwanej filigranem. Polega ona na ozdabianiu przedmiotów za pomocą złotych lub srebrnych drucików skręconych ze sobą. Z kolei quilling to metoda, dzięki której tworzy się ozdoby stworzone z wąskich paseczków papieru, skręconych w spirale i odpowiednio uformowanych. Przygotowane elementy mogą posiadać różne formy, od koła, kwadratu, prostokąta, trójkąta, przez owal, łezkę, kroplę, diament, liść, serpentynę aż po bardziej wymyślne kształty: tulipan, półkole, półksiężyc, serce, litera S, litera V, cudzysłów, stożek...
Potrzebne akcesoria
- papierowe paski (można przygotować samemu lub kupić gotowe w sklepach artystycznych)
- klej
- igła lub drucik z otworem, na które nawija się papier
- nożyczki
- szablon do quillingu
- Zwilżona gąbka do zwilżania palców
- wydmuszka
Zobacz także: Galeria wielkanocnych pisanek
Idealna pisanka
Aby przygotować oryginalną pisankę można najpierw pomalować wydmuszkę farbą akrylową, ale to nie jest konieczne. Wyjątkowość pisanek przygotowywanych metodą quillingu polega na ułożeniu fantazyjnych wzorów z kolorowych i precyzyjne skręconych papierowych pasków. Najpierw należy taki pasek nawinąć na igłę, owinąć go w odpowiedni sposób tworząc wybrany kształt, np. łezkę. Z kilku elementów w kształcie łezki tworzymy wzór, może to być kwiatek, serce lub inne i naklejamy je na wydmuszkę. Można zrobić dwa kwiatki z obu stron wydmuszki. Wolne miejsce na wydmuszce, tzw. tło, można wypełnić innymi elementami w kształcie niewielkich kółek.
Proste wzory
- Owal - w zamkniętej spirali ściskamy oba końce kciukami i palcami wskazującymi a środek lekko spłaszczamy.
- Spirala - koniec papieru należy włożyć do otworu igły lub druta i obrócić go a następnie nawinąć cały papier i go skleić.
- Litera V - wyznaczamy środek paska i oba końce nawijamy na igłę i skręcamy na zewnątrz, boczne ścianki sklejamy ze sobą.
- Łza - powstaje ze spirali. W luźno sklejonej spirali ściskamy jeden koniec kciukiem i palcem wskazującym tworząc łezkę. Przez zagięcie łzy powstaje kształt płomienia.
- Serce zamknięte - wyznaczamy środek paska, a następnie nawijamy oba końce na igłę lub drucik i skręcamy do wewnątrz. z obu stron. Powstałe spiralki można ze sobą skleić, co stworzy w pełni zamknięte serce.
Zobacz także: Kolorowe pisanki bez sztucznych barwników