Ślub kościelny w kilku punktach - jak się do niego formalnie przygotować?

Ślub kościelny w kilku punktach - jak się do niego formalnie przygotować?
Ślub to piękna chwila w życiu, jednak aby nastąpiła - trzeba dopilnować wszelkich formalności prawnych. Oto formalności w pigułce - potraktuj je jako szybką ściągę!
/ 22.02.2019 14:40
Ślub kościelny w kilku punktach - jak się do niego formalnie przygotować?

Przygotowanie do ślubu kościelnego zajmuje więcej czasu i wymaga więcej formalności, niż w przypadku ślubu świeckiego. Oto ściąga z najistotniejszych kwestii!

Jak przygotować się do ślubu kościelnego od strony formalnej?

Przygotowania formalne do ślubu kościelnego należy rozpocząć co najmniej na 6 miesięcy przed wybraną datą ślubu. Narzeczeni ustalają wówczas datę ślubu, zgłaszają się do kancelarii parafialnej i od tego momentu rozpoczyna się procedura. Na trzy miesiące przez datą zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni zgłaszają się do kancelarii z kompletem dokumentów: 

  • świadectwo bierzmowania,
  • świadectwo chrztu (oba wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii),
  • zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie,
  • dowody osobiste,
  • dane świadków.

Na podstawie dostarczonych dokumentów urzędnik kościelny kancelarii parafialnej sporządzi tzw. protokół przedślubny oraz zapisze tzw. zapowiedzi. Zapowiedzi zostaną wygłoszone w parafiach obojga przyszłych małżonków przez trzy tygodnie.

Formalności związane ze ślubem kościelnym - krok po kroku!

Jeżeli należycie do różnych parafii, zawiadomienie o zapowiedziach oraz prośbę o nie w drugiej parafii musicie złożyć sami na własną rękę (nie zostanie ona przesłana automatycznie z parafii gdzie odbędą się uroczystości).

Na tydzień przed ślubem spisuje się akt ślubu. W tym celu należy dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o odczytaniu w rodzimych parafiach obojga narzeczonych zapowiedzi o ślubie.

Jeżeli ślub nie będzie zawierany ani w parafii panny młodej, ani pana młodego, po zapowiedziach narzeczeni otrzymują tzw. licencję. Dokument należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub.

Tuż przed samą ceremonią wymagane są zaświadczenia o dwóch spowiedziach, odbytych po spisaniu protokołu oraz na dzień przed ślubem.

Zobacz więcej na temat przygotowań do ślubu:
Od czego rozpocząć przygotowania do ślubu? Rozłóżcie je na etapy! 
Wszystko, co musicie wiedzieć o naukach przedmałżeńskich! 
Ile w przybliżeniu kosztuje organizacja ślubu i wesela na 100 osób? Policzyłyśmy! 

Redakcja poleca

REKLAMA