Zespół muzyczny na weselu
Najważniejsze sprawy, na które powinniście zwrócić uwagę wybierając zespół muzyczny na wesele, to:
- Z ilu osób składa się zespół i na jakich grają instrumentach?
Im bardziej zróżnicowany jest skład zespołu, tym wykonanie różnych utworów muzycznych może być bliższe oryginału. Może, choć nie musi, bo talent i umiejętności członków zespołu, to już inna sprawa. Jednak duet dwóch klawiszowców nigdy nie zagra utworu na gitarę i perkusję tak, jak zespół, który dysponuje tymi instrumentami. Dobrze również, jeśli w zespole mamy dwoje wokalistów (kobietę i mężczyznę), ale tylko jeśli jest to dwójka naprawdę dobrych wokalistów – w przeciwnym razie lepiej zadowolić się jednym, ale znakomitym.
Minusem zespołów o licznym składzie jest większy koszt – zwykle ich usługi są droższe, a ponadto są to dodatkowe osoby do wyżywienia podczas wesela.
- Czy cena za ich usługi obejmuje określony czas, po przekroczeniu którego będziecie musieli dopłacić?
Standardem wśród zespołów jest 12-godzinny system pracy, bo też i większość wesel kończy się w tym czasie. Jeśli jednak wesele się przedłuży, najprawdopodobniej będziecie musieli dopłacić za kolejne godziny pracy muzyków.
- Ile utworów w jednym cyklu gra zespół i jak długie są przerwy?
- Jaki jest repertuar? Czy możecie sami ustalić listę utworów od początku do końca?
- Czy zespół wykonuje utwór, który wybraliście na pierwszy taniec? Jeśli nie, to czy jest w stanie się go nauczyć lub czy dopuszcza możliwość odtworzenia go z płyty?
- Czy członkowie zespołu zamierzają pić alkohol podczas wesela?
Przedyskutujcie kwestię picia alkoholu przez zespół bardzo poważnie. Była już źródłem przykrości niejednej pary młodej.
- Czy wśród członków zespołu znajduje się wodzirej, który poprowadzi wesele? Czy organizuje zabawy weselne? Jakie?
Zobacz też: Jaką muzykę wybrać na ślub?
Ważne, aby zawczasu ustalić z zespołem harmonogram wesela. Od czego się rozpocznie, jakie utwory i kiedy będziecie chcieli zadedykować np. rodzicom lub dziadkom, jak będą wyglądać oczepiny i jakie zabawy powinny się pojawić, a jakim jesteście zdecydowanie przeciwni. Przedstawcie ogólną wizję wesela, tak aby zespół mógł się do tego dostosować również muzycznie.
- Ostatnie, ale najważniejsze: zanim podpiszecie umowę, posłuchajcie swojego zespołu na żywo, najlepiej podczas czyjegoś wesela. Płyty demo zwykle nie oddają rzeczywistych umiejętności.
DJ na weselu
Ogromną zaletą wynajęcia DJ-a na wesele jest fakt, że wszystkie utwory będą miały oryginalne wykonania – nie ryzykujecie, że wokalista zafałszuje wykonując Waszą ulubioną piosenkę, a wszystkie obcojęzyczne utwory będą zniekształcone przez fatalny akcent.
Polecamy: Jak urządzić ślub humanistyczny?
O co należy zapytać DJ-a, zanim zdecydujecie się skorzystać z jego usług? Pytania są tak naprawdę analogiczne do tych, które należy zadać w przypadku zespołów:
- Jaki czas pracy obejmuje cena? Czy za kolejne godziny będziecie musieli dopłacić?
- Ile utworów w jednym cyklu będzie odtwarzał i jak długie będą przerwy?
- Czy możecie sami wybrać pełną lub częściową listę utworów?
- Czy DJ jest jednocześnie wodzirejem? Czy organizuje zabawy weselne?
Nie zapomnijcie również o pytaniu dotyczącym picia alkoholu!